Děkujeme za přízeň nám i designu!

Zaha Hadid postaví v Japonsku obří Národní stadion

Vítězný návrh od Zaha Hadid Architects na Národní stadion Japonska

Světoznámá architektka Zaha Hadid vyhrála se svým studiem mezinárodní soutěž o podobu Národního stadionu Japonska, který by měl stát do roku 2018 přímo v hlavním městě Tokiu. Sportoviště futuristických tvarů pro 80 tisíc diváků by mělo sloužit pro atletiku, fotbalové zápasy i kulturní akce.

V červenci tohoto roku byla vyhlášena mezinárodní architektonická soutěž na nový Národní stadion Japonska, který by měl postupně nahradit více jak padesát let starý současný stadion. Hlavními kritérii bylo, že stadion musí pojmout 80 000 diváků, mít odkrývací střechu, být ekologicky šetrný a zapadat do okolní krajiny. Dokončení bylo už při vyhlášení soutěže plánováno na rok 2018. Rozpočet je pevně dán ve výši 130 miliard jenů, tedy asi tři a půl miliardy českých korun.

Vítězný návrh od Zaha Hadid Architects na Národní stadion Japonska Vítězný návrh od Zaha Hadid Architects na Národní stadion Japonska Vítězný návrh od Zaha Hadid Architects na Národní stadion Japonska Vítězný návrh od Zaha Hadid Architects na Národní stadion Japonska

Do soutěže, jejímž předsedou byl slavný Tadao Ando a v jejíž porotě zasedal i Richard Rogers či Norman Foster, se přihlásily desítky známých studií z celého světa. Do finále postoupilo jedenáct návrhů od studií jako například Populous, UNStudio, GMP Architekten a další. Vítězem bylo nyní vyhlášeno studio Zaha Hadid Architects, na druhém místě skončili Cox Architecture a na třetím Sanaa. „Návrh má dynamický a futuristický design, který představuje takovou zprávu o Japonsku, jakou bychom chtěli vysílat do zbytku světa,” řekl na tiskové konferenci k vítěznému návrhu ve čtvrtek Tadao Ando.

Vítězný návrh od Zaha Hadid Architects na Národní stadion Japonska Stadion od Cox Architecture jako druhé místo Stadion od Sanaa a Nikken Sekkei jako třetí místo Zastaralý současný Národní stadion Japonska

Stadion je tvořen dvěma jakýmisi vlnami obalujícími jeho plochu a pokračujícími jako přístupové lávky k budově. Tekuté křivky, spousty betonu, moderní řešení zastínění, urbanistický plán okolí i optická lehkost je u návrhu Zahy Hadid samozřejmostí. Pokud se podaří dokončit tento obří stadion do roku 2018, měl by hostit Mistrovství v ragby 2019, posloužit může pro zápasy FIFA a především v roce 2020 jako hlavní stadion pro olympijské a paralympijské hry.

Čtěte všechny články na téma Zaha Hadid a Japonsko

Foto a zdroj: Zaha Hadid a Japan Sport Council

Článek ze dne: 16.11.2012
Téma: , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 6002
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588