Děkujeme za přízeň nám i designu!

Bělehrad bude mít zvlněný komplex od Zahy Hadid

Multifunkční komplex Beko v Bělehradu od Zahy Hadid

Bělehrad může jásat. Slavná britská architektka Zaha Hadid odhalila svůj návrh na multifunkční komplex budov zvaný Beko, který je pro toto hlavní a největší město Srbska plánován. Bílá vlnící se hmota s několika útržky by měla nabízet mimo pětihvězdičkového hotelu a obchodních prostor i luxusní byty. Urbanistický plán navíc sází na odlišné pojetí.

Urbanistický koncept studia Zaha Hadid Architects se odvíjí podle aktuálních trendů. Podle nich se rozdíly mezi urbanismem a architekturou pomalu vytrácejí a architektura dostává mnohem větší prostor. To je na celém projektu Beko Masterplan zřejmé, neboť zastavěná plocha je asi sedmdesát procent pozemku. Plán se tedy odklání od tradičních modernistických hodnot městského plánování a navržen je jako fúze mezi jednotlivými architektonickými komponenty.

Multifunkční komplex Beko v Bělehradu od Zahy Hadid Multifunkční komplex Beko v Bělehradu od Zahy Hadid Multifunkční komplex Beko v Bělehradu od Zahy Hadid Multifunkční komplex Beko v Bělehradu od Zahy Hadid

Architektonicky je komplex budov navržen jako série proudů tekuté hmoty, jeden z typických prvků pro Zahu Hadid a její ateliér. Tyto fluidní prvky samozřejmě jen nedeformují, respektive neutvářejí samotné budovy rozmanitých tvarů a velikostí, ale i cesty, park ve vnitrobloku, jednotlivé architektonické prvky a napojení budov na sebe. Zastavěný prostor tak budovy jakoby obtékají a proudy určují i místa pro pohyb lidí.

Multifunkční komplex Beko v Bělehradu od Zahy Hadid Multifunkční komplex Beko v Bělehradu od Zahy Hadid Multifunkční komplex Beko v Bělehradu od Zahy Hadid Multifunkční komplex Beko v Bělehradu od Zahy Hadid

Celkově projekt Beko Masterplan nabídne 94 000 metrů čtverečních, které firma Lamda Development zasvětí luxusním bytům, pětihvězdičkovému hotelu, kancelářím a obchodům. Datum realizace ani cena projektu nebyla zatím odhalena. Jisté je, že půjde o další pozoruhodnou stavbu Zahy Hadid v Evropě.

DesignVid.cz nabízí video Zaha Hadid představila komplex Beko v Bělehradě

Čtěte všechny články na téma Zaha Hadid a Srbsko

Foto a zdroj: Zaha Hadid

Článek ze dne: 21.11.2012
Téma: , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5952
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588