Děkujeme za přízeň nám i designu!

Zaha Hadid postavila kosmické Broad Art Museum

Eli a Edythe Broad Art Museum v Michiganu od Zahy Hadid

Zaha Hadid dokončila po třech letech výstavbu futuristického muzea Eli a Edythe Broad Art Museum. Nízká přízemní budova stojící v parku má chladnou podobu kosmické lodi, zdůrazněnou nevšedním žebrováním. Drtivá většina zdí v interiéru včetně fasády je šikmá, což zaručuje výrazný dynamický efekt.

Výstavba nového muzea začala na popud Michigan State University už v roce 2007, když byla vyhlášena mezinárodní architektonická soutěž, kterou vyhrála Zaha Hadid. Přibližně rok trvalo, než byl projekt dokončen a schválen na všech potřebných institucích. V roce 2009 začala výstavba v parku na severním okraji školního kampusu s cílem dokončit muzeum do konce roku 2012.

Eli a Edythe Broad Art Museum v Michiganu od Zahy Hadid Eli a Edythe Broad Art Museum v Michiganu od Zahy Hadid Eli a Edythe Broad Art Museum v Michiganu od Zahy Hadid Eli a Edythe Broad Art Museum v Michiganu od Zahy Hadid

Na pozemku o ploše 65 tisíc metrů čtverečních vyrostla budova, která měla za cíl mimo jiné oživit i komunikační cesty univerzitního kampusu. Společně s muzeem byl tak navržen i jakýsi městský koberec, který zahrnoval urbanistický koncept pohybu lidí kolem muzea, posezení a třeba osvětlení. Hlavním bodem projektu je však muzeum, které nabízí 46 000 metrů čtverečních užitné plochy a ve své podstatě si hraje se skládáním architektonických struktur.

Eli a Edythe Broad Art Museum v Michiganu od Zahy Hadid Eli a Edythe Broad Art Museum v Michiganu od Zahy Hadid Eli a Edythe Broad Art Museum v Michiganu od Zahy Hadid Eli a Edythe Broad Art Museum v Michiganu od Zahy Hadid

Design budovy je ostrý, technický a na první pohled neútulný. Plášť je kovový, aby odrážel okolní světla, místy je prosklený speciálními skly od Guardianu, aby dovnitř proudilo přirozené denní světlo. Interiér je chladně bílý s kovovými prvky a dřevěnou podlahou. Zajímavostí je naklonění snad všech stěn včetně těch určených k vystavování. Objekt bude sloužit i jako kulturní centrum.

DesignVid.cz nabízí video Nahlédněte do Broad Art Museum od Zahy Hadid

Čtěte všechny články na téma Zaha Hadid

Foto a zdroj: Eli a Edythe Broad Art Museum a Zaha Hadid

Článek ze dne: 5.12.2012
Téma: , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5952
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588