Děkujeme za přízeň nám i designu!

Zaha Hadid otevřela Riverside Museum v Glasgow

Zaha Hadid a její dopravní Riverside Museum ve skotském Glasgow

Glasgow má nové Riverside Museum, které navrhla světoznámá architektka Zaha Hadid se svým studiem. Skotské muzeum dopravy ležící na nábřeží u řeky Clyde dostalo velmi působivý tekutý tvar a rozvlněná je i střecha chladné budovy skládající se z 24 000 pozinkovaných plechů. Muzeum vystavuje na ploše 7 000 metrů čtverečních přes 3 000 exponátů.

Muzeum bylo původně vnímané, jako skotské Guggenheim Museum, to však zdaleka není pravda. Na rozdíl od něj totiž nevypadá jako mimozemšťany zasazený objekt, který zastíní celé okolí. Naopak, zapadá do svého okolí jak panoramaticky, tak svým duchem. Jeho střecha, která může vzdáleně připomínat Guggenheim Museum, evokuje vlnění vodní hladiny nebo třeba křivka tlukotu srdce na monitoru.

Zaha Hadid a její dopravní Riverside Museum ve skotském Glasgow Zaha Hadid a její dopravní Riverside Museum ve skotském Glasgow Zaha Hadid a její dopravní Riverside Museum ve skotském Glasgow Zaha Hadid a její dopravní Riverside Museum ve skotském Glasgow

Tvar budovy má vytvářet pocit tunelu, který spojuje řeku Clyde a město. To je také celá filozofie architektury stavby, která se má stát prostředníkem mezi těmito dvěma světy. K propojení má dopomoci i kavárna pro 90 hostů, výukové prostory pro 60 posluchačů, zasedací místnost pro 50 hostů, recepce s posezením pro 120 návštěvníků a venkovní promenáda evokující rok 1900. Samotné muzeum je koncipované na 800 návštěvníků.

Zaha Hadid a její dopravní Riverside Museum ve skotském Glasgow Zaha Hadid a její dopravní Riverside Museum ve skotském Glasgow Zaha Hadid a její dopravní Riverside Museum ve skotském Glasgow Zaha Hadid a její dopravní Riverside Museum ve skotském Glasgow

Pokud vejdete do muzea, uchvátí vás jeho nazelenalý strop připomínající trupy lodí, který v působivé instalaci kryjí automobily, lokomotivy, tramvaje a vlastně všechno, na čem se kdy obyvatelé města Glasgow mohli pohybovat. Ve vstupní hale vás však nejdříve přivítá mohutní lokomotiva, postavená pro Železnice Jihoafrické republiky. Ta je brázdila od roku 1945 do roku 1988 a jenom přednedávnem se vrátila na místo své výroby do Glasgow.

Zaha Hadid a interiér jejího dopravního Riverside Museum Zaha Hadid a interiér jejího dopravního Riverside Museum zaha-hadid-riverside-museum-glasgow-11.jpg Zaha Hadid a interiér jejího dopravního Riverside Museum

Prohlídku začnete u tramvají, projedete podél zeleného Bentley z třicátých let a dostanete se ke kolosu Caledonian Single No.123, mohutné lokomotivě, která byla postavená v roce 1886 za neuvěřitelných 66 dní pro mezinárodní výstavu v Edinburghu. Muzeum dohromady vystavuje na 3 000 artefaktů což je několikanásobně více oproti 1 300 v staré budově muzea. Jenom modelů lodí má však muzeum v depozitáři dalších 788, a tak můžete vidět v muzeu Riverside jenom zlomek z celkové sbírky.

Zaha Hadid a letecké snímky jejího dopravního Riverside Museum Zaha Hadid a letecké snímky jejího dopravního Riverside Museum Zaha Hadid a letecké snímky jejího dopravního Riverside Museum Zaha Hadid a letecké snímky jejího dopravního Riverside Museum

Muzeum je určené pro všechny věkové kategorie. Na interaktivních obrazovkách se nejen děti mohou dozvědět, jak uhasit oheň v domě, nebo ho naopak zapálit v kotli lokomotivy. Výsledek je v kombinaci s vzdušným pistáciovým interiérem okouzlující. Zaha Hadid a její studio ukázala opětovně cit pro detail a pochopení ducha prostoru. Návštěvník má tak pocit, že každá libra ze 74 milionů, tedy asi dvě miliardy českých korun, které tento projekt stál, byla využita účelně.

Zaha Hadid a její skicy a vizualizace dopravního Riverside Museum Zaha Hadid a její skicy a vizualizace dopravního Riverside Museum Zaha Hadid a její skicy a vizualizace dopravního Riverside Museum Zaha Hadid a její skicy a vizualizace dopravního Riverside Museum

Za prvních sedm týdnů otevření muzea jej navštívilo 500 000 lidí, což dokazuje úspěšnost celého projektu. “Je úžasné vidět, že nové muzeum upoutalo představivost každého,” říká Zaha Hadid. “Je velmi vzrušující vidět takové nadšení pro inovaci a objevování od všech návštěvníků muzea,” dodala slavná architekta.

Čtěte všechny články na téma Zaha Hadid

Foto: Hufton + Crow, Alan McAteer, Hawkeye a Zaha Hadid
Zdroj: Zaha Hadid a Riverside Museum

Článek ze dne: 22.8.2011
Téma: , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ján Búza pochází z Košic a nyní studuje na VŠE v Praze. Zajímá se o cestování, fotografii, design a architekturu. Z moderního designu má rád minimalismus a purismus. V minulosti profesionálně lyžoval. Volný čas tráví v zapadlých kavárnách.
Všechny články od Ján Búza | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5995
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588