Děkujeme za přízeň nám i designu!

Herzog & de Meuron postaví stadion pro Euro 2016

Francouzský stadion Stade Bordeaux Atlantique od Herzog & de Meuron pro Euro 2016

Světoznámé švýcarské architektonické studio Herzog & de Meuron navrhlo stadion Stade Bordeaux Atlantique pro francouzské přístavní město Bordeaux. Do roku 2015 by zde měl vyrůst ikonický objekt připomínající svými štíhlými bílými sloupy břízový les. Hostit bude zápasy Mistrovství Evropy ve fotbale Euro 2016, které zde bude moci sledovat až 43 000 diváků.

Architektonická soutěž o podobu nového stadionu Stade Bordeaux Atlantique pro jihozápadně ležící čtvrtmilionové francouzské město Bordeaux započala v roce 2010 a zúčastnilo se jí několik velkých kanceláří s mnoha zajímavými návrhy. Vítězi však byli vyhlášeni Jacques Herzog a Pierre de Meuron, kteří mají na kontě mimo jiné geniální stadion v Mnichově a takzvané Ptačí hnízdo v Pekingu. Pro stadion, jenž bude ústředním dějištěm Mistrovství Evropy ve fotbale zvolili Herzog & de Meuron podle svých slov zcela nový výraz monumentální architektury postavený na čistých tvarech a otevřenost slunečnímu svitu.

Francouzský stadion Stade Bordeaux Atlantique od Herzog & de Meuron pro Euro 2016 Francouzský stadion Stade Bordeaux Atlantique od Herzog & de Meuron pro Euro 2016 Francouzský stadion Stade Bordeaux Atlantique od Herzog & de Meuron pro Euro 2016 Francouzský stadion Stade Bordeaux Atlantique od Herzog & de Meuron pro Euro 2016

Cílem bylo navrhnout jedinečný objekt kombinující nevídanou identitu s maximální funkčností. Hlavním kritériem funkčnosti je především kapacita, která byla stanovena na 43 000 diváků, přičemž každý by díky geometrickému rozvržení arény měl mít skvělou viditelnost. Nebudou chybět VIP lóže, salónky, zázemí pro hráče i média ostře sledující každý zápas. Po ukončení mistrovství ve fotbale bude aréna přeměněna na atletický a multifunkční objekt, kam si občané budou moci zajít například na koncert.

Francouzský stadion Stade Bordeaux Atlantique od Herzog & de Meuron pro Euro 2016 Francouzský stadion Stade Bordeaux Atlantique od Herzog & de Meuron pro Euro 2016 Francouzský stadion Stade Bordeaux Atlantique od Herzog & de Meuron pro Euro 2016 Francouzský stadion Stade Bordeaux Atlantique od Herzog & de Meuron pro Euro 2016

Podle architektů z Herzog & de Meuron je nejkrásnějším prvkem stadionu elegantní a dnes velmi nezvyklá obdélníková střecha, která si zachovává geometrický tvar celého objektu a je podle nich nejčistší a nejefektivnější. Opomenout nenechávají ani svazek bílých sloupků, které budou celou konstrukci zastřešení zvenčí držet. Tento les bude plynule navazovat přístupovým schodištěm na okolní prostory stadionu s parky, zeleným koridorem pro pěší a parkovištěm, které navrhl známý francouzský urbanista Michel Desvigne. Dokončení se plánuje na rok 2015.

Čtěte všechny články na téma Herzog & de Meuron

Foto a zdroj: Herzog & de Meuron

Článek ze dne: 14.9.2011
Téma: , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5946
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588