Děkujeme za přízeň nám i designu!

Tchaj-pej má v parku proutěnou chýši tvaru kokonu

Bambusový přístřešek v Tchaj-peji od Marco Casagrande

Taiwan postavil uprostřed tchajpejského parku nevídaný veřejně přístupný přístřešek z bambusové proutí mající připomínat kokon cikády. Přes 34 metrů dlouhé stavení určené k setkávání lidí nabízí malý úkryt s posezením i možnost rozdělání ohně. Architektonické studio Marco Casagrande přineslo do moderní metropole kus primitivní avšak stylové architektury.

Přes 34 metrů dlouhá, 12 metrů široká a osm metrů vysoká stavba jménem Cikáda dostala svůj název od hmyzu, kterého má v jeho prvním stádiu života skutečně z dálky připomínat. Bambusová organicky tvarovaná chýše od studia Marco Casagrande přináší do centra velkého parku kus do země zabořeného hmyzího kokonu, který má kontrastovat s okolní industriální zástavbou teprve čekající na svůj moderní rozvoj.

Bambusový přístřešek v Tchaj-peji od Marco Casagrande Bambusový přístřešek v Tchaj-peji od Marco Casagrande Bambusový přístřešek v Tchaj-peji od Marco Casagrande Bambusový přístřešek v Tchaj-peji od Marco Casagrande

Asi 270 metrů čtverečních nabízí interiér, jenž má být moderním flexibilním salónkem pro setkávání občanů. Zvláštní využití má mít i díky plánovanému pořádání seminářů nedaleko sídlící univerzitě. Možnost aktivit je neomezená a nabádají k nim i volně rozeseté lavičky, připravené otevřené ohniště uprostřed a kruhové okno ve stropě odvádějící kouř.

Bambusový přístřešek v Tchaj-peji od Marco Casagrande Bambusový přístřešek v Tchaj-peji od Marco Casagrande Bambusový přístřešek v Tchaj-peji od Marco Casagrande Bambusový přístřešek v Tchaj-peji od Marco Casagrande

Zajímavé je na stavbě i nezvyklé umístění na štěrkové podložiště rozprostřené okolo objektu a následné vyvýšení z hlíny, čímž je dosaženo dojmu návratu o mnoho let zpět do doby primitivních obydlí. Ta dodnes můžeme vidět v chudších státech světa, především v Africe, Jižní Americe a Oceánii. Zde však jde spíše o snahu propojení moderního betonového města s přírodou, kořeny lidstva a prapůvodním způsobem života.

Čtěte všechny články na téma architektura a Tchaj-pej

Foto a zdroj: Marco Casagrande

Článek ze dne: 2.2.2012
Téma: , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5946
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588