Nenech si ujít Prague Design Week 2014
Děkujeme za přízeň nám i designu!

Skidome v Dánsku bude největší lyžařský dóm světa

Skidome v dásnkém městě Randers od studia Cebra

V bezprostřední blízkosti dánského města Randers, ležícího na severu země, by měl vyrůst největší umělý skiareál na světě. Architekti ze studia Cebra mu dali podobu vločky, respektive třech křížících se oblouků fungujících jako umělé kopce. Areál pro vnitřní i venkovní lyžování má mít osm sjezdovek až pro 3 000 návštěvníků.

Čerstvě prezentovaný projekt dostal velmi jednoduchou podobu. Skidome by měly tvořit trojice oblouků křížících se v samotném středu, čímž by z vrchního pohledu dostala stavba tvar sněhové vločky. Každý oblouk by měl rozpětí 700 metrů a dosahoval by výšky až 110 metrů. Nad řekou Gudenåen by tak vyrostlo malé pohoří a zamýšlený kousek Alp v Dánsku, které není nijak hornaté.

Skidome v dásnkém městě Randers od studia Cebra Skidome v dásnkém městě Randers od studia Cebra Skidome v dásnkém městě Randers od studia Cebra Skidome v dásnkém městě Randers od studia Cebra

Základní myšlenkou je sdílet a předávat radost z lyžování Dánům, kteří si jej doma příliš neužijí. Architekti se inspirovali dalšími umělými stavbami, fungujícími jako skiareály. Jejich problémem je, že v nich běžně není příliš oken, kterými by do interiéru proudilo denní světlo. Skidome je navržený tak, že by měl mít šest vnitřních sjezdovek s unikátně řešenými okny po obou stranách a dvě povrchové sjezdovky o celkové délce 3 020 metrů. Chybět by neměl ani freestyle park.

Skidome v dásnkém městě Randers od studia Cebra Skidome v dásnkém městě Randers od studia Cebra Skidome v dásnkém městě Randers od studia Cebra Skidome v dásnkém městě Randers od studia Cebra

Autoři se s tvary sjezdovek inspirovali u těch nejoblíbenějších z Francie a okopírovali populární trasy a sklony tak, že každý by si měl lyžování užít a najít si svou ideální trasu. Nechybí tolik oblíbené odpočívárny na trase, lanovky pro každou sjezdovku ani nepřetržitý kvalitní přírodní sníh. Jeden z oblouků je navíc krytý výhradně zelení a stromy pro volnočasové aktivity, další nabízí městské hřiště a park pro skateboarding a BMX.

Skidome v dásnkém městě Randers od studia Cebra Skidome v dásnkém městě Randers od studia Cebra Skidome v dásnkém městě Randers od studia Cebra Skidome v dásnkém městě Randers od studia Cebra

Součástí projektu, jehož celková užitná plocha čítá 100 000 metrů čtverečních, je i hotel, restaurace, bar a obchodní plochy převážně se zimním vybavením. Chybět by nemusela ani půjčovna nebo podzemní parkoviště. Termín dokončení ani začátku realizace nebyl uveden, stejně tak rozpočet. Jasné však je, že pokud se projekt podaří realizovat v této sci-fi podobě, bude to největší lyžařský dóm na světě.

DesignVid.cz nabízí video Skidome je ski areál křížící kopce do tvaru vločky

Čtěte všechny články na téma sport a Dánsko

Foto a zdroj: Skidome

Článek ze dne: 16.11.2012 | Zařazeno do rubriky: architektura
Téma: , , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly serveru pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.


VYBRANÉ AKCE Z KALENDÁŘE

Výstava Tomás Saraceno: In Orbit
od 22.6.2013 do 30.11.2014
Düsseldorf, Německo

Výstava Francouzské umění 19. a 20. století
od 3.2.2014 do 31.12.2014
Národní galerie, Veletržní palác, Praha

Výstava Krajinou Koncernovaného designu
od 25.4.2014 do 29.3.2015
Jurkovičova vila, Brno

Výstava Alexander McQueen: Savage Beauty
od 14.3.2014 do 19.7.2015
Victoria & Albert Museum, Londýn

Výstava Secese: Vitální umění 1900
od 1.11.2013 do 31.12.2015
Obecní dům, Praha

DESIGNMAG NA FACEBOOKU

Spojte se s námi

Facebook.com Twitter.com Google+ Pinterest.com RSS kanál Přidat do oblíbených / záložek Kontaktujte nás

Prague Design Week 2014

Zapište si datum!

Partneři

přejděte na Font.cz           přejděte na DesignPortal.cz         přejděte na Archii.cz
přejděte na CzechDesign.cz           přejděte na YoungPrimitive.cz          přejděte na Fler.cz
přejděte na Auto-Design.cz            přejděte na GJF.cz          přejděte na DesignBy.sk
přejděte na DesignEast.eu            přejděte na UPM.cz           přejděte na Material Times

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 4033
Počet komentářů: 1084
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588