Děkujeme za přízeň nám i designu!

Vratislavice 10 10 10 jsou vzorné kulturní centrum

Kulturní centrum Vratislavice 10 10 10 stojící nedaleko Liberce

Ferdinand Porsche a Vratislavice. Spojení, které nedává smysl? Pro někoho známá věc, pro jiného překvapení, že rodištěm světoznámého automobilového konstruktéra je obec vzdálená 10 minut tramvají z centra Liberce. O připomenutí tohoto faktu se zasloužilo architektem Petrem Stolínem navržené kulturní centrum Vratislavice 10 10 10, které se stává ambiciózním multifunkčním objektem.

Budova kulturního centra se vyznačuje minimalistickou jednoduchostí a přesnou geometrií. Přízemí se může chlubit především rozsáhlým átriem, jež ohraničují skleněné stěny, a jehož dominantním prvkem je čtvercová betonová porta, která vypadá jako vchod do jiného světa, a jíž se návštěvníci dostanou do blízkého parku, který na budovu navazuje. V prvním patře venkovních prostor se na jedné straně nachází velká obdélníková terasa, na straně druhé je prostor vyřešen parkovištěm pro návštěvníky.

Kulturní centrum Vratislavice 10 10 10 stojící nedaleko Liberce Kulturní centrum Vratislavice 10 10 10 stojící nedaleko Liberce Kulturní centrum Vratislavice 10 10 10 stojící nedaleko Liberce Kulturní centrum Vratislavice 10 10 10 stojící nedaleko Liberce

Tím prvním, co zaregistrujete při vstupu do interiéru budovy, je všudypřítomný pohledový beton, s jehož jednoduchostí a surovou čistotou kontrastují zvláštní kombinace materiálů a barev. Z barevných elementů zaujmou především ostře fialový koberec či zářivě zlatými mozaikovými kachlíky obložené části zdí, které jsou příjemným vytržením z pro někoho možná až přílišné betonové šedi.

Kulturní centrum Vratislavice 10 10 10 stojící nedaleko Liberce Kulturní centrum Vratislavice 10 10 10 stojící nedaleko Liberce Kulturní centrum Vratislavice 10 10 10 stojící nedaleko Liberce Kulturní centrum Vratislavice 10 10 10 stojící nedaleko Liberce

Protože se jedná o multifunkční objekt, je využití centra Vratislavice 10 10 10 mnohostranné. Hlavní sál o rozloze 170 metrů čtverečních nabízí prostor až pro dvě stě osob, ale najdeme zde i stometrový multimediální sál či kavárnu s restaurací. Kulturní centrum pořádá rozmanité akce jako divadelní představení, dětské akce, koncerty, taneční zábavy, přednášky, výstavy umění a designu i farmářské trhy.

Kulturní centrum Vratislavice 10 10 10 stojící nedaleko Liberce Kulturní centrum Vratislavice 10 10 10 stojící nedaleko Liberce Kulturní centrum Vratislavice 10 10 10 stojící nedaleko Liberce Kulturní centrum Vratislavice 10 10 10 stojící nedaleko Liberce

V jedné části budovy je například památník již zmiňovaného Ferdinanda Porscheho, kde jsou prozatím vystaveny tři exkluzivní modely vozů slavné automobilky. Ty jsou navíc k vidění ve speciálním řezu, takže návštěvník vidí i to, co se nachází pod kapotou. V této souvislosti se kulturní centrum rozhodlo spolupracovat se studenty oboru Environmental Design, kteří mají možnost se k tomuto místu umělecky vyjádřit.

Čtěte všechny články na téma architektura

Foto a zdroj: Petr Stolín a Vratislavice 10 10 10

Zpráva ze dne: 6.3.2012
Téma: , , , , , ,
Další zprávy: « Starší zpráva Novější zpráva »

Sdílejte článek na: Facebook.com Twitter.com MySpace.com GooglePlus.com Pinterest.com   odešlete na e-mail: email   nebo vytiskněte: tisknout

Ohodnotit přes Facebook:
Fotografie autora

Autor zprávy:
Aneta Železníková si ráda fotí úryvky z knih; miluje galerie ubíhajících obrazů z autobusu, tramvaje i letadla; hluboce obdivuje krásnu momentu a baví ji nenápadné věci v prostoru. Lidé jsou tady podle ní od toho, aby se stávali budovami.
Homepage autora | Všechny články od Aneta Železníková | Kontakt

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly serveru pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.DESIGNBUY E-SHOP

Výběrový design e-shop se stovkami kvalitních a ozkoušených produktů českých i zahraničních designérů a značek. Více na DesignBuy.cz »

Nepřehlédněte

Ukázka z výstavy In the Making v londýnském Design Museum

In The Making přibližuje výrobu diamantů i tužek

Kurátorem současné výstavy v londýnském Design Museum je světoznámá designérská dvojice Edward Barber a Jay Osgerby. Žádnou retrospektivu ale nečekejte. Jak už samotný název napovídá, namísto prezentace hotových produktů se designéři rozhodli zaměřit na proces jejich vzniku.
Česká aerodynamická Tatra 77

Český futuristický vůz Tatra 77 slaví výročí 80 let

V dějinách českého designu lze nalézt nejeden milník, který vedl ke světovému prvenství. Jedním z nich je nepochybně Tatra 77, zakladatelka tradice aerodynamických Tater a zároveň první sériově vyráběný vůz s aerodynamickou karoserií na světě, od jejíž premiéry na pražském autosalonu uplynulo rovných osmdesát let.

Partneři

přejděte na Font.cz         přejděte na DesignPortal.cz         přejděte na Archii.cz        přejděte na CzechDesign.cz
přejděte na YoungPrimitive.cz       přejděte na Fler.cz       přejděte na Auto-Design.cz      přejděte na GJF.cz
přejděte na DesignBy.sk      přejděte na DesignEast.eu      přejděte na UPM.cz      přejděte na Material Times

Spojte se s námi

Facebook.com Twitter.com MySpace.com Google+ Pinterest.com YouTube.com RSS kanál Přidat do oblíbených / záložek Kontaktujte nás

Fanoušci na Facebook.com

Statistika

Založeno: 1. února 2008
Počet článků: 3674
Počet komentářů: 1066
Návštěvnost: přes 100 tisíc/měs.
Čtenost článků: až 250 tisíc/měs.
Rekord za den: 18 588