Děkujeme za přízeň nám i designu!

Černošice mají novou modlitebnu Církve bratrské

Modlitebna Církve bratrské v Černošicích

Soudobá Česká republika rozhodně není místem zaslíbeným výstavbě kostelů. Je proto překvapivé, ale hlavně potěšující, že před loňskými Vánocemi byla česká architektura obohacena hned o dva svatostánky Církve bratrské. Vedle kostela v Litomyšli je to především Modlitebna v Černošicích. Obě novostavby mají kromě roku vzniku společného také tvůrce, kterým je Zdeněk Fránek.

Zahájení stavby modlitebny 15. června 2009 předcházely komplikace se stavebním pozemkem, neboť původně vybrané místo se nepodařilo na úřadech obhájit. Výběr nového pozemku si vyžádal úpravy projektu. To je důvodem, proč stavba citlivěji nereaguje na své nejbližší okolí, kterým je hlavní ulice a developerská výstavba Centrum Černošice, výslednému dojmu z modlitebny však tento fakt vůbec neškodí. Modlitebna si po estetické stránce žije svůj život a nikterak to nechce zakrývat. Nezávislost na okolí zdůrazňuje i dlážděný chodník ze všech stran obemykající modlitebnu.

Modlitebna Církve bratrské v Černošicích Modlitebna Církve bratrské v Černošicích Modlitebna Církve bratrské v Černošicích Modlitebna Církve bratrské v Černošicích

Oblá organická architektura nechává velký prostor pro fantazii. A tak při pohledu na modlitebnu můžeme vidět například vlnu, klenbu, inspirováni Starým Zákonem, velrybu z vyprávění o Jonášovi nebo Noemovu archu z příběhu o potopě.

Modlitebna Církve bratrské v Černošicích Modlitebna Církve bratrské v Černošicích na původní vizualizaci Modlitebna Církve bratrské v Černošicích na původní vizualizaci Modlitebna Církve bratrské v Černošicích na původní vizualizaci

„Nový kostel v Černošicích je bílý jako peřina, špičatý a zároveň oblý jako křídla anděla, jeho povrch je strukturovaný, stejně jako peří, vroubkovaný, jako sjezdovka po ránu, je jako holubice a zároveň tučňák, je to prý i loď, ale o tom nic nevím,“ říká autor stavby Zdeněk Fránek (sjezdovku po ránu evokuje rukodělné vroubkování pokrývající celý povrch fasády - poznámka redakce).

Modlitebna Církve bratrské v Černošicích na původní vizualizaci Modlitebna Církve bratrské v Černošicích na původní vizualizaci Modlitebna Církve bratrské v Černošicích na původní vizualizaci Modlitebna Církve bratrské v Černošicích na původní vizualizaci

Co bylo řečeno o estetické soběstačnosti a vyhraněnosti, se však vůbec netýká programu stavby, který je naopak nesmírně otevřený. Modlitebna nemá již od prvotního zadání sloužit pouze obci věřících, ale má poskytovat prostor pro neformální setkávání různých sociálních a generačních skupin, pro pořádání koncertů či pro klub s hlídáním dětí. Do budoucna se počítá také s otevřením kavárny.  Náboženským a veřejným funkcím slouží přízemí stavby, v prvním patře je situován byt kazatele a technické prostory.

Slavnostní otevření modlitebny Církve bratrské v Černošicích Slavnostní otevření modlitebny Církve bratrské v Černošicích Slavnostní otevření modlitebny Církve bratrské v Černošicích Slavnostní otevření modlitebny Církve bratrské v Černošicích

Na rozdíl od vnějšího řešení jsou vnitřní prostory pojaty klasičtěji, přičemž hlavním oživujícím prvkem je schodiště přitisknuté k velkému oknu v konkávní části fasády. Zmíněné okno spolu s dalšími skleněnými plochami pouští do interiéru světlo starající se o příjemnou a nevšední atmosféru. Ta je dále zdůrazněna použitými materiály, kterými jsou beton, sklo, dřevo a žula.

Plány modlitebny Církve bratrské v Černošicích Plány modlitebny Církve bratrské v Černošicích Plány modlitebny Církve bratrské v Černošicích Plány modlitebny Církve bratrské v Černošicích

Konstrukčně je stavba navržena jako kombinace klasického systému nosných stěn z pálených tvárnic a železobetonových nosných sloupů.  Dělící příčky jsou vyzděny z pórobetonových tvárnic. Konstrukce stropů a střechy jsou tvořeny monolitickými železobetonovými deskami.

Foto: Ester Havlová, Zdeněk Fránek a Církev bratrská
Zdroj: Zdeněk Fránek

Článek ze dne: 20.1.2011
Téma: , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Václav Cimbál je kulturolog, má rád moderní architekturu a design a proto pracuje v Centru pro středoevropskou architekturu, o jehož propagaci se stará. Zahlcení přemírou moderní krásy se brání útěkem do přírody a krajiny na horském i silničním kole.
Všechny články od Václav Cimbál | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5672
Počet komentářů: 1144
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588