Klikněte a napište nám e-mail!

Herzog & de Meuron postaví Serpentine pavilon

Dočasný pavilon Serpentine Gallery na rok 2012 od Herzog & de Meuron

Autory letošního, v pořadí již dvanáctého projektu dočasného pavilonu pro londýnskou Serpentine Gallery jsou cenou Pritzker Prize ocenění švýcarští architekti Jacques Herzog a Pierre de Meuron. Ve spolupráci s čínským konceptuálním umělcem Ai Weiweiem navrhli stavbu, která vyrůstá zpod úrovně země a svým pojetím reflektuje předešlé ročníky.

Tvůrci Serpentine Gallery Pavilonu 2012, který se jako každý rok bude nacházet v Kensingtonských zahradách před Serpentine Gallery, se nechali inspirovat archeologií, která je jakýmsi spojením současného s minulým, a navrhli stavbu, jež se bude nacházet pod úrovní země a svou architekturou má odkazovat k historii předešlých pavilonů. Ty bude symbolizovat jedenáct sloupů, za každý uplynulý ročník jeden, dvanáctý pak bude reprezentovat aktuální stavbu. Kromě symbolického významu budou mít sloupy i praktickou funkci - budou podepírat jakoby vznášející se plochu naplněnou vodou, jíž bude pavilon zastřešen, a která může být v případě potřeby vypuštěna a posloužit například jako taneční parket.

Dočasný pavilon Serpentine Gallery na rok 2012 od Herzog & de Meuron Dočasný pavilon Serpentine Gallery na rok 2012 od Herzog & de Meuron Dočasný pavilon Serpentine Gallery na rok 2012 od Herzog & de Meuron Dočasný pavilon Serpentine Gallery na rok 2012 od Herzog & de Meuron

Interiér bude obložen korkem, který byl zvolen nejen z praktických důvodů, ale má být zároveň odkazem na zeminu, jež byla kvůli stavbě vytěžena. Prostředí, které architekti vytvořili, má návštěvníky podněcovat k nahlédnutí „pod povrch“, a to nikoli pouze doslovně, tedy pod povrch kensingtonského trávníku, kde se nacházejí pozůstatky minulých pavilonů, jako například kabely, ale také ve smyslu postihnutí ducha dřívějších ročníků.

Dočasný pavilon Serpentine Gallery na rok 2012 od Herzog & de Meuron Jacques Herzog a Pierre de Meuron Ai Weiwei Jacques Herzog a Pierre de Meuron na setkání s Ai Weiweiem

Herzog & de Meuron a Weiwei se při spolupráci na Serpentine Gallery Pavilonu 2012 nesetkali poprvé. Své síly spojili už při navrhování stadionu pro letní olympijské hry 2008 konané v Pekingu. Stejně jako v případě „Ptačího hnízda“, i tentokrát se Weiwei na projektu podílel jako umělecký konzultant.

Serpentine Gallery z roku 2011 a Peter Zumthor Serpentine Gallery z roku 2010 a Jean Nouvel Serpentine Gallery z roku 2009 a SANAA Serpentine Gallery z roku 2008 a Frank Gehry

Serpentine Gallery Pavilon se stává na čas jednou z nejsledovanějších staveb v Londýně a bývá vždy spojen s významnými jmény světové architektury. Autory předešlých pavilonů byli například Zaha Hadid, Daniel Libeskind, Oscar Niemeyer, Frank Gehry, Jean Nouvel nebo tvůrce loňského pavilonu Peter Zumthor. Ten letošní bude možné navštívit od 1. června do 14. října a bude již tradičně sloužit jako veřejný prostor pro setkávání a místo konání přednášek či různých uměleckých akcí.

DesignVid.cz nabízí video Zumthor postavil květinový Serpentine pavilon 2011
DesignVid.cz nabízí video Jean Nouvel postavil rudý Serpentine pavilon 2010
DesignVid.cz nabízí video SANAA vytvořila Serpentine pavilon 2009 z mraků

Čtěte všechny články na téma Herzog & de Meuron a Serpentine Gallery

Foto a zdroj: Serpentine Gallery

Článek ze dne: 20.5.2012
Téma: , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Lucie Sieglová je redaktorka, protože ji baví psát. Taky se ráda ztrácí v křivolakých pražských uličkách, už ne s takovým nadšením, ale o to častěji pak ve svých snových světech. Baví ji bavit se, zajímá se o vše zajímavé a zbožňuje Všecky krásy světa.
Všechny články od Lucie Sieglová | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5946
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588