Děkujeme za přízeň nám i designu!

Modena brzy otevře muzeum Ferrari od Kaplického

Enzo Ferrari Museum v Modeně od Future Systems a Jana Kaplického

Muzeum Ferrari, jehož organický vzhled navrhlo studio Future Systems pod vedením Jana Kaplického, je již téměř hotové. Projekt zahrnuje dvě budovy, zrekonstruovaná historická, v níž se narodil zakladatel automobilky Enzo Ferrari a nová žlutá futuristická připomínající kapotu sportovního vozu. Slavnostní otevření proběhne 10. března 2012.

Muzeum tedy netvoří jen dominantní futuristická klenutá stavba výrazné žluté barvy, evokující kapotu vozu – ta bude věnována automobilům, zatímco rekonstruovaný dům, v němž se Enzo Ferrari v roce 1898 narodil, bude vyhrazen pro výstavu věnovanou slavnému konstruktérovi.

Průběh výstavby Enzo Ferrari Museum od Future Systems a Jana Kaplického Průběh výstavby Enzo Ferrari Museum od Future Systems a Jana Kaplického Průběh výstavby Enzo Ferrari Museum od Future Systems a Jana Kaplického Průběh výstavby Enzo Ferrari Museum od Future Systems a Jana Kaplického

Stavba díla, jehož tvarovou podstatou je bio-design, stála 23 milionů dolarů, tedy asi 470 milionů českých korun. V prvotním návrhu měl mít objekt modrý plášť a krom výstavní plochy nabídne i konferenční prostory, restauraci či projekční a studijní místnosti. Její průběh začal v roce 2009, krátce poté, co Jan Kaplický v lednu náhle zemřel.

Průběh výstavby Enzo Ferrari Museum od Future Systems a Jana Kaplického Průběh výstavby Enzo Ferrari Museum od Future Systems a Jana Kaplického Průběh výstavby Enzo Ferrari Museum od Future Systems a Jana Kaplického Průběh výstavby Enzo Ferrari Museum od Future Systems a Jana Kaplického

“Je v tom obrovská satisfakce a nadšení, že po letech intenzivní práce nadace Muzea Enza Ferrariho konečně stojíme těsně před otevřením téhle důležité kulturní instituce, která bude celému světu vyprávět příběh velké osobnosti a automobilistické vášně v tomhle regionu,” řekl pro server Autoweek Mauro Tedeschini, ředitel nadace Enza Ferrariho, která stavbu muzea iniciovala.

Enzo Ferrari Museum na vizualizacích od Future Systems a Jana Kaplického Enzo Ferrari Museum na vizualizacích od Future Systems a Jana Kaplického Enzo Ferrari Museum na vizualizacích od Future Systems a Jana Kaplického Enzo Ferrari Museum na vizualizacích od Future Systems a Jana Kaplického

Architektonická soutěž byla vyhlášena již v roce 2004, přičemž z deseti účastníků bylo vybráno právě již neexistující studio Future Systems. Celkem by obě budovy v italském městě Modena měly nabízet přibližně 5 000 metrů čtverečních. Otevření muzea oficiálně nazvaného Museo Casa Enzo Ferrari se plánovalo již na únor 2011, avšak datum muselo být posunuto.

Čtěte samostatný článek Začala výstavba Ferrari Museum od Jana Kaplického

Čtěte všechny články na téma Ferrari, Jan Kaplický a Future Systems

Foto a zdroj: Museo Casa Enzo Ferrari

Článek ze dne: 9.1.2012
Téma: , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Jakub Sochor je redaktor, teoretik designu, básník a esejista. Mezi předměty jeho zájmu patří architektura, automobilové karosářství, historie a trendy oděvního návrhářství, výtvarné umění a design ve všech jeho rovinách, včetně futurologie.
Všechny články od Jakub Sochor | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5952
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588