Klikněte a napište nám e-mail!

Jan Kaplický představil budějovického Rejnoka

Koncertní a kongresové centrum Antonína Dvořáka od Jana Kaplického

Už za dva roky by se mohlo v Českých Budějovicích stavět Koncertní a kongresové centrum Antonína Dvořáka, které pro Jihočeskou společnost přátel hudby navrhl původem český architekt Jan Kaplický se svým studiem Future Systems. Budova s černým oblým pláštěm ve tvaru rejnoka obsahuje velkou halu a dva sály pro posluchače.

Původem českých architekt Jan Kaplický, známý svými výjimečnými architektonickými i designérskými návrhy, v úterý oficiálně představil svůj na české poměry převratný návrh na Koncertní a kongresové centrum Antonína Dvořáka, které chce ve čtvrti Čtyři Dvory v Českých Budějovicích s velkou podporou města postavit za svoje náklady Jihočeská společnost přátel hudby.

Koncertní a kongresové centrum Antonína Dvořáka od Jana Kaplického Noční vizualizace centra s efektním modrým osvětlením přízemí Vstupní část budovy v samotné protažené špičce budovy centra Jedno ze dvou postranních očí budovy nahlížející do velkého sálu

Budova, ve své první představené dopodrobna propracované studii, připomíná nejvíce rejnoka, a to především díky protaženému trojúhelníkovitému tvaru, elegantní černé barvě smokingu použité na zvlněném opláštění a dvojici velkých kruhových oken v přední část, které působí jako obrovské svítivé či lesknoucí se oči. Kaplický je známý tím, že se nechává inspirovat přírodou i ženami stejně jako v případě návrhu Národní knihovny na Letné.

Hala s mohutným kruhovým plochým světlíkem nad schodištěm do sálů Modře laděná hala s efektními sloupy a posezením před schodištěm Chodba okolo sálu s posezením a dalšími využitelnými prostory Točité schodiště na pozadí atypickému až kosmickému osvětlení

Útroby atypicky tvarovaného objektu ukrývají po vstupu v zadní ocasové části několik oddělených využitelných prostor a velkou prostornou vstupní halu laděnou do modré barvy. Pod těmito prostory je ukryto podzemní parkoviště, které má vjezd trochu netradičně podél samotné budovy. V prostorách haly je krom nezbytného posezení kavárenského typu a vzrostlých stromů, navrženo široké točené schodiště, které vede do dvou poslechových sálů.

Velký sál s průhledem do přírody a kapacitou až tisíc lidí Výrazná žlutá barva je použita v celém příjemně zaobleném interiéru Menší sál pro přibližně čtyři stovky posluchačů Menší sál je laděn do příjemného teplého oranžového odstínu

Sály, které ponesou jméno Emy Destinnové a Karla Ančerla, budou sloužit až sto členům symfonického orchestru. Větší oranžový sál bude mít kapacitu asi tisíc míst a menší žlutý přibližně čtyři sta. Oba poslechové prostory budou fluidně tvarované čili v nich nenajdeme žádné ostré rohy, vybavené speciálními sedačkami a především za pódiem budou poskytovat velmi netradiční výhled do krajiny, který bude možné přerušit projekčním plátnem například pro konferenční potřeby.

Tvar budovy připomíná nejvíce rejnoka a to i černou barvou V ocasní části budovy je vstup do centra Přední pohled na dvojici očí čili dvojici různě velkých sálů Boční pohled na modře podsvětlenou budovu

Jak je u posledních architektonických projektů Future Systems běžné, je i u budovy Koncertního a kongresového centra v Českých Budějovicích navrženo použití atypického až futuristického opláštění střechy. Relativně malé černé kruhové šupiny pokrývají rovnoměrně celou střechu, která tak může být zvlněná a prohýbaná do téměř libovolných tvarů. Tento způsob, akorát v jiných tvarech a zlatavých barvách byl navržen i pro budovu pražské Národní knihovny.

Řez budovou centra s viditelnou halou a velkým sálem s fialovými sedačkami Řez střechou z vnitřního pohledu Řez střechou v pohledu z exteriéru Detail střechy vytvořené ze speciálních kruhových šupin

V České republice konstrukcí, tvarem, kapacitou i akustikou výjimečná budova za více jak jednu miliardu korun, by se mohla začít stavět už v roce 2010 a poté by mohla být hotova už v roce 2013. Její realizace je díky konkrétnímu vyčlenění pozemků městem závislá pouze na financování.

Řada žlutých křesel pro budovu zvanou Rejnok v Českých Budějovicích Žlutá varianta křesel pro menší sál se čtyrmi sty místy Oranžová křesla v řadě posluchárny pro 1000 lidí Křeslo připomíná sedalo vesmírného korábu i zubařské křeslo

Architekt Jan Kaplický založil v Londýně společně s Amandou Levete architektonické a designové studio Future Systems. Jan Kaplický pod záštitou studia vyhrál v roce 2006 mezinárodní architektonickou soutěž na Národní knihovnu na Letné, v dubnu 2008 navrhl společně s módní značkou Leeda kolekci plavek i večerních šatů a naposledy se připomenul stolovacím setem Bettina pro Alessi, který byl nedávno uveden do prodeje.

Čtěte samostatný článek Kaplický navrhl fluidní křesla speciálně do Rejnoka

Čtěte další články na téma Future Systems a Jan Kaplický

Foto a zdroj: Future Systems

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Komentáře k tomuto designu

Celkem komentářů: 12 komentářů
 1. Golop - ze dne: 14.8.2008 - 14:00

  udelali chybu ze nepovolili knihovnu ten clovek je zazrak pro architekturu. Jen se budu tesit jak bude vypadat strecha nazivo.

 2. Andrew - ze dne: 15.8.2008 - 11:22

  Kaplický je bůh. Je to nádhera. Krásná organická architektura. Jsem rád, že v Budějovících zvítězil rozum a krása před ješitností pár konzervativců. Doufám, že něco podobného představí v Praze i Zaha Hadid v Bubnech. V Projektech od Sekyra group se moc organické architektury nedočkáme.

 3. jv - ze dne: 15.8.2008 - 17:10

  Kaplický není bůh. Vlastní stavba je bezpochyby krásná, ale osobně mi vadí ignorování kontextu, je to další Kaplického stavba, která by mohla stát kdekoli ( uznávám, že ten kontext je nic moc ). Pro srovnání odkaz na podobnou stavbu od Fostera, zasazenou do prostředí zcela nezpochybnitelně - http://www.designmagazin.cz/architektura/338-stavi-se-prvni-komercni-kosmodrom-na-svete.html

 4. Lukáš - ze dne: 17.8.2008 - 13:31

  Kaplický bůh je. Ta stavba je ještě elegantnější a krásnější než chobotnice. Navíc začlenil i ty krásný lampy. Ten člověk je naprostej perfekcionicta. To oceňuju.

  Andrew: Mno… nevím, jestli tady bude chtít Zaha Hadid něco postavit. Ale bylo by to skvělý. Zejména v Bubnech. Skoro denně tudy projíždím a je to děs. Každopádně jestli tam Orco postaví nějakou nudu, jako obvykle, tak se z týhle země odstěhuju.
  Sekyra prý nemá organiku rád, ale to nevadí… mluvil o vytvoření dominanty oblasti, tak snad to bude stát za ta.

 5. Hanka Č.B. - ze dne: 21.8.2008 - 18:43

  Chobotnice se mi fakt nelibila, na Letne byla jako pest na oko a navic ta hrozna barevna kombinace. Ale REJNOK…to uz je neco jinyho…MOC PEKNY!!! Budejce to pozvedne, dalsi zajimavustka. To se panu Kaplickemu povedlo:)

  Koneckoncu…nic skaredejsiho nez je nase novy uzasny autobusovy nadrazi aneb “šedá kostka bez oken polepena reklamami” uz se v Budejcich stejne postavit neda…

 6. Andrew - ze dne: 23.8.2008 - 10:21

  To Lukáš: Jsem taky zvědavý na Orco, oni nikdy tak drahý a velký projekt nedělali, tak doufám, že si na Bubnech budou chtít udělat jméno pro další velký developement. Mluví se o Zahe Hadid a D. Liebeskindovi tak uvidíme. Ve Varšavě se s spolupráce s Liebeskindem Orcu povedla. Zato ty návrhy od Asymptote nic moc, to je zatim zklamání. Je mi taky líto, těch železničních budov. Určitě by se do nového projektu zakomponovat aspoň z části daly. A Sekyra group kromě centrály Nestle v Modřenech nic pěknýho nepostavil. Luděk Sekyra se nechal slyšet, že má rád hrany ala česká architektura 20. a 30. let. Takže asi oraganickou architekturu čekat nemůžeme. Ale tak uvidíme, bude to dělat nějaká dánská arch.kancelář. Dáni mají pěknej design a nápady viz. Amazon Court v Karlíně. Budu optimista:-), Sekyra má v Praze ještě Žižkov ( býv. nákl. nádr.)a Smíchov, tak doufám že se snad vyšvihne.

 7. Salamoon - ze dne: 27.9.2008 - 17:46

  no vyzera to efektne,ale nechcel by som byt stavebnikom,ktory by mal toto stavat.

 8. megacruiser - ze dne: 5.4.2009 - 08:11

  Další hrůza co se dá v 3D studiu “splichtit” za hodinu a ještě pod vlivem alkoholu. Podobné designy jsou naprosto o ničem. Futurismus bez účelu a praktičnosti, naprosto v protikladu s již stávající architekturou daného místa. Složitá konstrukce jistě přinese problémy se stavbou i užíváním, stejně jako extrémní cenu a špatnou využitelnost plochy. Architektura by měla alespoň částečně odrážet svým vzhledem účel pro který je určena - třeba jeho chodotnice neboli flus vůbec ničím neevokuje knihovnu, klidně by to mohl být obchodní dům.

 9. Quincey - ze dne: 6.4.2009 - 13:59

  Megacruiser ma recht, i kdyz me se to libi, protože tady nic podobnýho není.

 10. Haty - ze dne: 14.1.2010 - 19:48

  Jsem pyšná, že jsem z Budějc a nemůžu se dočkat, až tu “rejnok” bude “plavat”. Je to překrásná stavba a věřím, že se jí opravdu dočkáme :)

 11. Haty - ze dne: 14.1.2010 - 19:52

  .. pro megacruisera … máš pravdu .. v Sydney přece taky opera není k ničemu, byly jen samé problémy se stavbou, připomíná plachty lodí a ty se přece vůbec nehodí ke koncertní síni .. co na tom, že většina lidí ani neví, jaké je hlavní město Austrálie a vybaví si jen Sydney a operu … :D

 12. Jenda - ze dne: 18.4.2012 - 19:59

  No… ta honosná slova, že je někdo rád, že v Budějcích Rejnok bude stát…. a že aspoń někde maj rozum. Nechci bejt hnidopich, ale mam pocit, že i tam to bylo laciné gesto od zastupitelstva. Když umřel Kaplický, tak s rejnokem byl velkej boom. Místo toho tam od tý doby vyrost akorák Bauhaus, Sconto, divně navržená křižovatka směřující k “obchvatu, kterej neni” a několik debilních semaforů navíc, kvůli novým obchoďákům.

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 6003
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588