Nenech si ujít Prague Design Week 2014
Děkujeme za přízeň nám i designu!

Vlnitý most v Abu Dhabi od Zahy Hadid získal cenu

Sheikh Zayed Bridge v Abu Dhabi od Zaha Hadid Architects

Téměř kilometr dlouhý most názvem Sheikh Zayed Bridge, který postavila britská architektka iráckého původu Zaha Hadid se svým studiem, získal ocenění za nejlepší most světa v cenách Design Awards 2012 od Travel + Leisure Magazine. Most vyniká svou nevšedností a krásou docílené především dvojitou křivkou táhnoucí se mostem jako jeho podpora.

Sheikh Zayed Bridge je třetí branou spojující město Abu Dhabi s jedním z ostrovů v Perském zálivu. Jeho výstavbu sponzoroval Sheikh Sultan Bin Zayed Al Nahyan a proto také nese jeho jméno, jak už je v této oblasti zvykem. Projektovat se začalo v roce 1997 a o čtyři roky později byl na světě 842 metrů dlouhý, 61 metrů široký a 64 metrů vysoký most, který je nevšední svou konstrukcí.

Sheikh Zayed Bridge v Abu Dhabi od Zaha Hadid Architects Sheikh Zayed Bridge v Abu Dhabi od Zaha Hadid Architects Sheikh Zayed Bridge v Abu Dhabi od Zaha Hadid Architects Sheikh Zayed Bridge v Abu Dhabi od Zaha Hadid Architects

V podstatě jde o čtyřproudový dálniční most, který má výrazné dva symetrické železobetonové nosníky, které se vlní místy po okrajích či středem celého mostu a chvílemi jej tak podpírají, chvílemi jej z vrchu dekorují. Sinusový průběh vytváří dynamický tekutý prvek, tolik typický pro nejslavnější současnou architektku Zahu Hadid. Tato sinusoida je večer nasvícena barevnými světly a dokáže tak celý most výrazně oživit, což je v arabských zemích žádaný prvek. Třešničkou na dortu jsou pak moderní minimalistické kovové lampy po okraji silnic.

Sheikh Zayed Bridge v Abu Dhabi od Zaha Hadid Architects Sheikh Zayed Bridge v Abu Dhabi od Zaha Hadid Architects Sheikh Zayed Bridge v Abu Dhabi od Zaha Hadid Architects Sheikh Zayed Bridge na vizualizaci

Historie budování infrastruktury se v Abu Dhabi k propojení třech emirátů se datuje do roku 1967, kdy byl postaven první most, o tři roky později byl dokončen most druhý. “Sheikh Zayed Bridge je mistrovské dílo architektury, extrémní krása s unikátním designem,” řekl inženýr Abdullah Al Shamsi, úřadující výkonný ředitel silnic a komunální infrastruktury města Abu Dhabi. “Ocenění v GRAA za design bylo dosaženo díky splnění mnoha standardů z nichž nejdůležitější je míra složitosti, schopnost inovovat, cena a efektivita stavby,” dodal.

DesignVid.cz nabízí video Projeďte se po mostě Sheikh Zayed Bridge od Hadid

Čtěte všechny články na téma Zaha Hadid a Abu Dhabi

Foto a zdroj: Zaha Hadid 

Článek ze dne: 13.3.2012 | Zařazeno do rubriky: architektura
Téma: , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly serveru pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.


VYBRANÉ AKCE Z KALENDÁŘE

Výstava Tomás Saraceno: In Orbit
od 22.6.2013 do 30.11.2014
Düsseldorf, Německo

Výstava Francouzské umění 19. a 20. století
od 3.2.2014 do 31.12.2014
Národní galerie, Veletržní palác, Praha

Výstava Krajinou Koncernovaného designu
od 25.4.2014 do 29.3.2015
Jurkovičova vila, Brno

Výstava Alexander McQueen: Savage Beauty
od 14.3.2014 do 19.7.2015
Victoria & Albert Museum, Londýn

Výstava Secese: Vitální umění 1900
od 1.11.2013 do 31.12.2015
Obecní dům, Praha

DESIGNMAG NA FACEBOOKU

Spojte se s námi

Facebook.com Twitter.com Google+ Pinterest.com RSS kanál Přidat do oblíbených / záložek Kontaktujte nás

Prague Design Week 2014

Zapište si datum!

Partneři

přejděte na Font.cz           přejděte na DesignPortal.cz         přejděte na Archii.cz
přejděte na CzechDesign.cz           přejděte na YoungPrimitive.cz          přejděte na Fler.cz
přejděte na Auto-Design.cz            přejděte na GJF.cz          přejděte na DesignBy.sk
přejděte na DesignEast.eu            přejděte na UPM.cz           přejděte na Material Times

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 4016
Počet komentářů: 1083
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588