Kontaktujte naší redakci!

Vlnitý most v Abu Dhabi od Zahy Hadid získal cenu

Sheikh Zayed Bridge v Abu Dhabi od Zaha Hadid Architects

Téměř kilometr dlouhý most názvem Sheikh Zayed Bridge, který postavila britská architektka iráckého původu Zaha Hadid se svým studiem, získal ocenění za nejlepší most světa v cenách Design Awards 2012 od Travel + Leisure Magazine. Most vyniká svou nevšedností a krásou docílené především dvojitou křivkou táhnoucí se mostem jako jeho podpora.

Sheikh Zayed Bridge je třetí branou spojující město Abu Dhabi s jedním z ostrovů v Perském zálivu. Jeho výstavbu sponzoroval Sheikh Sultan Bin Zayed Al Nahyan a proto také nese jeho jméno, jak už je v této oblasti zvykem. Projektovat se začalo v roce 1997 a o čtyři roky později byl na světě 842 metrů dlouhý, 61 metrů široký a 64 metrů vysoký most, který je nevšední svou konstrukcí.

Sheikh Zayed Bridge v Abu Dhabi od Zaha Hadid Architects Sheikh Zayed Bridge v Abu Dhabi od Zaha Hadid Architects Sheikh Zayed Bridge v Abu Dhabi od Zaha Hadid Architects Sheikh Zayed Bridge v Abu Dhabi od Zaha Hadid Architects

V podstatě jde o čtyřproudový dálniční most, který má výrazné dva symetrické železobetonové nosníky, které se vlní místy po okrajích či středem celého mostu a chvílemi jej tak podpírají, chvílemi jej z vrchu dekorují. Sinusový průběh vytváří dynamický tekutý prvek, tolik typický pro nejslavnější současnou architektku Zahu Hadid. Tato sinusoida je večer nasvícena barevnými světly a dokáže tak celý most výrazně oživit, což je v arabských zemích žádaný prvek. Třešničkou na dortu jsou pak moderní minimalistické kovové lampy po okraji silnic.

Sheikh Zayed Bridge v Abu Dhabi od Zaha Hadid Architects Sheikh Zayed Bridge v Abu Dhabi od Zaha Hadid Architects Sheikh Zayed Bridge v Abu Dhabi od Zaha Hadid Architects Sheikh Zayed Bridge na vizualizaci

Historie budování infrastruktury se v Abu Dhabi k propojení třech emirátů se datuje do roku 1967, kdy byl postaven první most, o tři roky později byl dokončen most druhý. “Sheikh Zayed Bridge je mistrovské dílo architektury, extrémní krása s unikátním designem,” řekl inženýr Abdullah Al Shamsi, úřadující výkonný ředitel silnic a komunální infrastruktury města Abu Dhabi. “Ocenění v GRAA za design bylo dosaženo díky splnění mnoha standardů z nichž nejdůležitější je míra složitosti, schopnost inovovat, cena a efektivita stavby,” dodal.

DesignVid.cz nabízí video Projeďte se po mostě Sheikh Zayed Bridge od Hadid

Čtěte všechny články na téma Zaha Hadid a Abu Dhabi

Foto a zdroj: Zaha Hadid 

Zpráva ze dne: 13.3.2012
Téma: , , , ,
Další zprávy: « Starší zpráva Novější zpráva »

Sdílejte článek na: Facebook.com Twitter.com MySpace.com GooglePlus.com Pinterest.com   odešlete na e-mail: email   nebo vytiskněte: tisknout

Ohodnotit přes Facebook:
Fotografie autora

Autor zprávy:
Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Homepage autora | Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly serveru pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.DESIGNBUY E-SHOP

Výběrový design e-shop se stovkami kvalitních a ozkoušených produktů českých i zahraničních designérů a značek. Více na DesignBuy.cz »

Nepřehlédněte

Nemocniční ubytování pro děti Ronald McDonalds Haus

Zaha Hadid navrhla apartmány v dětské nemocnici

Každý známe nemocniční prostředí jako chladné, bez špetky útulnosti, bez barev. V létě 2014 bude díky McDonalds Kinderhilfe Stiftung v Hamburgu otevřena nemocnice pro těžce nemocné děti. Ve spolupráci s AIT ArchitectureSalona bylo možno získat 11 renomovaných architektů z devíti zemí, mezi nimi je například i Zaha Hadid, kteří se podíleli na designu jednotlivých apartmánů.
Kia Sportage ve zmodernizované verzi na rok 2014

Kia uvádí novou Sportage v modernějším designu

Ženevský autosalon byl dějištěm premiéry modernizovaného SUV Kia Sportage, nejprodávanějšího modelu jihokorejské značky v Evropě. Omlazovací kůra, jíž tento populární automobil podstoupil, zahrnuje designové úpravy, posílení celkové kultivovanosti a přináší prémiový audiosystém Infinity by Harman.

Partneři

přejděte na Font.cz         přejděte na DesignPortal.cz         přejděte na Archii.cz        přejděte na CzechDesign.cz
přejděte na YoungPrimitive.cz       přejděte na Fler.cz       přejděte na Auto-Design.cz      přejděte na GJF.cz
přejděte na DesignBy.sk      přejděte na DesignEast.eu      přejděte na UPM.cz      přejděte na Material Times

Spojte se s námi

Facebook.com Twitter.com MySpace.com Google+ Pinterest.com YouTube.com RSS kanál Přidat do oblíbených / záložek Kontaktujte nás

Fanoušci na Facebook.com

Statistika

Založeno: 1. února 2008
Počet článků: 3669
Počet komentářů: 1066
Návštěvnost: přes 100 tisíc/měs.
Čtenost článků: až 250 tisíc/měs.
Rekord za den: 18 588