Děkujeme za přízeň nám i designu!

Dror navrhli umělý ostrov HavvAda s obytnými kopci

Uměle vytvoření ostrov HavvAda v Turecku od newyorského studia Dror

Newyorské architektonické a designérské studio Dror navrhlo pro Turecko speciální umělý ostrov HavvAda, který by mohl v uměle vytvořených kopcích pokrytých zelení ubytovat nejméně čtvrt milionů lidí. Částečně samostatný ekologický ostrov by nabízel byty i luxusní rezidence v promyšlené síti bydlení nové generace.

„Během minulého století byl náš svět svědkem obrovské změny. Vylidňování venkova, globální hustoty obyvatelstva, pokračující růst městských struktur, ekonomická globalizace, lidská mobilita a  ničení životního prostředí patří mezi největší světové otázky,” říkají tvůrci ze studia Dror. Inspirováni Istanbulem navrhli pro Turecko speciální urbanistický projekt nazvaný HavvAda Island, který by měl navrátit lidi do přírody, udržet je jako komunitu a nabídnout jim luxus města.

Uměle vytvoření ostrov HavvAda v Turecku od newyorského studia Dror Uměle vytvoření ostrov HavvAda v Turecku od newyorského studia Dror Uměle vytvoření ostrov HavvAda v Turecku od newyorského studia Dror Uměle vytvoření ostrov HavvAda v Turecku od newyorského studia Dror

HavvAda je šest uměle vytvořených kopců, které nabídnou ubytování na 16 535 000 metrech čtverečních pro nejméně 275 nebo až 385 tisíc lidí. Ze vzdáleného pohledu vypadá ostrov jako opuštěný ráj na zemi, ale při bližším prozkoumání vidíme umělou strukturu takzvaných dómů v podobě kupolí přikrytých zelení. Bydlelo by se v různě velkých jednotkách ve vnitřku kupolí, po jejich obvodu i na vnější straně, které by nabízely veřejně přístupné i zcela soukromé terasovité parky. Uprostřed kupolí by byl park s nabídkou obchodních center i dalších služeb.

Uměle vytvoření ostrov HavvAda v Turecku od newyorského studia Dror Uměle vytvoření ostrov HavvAda v Turecku od newyorského studia Dror Uměle vytvoření ostrov HavvAda v Turecku od newyorského studia Dror Uměle vytvoření ostrov HavvAda v Turecku od newyorského studia Dror

Architekti z Dror se inspirovali v dávné historii, kdy spolu lidé žili v komunitách náboženských, politických i národnostních. Zde by mohla část ostrova sloužit pro normální bydlení, menší kopce pak například jako rekreační střediska pro movitou klientelu. Cílem je vytvořit bydlení, které by bylo ekonomické, ekologicky šetrné, moderní a dokázalo by ubytovat velké množství lidí při udržení komfortu. Exkluzivita je zaručena, teď je to jen otázkou realizace, která je však zatím v hvězdách.

DesignVid.cz nabízí video Prohlédněte si bydlení na ostrově v umělých kopcích

Čtěte všechny články na téma bydlení a Turecko

Foto a zdroj: Dror

Zpráva ze dne: 3.10.2012
Téma: , , , , ,
Další zprávy: « Starší zpráva Novější zpráva »

Sdílejte článek na: Facebook.com Twitter.com MySpace.com GooglePlus.com Pinterest.com   odešlete na e-mail: email   nebo vytiskněte: tisknout

Ohodnotit přes Facebook:
Fotografie autora

Autor zprávy:
Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Homepage autora | Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt

Komentáře k tomuto designu

Celkem komentářů: 1 komentář
  1. Jasha - ze dne: 19.1.2013 - 12:09

    Vizualizace vypadají hezky, ale tím to končí. Naprosto utopistická představa. O ekonomičnosti nemůže být řeč. Stavba něčeho takového přesahuje i bláznivé, ropou nasáklé projekty v Dubaji. Ekologicky šetrné, to už je skoro výsměch. Jak může být něco ekologické, když se kvůli tomu musí vytvářet ostrov. Nehledně na to, že se jedná opět o zlatou klec pro vyvolené. Toto je pouze prázdné gesto.

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly serveru pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.DESIGNBUY E-SHOP

Výběrový design e-shop se stovkami kvalitních a ozkoušených produktů českých i zahraničních designérů a značek. Více na DesignBuy.cz »

Nepřehlédněte

Pavilon KA2015 od J. Mayer H. v Karlsruhe

Futuristický pavilon od J. Mayer H. ozdobí Karlsruhe

Město Karlsruhe v roce 2015 oslaví 300 let od založení města. K tomuto výročí byla vypsána architektonická soutěž pro postavení dočasného pavilonu v otevřeném prostoru, kde se budou pořádat různá kulturní představení jako koncerty, filmové premiéry, divadelní představení, autorská čtení.  Zvítězil návrh futuristický studia J. Mayer H.
Ukázka z výstavy In the Making v londýnském Design Museum

In The Making přibližuje výrobu diamantů i tužek

Kurátorem současné výstavy v londýnském Design Museum je světoznámá designérská dvojice Edward Barber a Jay Osgerby. Žádnou retrospektivu ale nečekejte. Jak už samotný název napovídá, namísto prezentace hotových produktů se designéři rozhodli zaměřit na proces jejich vzniku.

Partneři

přejděte na Font.cz         přejděte na DesignPortal.cz         přejděte na Archii.cz        přejděte na CzechDesign.cz
přejděte na YoungPrimitive.cz       přejděte na Fler.cz       přejděte na Auto-Design.cz      přejděte na GJF.cz
přejděte na DesignBy.sk      přejděte na DesignEast.eu      přejděte na UPM.cz      přejděte na Material Times

Spojte se s námi

Facebook.com Twitter.com MySpace.com Google+ Pinterest.com YouTube.com RSS kanál Přidat do oblíbených / záložek Kontaktujte nás

Fanoušci na Facebook.com

Statistika

Založeno: 1. února 2008
Počet článků: 3676
Počet komentářů: 1066
Návštěvnost: přes 100 tisíc/měs.
Čtenost článků: až 250 tisíc/měs.
Rekord za den: 18 588