Klikněte a napište nám e-mail!

Staví se první městská pěstírna zeleniny Plantagon

Prototyp typické městské pěstírny zeleniny Plantagon

Švédská společnost Plantagon přišla s novým způsobem pěstování zeleniny přímo ve městech. Navrhla unikátní městské skleníky, které svým vzhledem připomínají obří disko koule a mají vyřešit problém s nedostatkem čerstvé kvalitní zeleniny, která se kvůli úbytku zemědělských ploch, zvyšování cen za dopravu a omezeným možnostem zemědělců a farmářů stává nedostatkovým zbožím.

Základem kulovitého skleníku, jehož tvar je navržen tak, aby maximalizoval přísun světla, je pomalu točící se spirála, která zajišťuje pohyb stovkám až tisícům boxů se zeminou a rostlinami. Celý koncept funguje tak, že boxy se pomocí kolejnic na spirále pomalu pohybují vzhůru, přičemž po dosažení nejvyššího bodu spirály by měla být zelenina dostatečně zralá, a tedy připravená ke sklizni.

Prototyp typické městské pěstírny zeleniny Plantagon Prototyp typické městské pěstírny zeleniny Plantagon Prototyp typické městské pěstírny zeleniny Plantagon Prototyp typické městské pěstírny zeleniny Plantagon

Skleníky je možné postavit ve třech velikostech. Nejmenší mají v městských čtvrtích zajišťovat zeleninu pro každodenní potřebu, středně velké najdou své uplatnění na vhodných místech na okraji městských center a budou určeny například pro zásobování místních obchodů a restaurací a rozlohou největší skleníky budou na okrajích měst, kde mají sloužit zároveň jako velkoprodejny svých produktů.

Prototyp typické městské pěstírny zeleniny Plantagon Prototyp typické městské pěstírny zeleniny Plantagon Prototyp typické městské pěstírny zeleniny Plantagon Prototyp typické městské pěstírny zeleniny Plantagon

Díky vertikálnímu uspořádání nebudou skleníky zabírat zbytečně velké plochy. Například skleník s rozlohou 10 tisíc metrů čtverečních by měl odpovídat asi 100 tisícům metrů čtverečních klasické obdělávané půdy. Nová technologie navíc myslí na životní prostředí. Při zásobování energií budou skleníky využívat svého umístění ve městech, kde budou čerpat přebytečné teplo ostatních budov a zpracovávat vyprodukovaný oxid uhličitý a bioodpady.

Plánovaný Plantagon ve švédském Linköpingu Plánovaný Plantagon ve švédském Linköpingu Největší mrakodrapová verze Plantagonu Největší mrakodrapová verze Plantagonu

Nápad už se dočkal celé řady ocenění, například vítězství v mezinárodní soutěži Globe Forum v roce 2009. Projekt se brzy dočká své první realizace. Před několika týdny byl položen základní kámen ke stavbě skleníku ve švédském Linköpingu. Další realizace jsou v plánu.

DesignVid.cz nabízí video Plantagony mají do měst přinést čerstvou zeleninu

Čtěte všechny články na téma ekologie, architektura a Švédsko

Foto a zdroj: Plantagon International

Článek ze dne: 15.3.2012
Téma: , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Karel Marek rád bere věci s nadhledem. Zajímá se o urbanismus, architekturu a alternativními způsoby dopravy. Je fascinován městy, tím jak fungují i jejich budoucností. Možná právě proto studuje Územní plánování. Ve volném čase cestuje, sportuje, čte a baví se.
Všechny články od Karel Marek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5946
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588