Děkujeme za přízeň nám i designu!

Skidome v Dánsku bude největší lyžařský dóm světa

Skidome v dásnkém městě Randers od studia Cebra

V bezprostřední blízkosti dánského města Randers, ležícího na severu země, by měl vyrůst největší umělý skiareál na světě. Architekti ze studia Cebra mu dali podobu vločky, respektive třech křížících se oblouků fungujících jako umělé kopce. Areál pro vnitřní i venkovní lyžování má mít osm sjezdovek až pro 3 000 návštěvníků.

Čerstvě prezentovaný projekt dostal velmi jednoduchou podobu. Skidome by měly tvořit trojice oblouků křížících se v samotném středu, čímž by z vrchního pohledu dostala stavba tvar sněhové vločky. Každý oblouk by měl rozpětí 700 metrů a dosahoval by výšky až 110 metrů. Nad řekou Gudenåen by tak vyrostlo malé pohoří a zamýšlený kousek Alp v Dánsku, které není nijak hornaté.

Skidome v dásnkém městě Randers od studia Cebra Skidome v dásnkém městě Randers od studia Cebra Skidome v dásnkém městě Randers od studia Cebra Skidome v dásnkém městě Randers od studia Cebra

Základní myšlenkou je sdílet a předávat radost z lyžování Dánům, kteří si jej doma příliš neužijí. Architekti se inspirovali dalšími umělými stavbami, fungujícími jako skiareály. Jejich problémem je, že v nich běžně není příliš oken, kterými by do interiéru proudilo denní světlo. Skidome je navržený tak, že by měl mít šest vnitřních sjezdovek s unikátně řešenými okny po obou stranách a dvě povrchové sjezdovky o celkové délce 3 020 metrů. Chybět by neměl ani freestyle park.

Skidome v dásnkém městě Randers od studia Cebra Skidome v dásnkém městě Randers od studia Cebra Skidome v dásnkém městě Randers od studia Cebra Skidome v dásnkém městě Randers od studia Cebra

Autoři se s tvary sjezdovek inspirovali u těch nejoblíbenějších z Francie a okopírovali populární trasy a sklony tak, že každý by si měl lyžování užít a najít si svou ideální trasu. Nechybí tolik oblíbené odpočívárny na trase, lanovky pro každou sjezdovku ani nepřetržitý kvalitní přírodní sníh. Jeden z oblouků je navíc krytý výhradně zelení a stromy pro volnočasové aktivity, další nabízí městské hřiště a park pro skateboarding a BMX.

Skidome v dásnkém městě Randers od studia Cebra Skidome v dásnkém městě Randers od studia Cebra Skidome v dásnkém městě Randers od studia Cebra Skidome v dásnkém městě Randers od studia Cebra

Součástí projektu, jehož celková užitná plocha čítá 100 000 metrů čtverečních, je i hotel, restaurace, bar a obchodní plochy převážně se zimním vybavením. Chybět by nemusela ani půjčovna nebo podzemní parkoviště. Termín dokončení ani začátku realizace nebyl uveden, stejně tak rozpočet. Jasné však je, že pokud se projekt podaří realizovat v této sci-fi podobě, bude to největší lyžařský dóm na světě.

DesignVid.cz nabízí video Skidome je ski areál křížící kopce do tvaru vločky

Čtěte všechny články na téma sport a Dánsko

Foto a zdroj: Skidome

Zpráva ze dne: 16.11.2012
Téma: , , , , , , ,
Další zprávy: « Starší zpráva Novější zpráva »

Sdílejte článek na: Facebook.com Twitter.com MySpace.com GooglePlus.com Pinterest.com   odešlete na e-mail: email   nebo vytiskněte: tisknout

Ohodnotit přes Facebook:
Fotografie autora

Autor zprávy:
Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Homepage autora | Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly serveru pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.DESIGNBUY E-SHOP

Výběrový design e-shop se stovkami kvalitních a ozkoušených produktů českých i zahraničních designérů a značek. Více na DesignBuy.cz »

Nepřehlédněte

Kia Sportage ve zmodernizované verzi na rok 2014

Kia uvádí novou Sportage v modernějším designu

Ženevský autosalon byl dějištěm premiéry modernizovaného SUV Kia Sportage, nejprodávanějšího modelu jihokorejské značky v Evropě. Omlazovací kůra, jíž tento populární automobil podstoupil, zahrnuje designové úpravy, posílení celkové kultivovanosti a přináší prémiový audiosystém Infinity by Harman.
Residence Freundorf blízko Vídně od Project A01

Residence Freundorf je monolitický solitér u Vídně

Rakouskému architektonickému studiu Project A01 se podařilo v pozoruhodném projektu Residence Freundorf nenásilně začlenit minimalistické pojetí domu do okolní přírody. Přísné linky bělostné vily i přes svoji dravost pobouří asi jen málo koho.

Partneři

přejděte na Font.cz         přejděte na DesignPortal.cz         přejděte na Archii.cz        přejděte na CzechDesign.cz
přejděte na YoungPrimitive.cz       přejděte na Fler.cz       přejděte na Auto-Design.cz      přejděte na GJF.cz
přejděte na DesignBy.sk      přejděte na DesignEast.eu      přejděte na UPM.cz      přejděte na Material Times

Spojte se s námi

Facebook.com Twitter.com MySpace.com Google+ Pinterest.com YouTube.com RSS kanál Přidat do oblíbených / záložek Kontaktujte nás

Fanoušci na Facebook.com

Statistika

Založeno: 1. února 2008
Počet článků: 3665
Počet komentářů: 1066
Návštěvnost: přes 100 tisíc/měs.
Čtenost článků: až 250 tisíc/měs.
Rekord za den: 18 588