Děkujeme za přízeň nám i designu!

Dror navrhli umělý ostrov HavvAda s obytnými kopci

Uměle vytvoření ostrov HavvAda v Turecku od newyorského studia Dror

Newyorské architektonické a designérské studio Dror navrhlo pro Turecko speciální umělý ostrov HavvAda, který by mohl v uměle vytvořených kopcích pokrytých zelení ubytovat nejméně čtvrt milionů lidí. Částečně samostatný ekologický ostrov by nabízel byty i luxusní rezidence v promyšlené síti bydlení nové generace.

„Během minulého století byl náš svět svědkem obrovské změny. Vylidňování venkova, globální hustoty obyvatelstva, pokračující růst městských struktur, ekonomická globalizace, lidská mobilita a  ničení životního prostředí patří mezi největší světové otázky,” říkají tvůrci ze studia Dror. Inspirováni Istanbulem navrhli pro Turecko speciální urbanistický projekt nazvaný HavvAda Island, který by měl navrátit lidi do přírody, udržet je jako komunitu a nabídnout jim luxus města.

Uměle vytvoření ostrov HavvAda v Turecku od newyorského studia Dror Uměle vytvoření ostrov HavvAda v Turecku od newyorského studia Dror Uměle vytvoření ostrov HavvAda v Turecku od newyorského studia Dror Uměle vytvoření ostrov HavvAda v Turecku od newyorského studia Dror

HavvAda je šest uměle vytvořených kopců, které nabídnou ubytování na 16 535 000 metrech čtverečních pro nejméně 275 nebo až 385 tisíc lidí. Ze vzdáleného pohledu vypadá ostrov jako opuštěný ráj na zemi, ale při bližším prozkoumání vidíme umělou strukturu takzvaných dómů v podobě kupolí přikrytých zelení. Bydlelo by se v různě velkých jednotkách ve vnitřku kupolí, po jejich obvodu i na vnější straně, které by nabízely veřejně přístupné i zcela soukromé terasovité parky. Uprostřed kupolí by byl park s nabídkou obchodních center i dalších služeb.

Uměle vytvoření ostrov HavvAda v Turecku od newyorského studia Dror Uměle vytvoření ostrov HavvAda v Turecku od newyorského studia Dror Uměle vytvoření ostrov HavvAda v Turecku od newyorského studia Dror Uměle vytvoření ostrov HavvAda v Turecku od newyorského studia Dror

Architekti z Dror se inspirovali v dávné historii, kdy spolu lidé žili v komunitách náboženských, politických i národnostních. Zde by mohla část ostrova sloužit pro normální bydlení, menší kopce pak například jako rekreační střediska pro movitou klientelu. Cílem je vytvořit bydlení, které by bylo ekonomické, ekologicky šetrné, moderní a dokázalo by ubytovat velké množství lidí při udržení komfortu. Exkluzivita je zaručena, teď je to jen otázkou realizace, která je však zatím v hvězdách.

DesignVid.cz nabízí video Prohlédněte si bydlení na ostrově v umělých kopcích

Čtěte všechny články na téma bydlení a Turecko

Foto a zdroj: Dror

Článek ze dne: 3.10.2012
Téma: , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Komentáře k tomuto designu

Celkem komentářů: 1 komentář
  1. Jasha - ze dne: 19.1.2013 - 12:09

    Vizualizace vypadají hezky, ale tím to končí. Naprosto utopistická představa. O ekonomičnosti nemůže být řeč. Stavba něčeho takového přesahuje i bláznivé, ropou nasáklé projekty v Dubaji. Ekologicky šetrné, to už je skoro výsměch. Jak může být něco ekologické, když se kvůli tomu musí vytvářet ostrov. Nehledně na to, že se jedná opět o zlatou klec pro vyvolené. Toto je pouze prázdné gesto.

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 6003
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588