Děkujeme za přízeň nám i designu!

Staví se první městská pěstírna zeleniny Plantagon

Prototyp typické městské pěstírny zeleniny Plantagon

Švédská společnost Plantagon přišla s novým způsobem pěstování zeleniny přímo ve městech. Navrhla unikátní městské skleníky, které svým vzhledem připomínají obří disko koule a mají vyřešit problém s nedostatkem čerstvé kvalitní zeleniny, která se kvůli úbytku zemědělských ploch, zvyšování cen za dopravu a omezeným možnostem zemědělců a farmářů stává nedostatkovým zbožím.

Základem kulovitého skleníku, jehož tvar je navržen tak, aby maximalizoval přísun světla, je pomalu točící se spirála, která zajišťuje pohyb stovkám až tisícům boxů se zeminou a rostlinami. Celý koncept funguje tak, že boxy se pomocí kolejnic na spirále pomalu pohybují vzhůru, přičemž po dosažení nejvyššího bodu spirály by měla být zelenina dostatečně zralá, a tedy připravená ke sklizni.

Prototyp typické městské pěstírny zeleniny Plantagon Prototyp typické městské pěstírny zeleniny Plantagon Prototyp typické městské pěstírny zeleniny Plantagon Prototyp typické městské pěstírny zeleniny Plantagon

Skleníky je možné postavit ve třech velikostech. Nejmenší mají v městských čtvrtích zajišťovat zeleninu pro každodenní potřebu, středně velké najdou své uplatnění na vhodných místech na okraji městských center a budou určeny například pro zásobování místních obchodů a restaurací a rozlohou největší skleníky budou na okrajích měst, kde mají sloužit zároveň jako velkoprodejny svých produktů.

Prototyp typické městské pěstírny zeleniny Plantagon Prototyp typické městské pěstírny zeleniny Plantagon Prototyp typické městské pěstírny zeleniny Plantagon Prototyp typické městské pěstírny zeleniny Plantagon

Díky vertikálnímu uspořádání nebudou skleníky zabírat zbytečně velké plochy. Například skleník s rozlohou 10 tisíc metrů čtverečních by měl odpovídat asi 100 tisícům metrů čtverečních klasické obdělávané půdy. Nová technologie navíc myslí na životní prostředí. Při zásobování energií budou skleníky využívat svého umístění ve městech, kde budou čerpat přebytečné teplo ostatních budov a zpracovávat vyprodukovaný oxid uhličitý a bioodpady.

Plánovaný Plantagon ve švédském Linköpingu Plánovaný Plantagon ve švédském Linköpingu Největší mrakodrapová verze Plantagonu Největší mrakodrapová verze Plantagonu

Nápad už se dočkal celé řady ocenění, například vítězství v mezinárodní soutěži Globe Forum v roce 2009. Projekt se brzy dočká své první realizace. Před několika týdny byl položen základní kámen ke stavbě skleníku ve švédském Linköpingu. Další realizace jsou v plánu.

DesignVid.cz nabízí video Plantagony mají do měst přinést čerstvou zeleninu

Čtěte všechny články na téma ekologie, architektura a Švédsko

Foto a zdroj: Plantagon International

Zpráva ze dne: 15.3.2012
Téma: , , , ,
Další zprávy: « Starší zpráva Novější zpráva »

Sdílejte článek na: Facebook.com Twitter.com MySpace.com GooglePlus.com Pinterest.com   odešlete na e-mail: email   nebo vytiskněte: tisknout

Ohodnotit přes Facebook:
Fotografie autora

Autor zprávy:
Karel Marek rád bere věci s nadhledem. Zajímá se o urbanismus, architekturu a alternativními způsoby dopravy. Je fascinován městy, tím jak fungují i jejich budoucností. Možná právě proto studuje Územní plánování. Ve volném čase cestuje, sportuje, čte a baví se.
Homepage autora | Všechny články od Karel Marek | Kontakt

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly serveru pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.DESIGNBUY E-SHOP

Výběrový design e-shop se stovkami kvalitních a ozkoušených produktů českých i zahraničních designérů a značek. Více na DesignBuy.cz »

Nepřehlédněte

Kia Sportage ve zmodernizované verzi na rok 2014

Kia uvádí novou Sportage v modernějším designu

Ženevský autosalon byl dějištěm premiéry modernizovaného SUV Kia Sportage, nejprodávanějšího modelu jihokorejské značky v Evropě. Omlazovací kůra, jíž tento populární automobil podstoupil, zahrnuje designové úpravy, posílení celkové kultivovanosti a přináší prémiový audiosystém Infinity by Harman.
Residence Freundorf blízko Vídně od Project A01

Residence Freundorf je monolitický solitér u Vídně

Rakouskému architektonickému studiu Project A01 se podařilo v pozoruhodném projektu Residence Freundorf nenásilně začlenit minimalistické pojetí domu do okolní přírody. Přísné linky bělostné vily i přes svoji dravost pobouří asi jen málo koho.

Partneři

přejděte na Font.cz         přejděte na DesignPortal.cz         přejděte na Archii.cz        přejděte na CzechDesign.cz
přejděte na YoungPrimitive.cz       přejděte na Fler.cz       přejděte na Auto-Design.cz      přejděte na GJF.cz
přejděte na DesignBy.sk      přejděte na DesignEast.eu      přejděte na UPM.cz      přejděte na Material Times

Spojte se s námi

Facebook.com Twitter.com MySpace.com Google+ Pinterest.com YouTube.com RSS kanál Přidat do oblíbených / záložek Kontaktujte nás

Fanoušci na Facebook.com

Statistika

Založeno: 1. února 2008
Počet článků: 3668
Počet komentářů: 1066
Návštěvnost: přes 100 tisíc/měs.
Čtenost článků: až 250 tisíc/měs.
Rekord za den: 18 588