Děkujeme za přízeň nám i designu!

Zaha Hadid postavila kosmické centrum Galaxy Soho

Zaha Hadid a její futuristický komplex Galaxy Soho v Pekingu

Po třech letech dokončila světoznámá architektka Zaha Hadid komplex budov Galaxy Soho v čínském Pekingu. Futuristická stavba s kosmickým nádechem je složena z pěti budov, které nabízí kanceláře, obchodní prostory i místo pro zábavu. Mezi mosty propojenými viditelně rozvrstvenými bílými budovami vznikla malá náměstí pro setkávání.

Přímo v centru Pekingu ve čtvrti Dongcheng, hned u desetiproudové silnice, byl společností Soho China vytyčen prostor pro novou multifunkční budovu, kterou v roce 2009 dostala zadanou slavná britská architektka iráckého původu Zaha Hadid. Ve spolupráci s Patrikem Schumacherem, dvěma čínskými a jedním italským architektem pak navrhli na pozemek o velikosti 46 000 metrů čtverečních budovu Galaxy Soho.

Zaha Hadid a její futuristický komplex Galaxy Soho v Pekingu Zaha Hadid a její futuristický komplex Galaxy Soho v Pekingu Zaha Hadid a její futuristický komplex Galaxy Soho v Pekingu Zaha Hadid a její futuristický komplex Galaxy Soho v Pekingu

Za tři roky příprav a výstavby byla budova před několika málo týdny otevřena. Skládá se z pěti samostatně stojících, i když propojených budov o výšce maximálně 67 metrů nabízejících celkem 332 000 metrů čtverečních užitné plochy. Bílé budovy vejcovitého tvaru jsou rozvrstveny podle jednotlivých pater, přičemž na několika úrovních jsou propojeny tekutě tvarovanými mosty.

Zaha Hadid a její futuristický komplex Galaxy Soho v Pekingu Zaha Hadid a její futuristický komplex Galaxy Soho v Pekingu Zaha Hadid a její futuristický komplex Galaxy Soho v Pekingu Zaha Hadid a její futuristický komplex Galaxy Soho v Pekingu

Využití budov není určeno po objektech, ale podlažích. V přízemí maximálně patnáctipatrových budov najdeme obchody, střední klidnější části jsou určeny pro bary, restaurace a další druh městského života celkem o ploše 90 000 metrů čtverečních. Zbylá patra nabízejí kancelářské prostory a to až o 12 patrech. Samozřejmě nechybí podzemní parkoviště až pro 1 275 aut.

Zaha Hadid a její futuristický komplex Galaxy Soho v Pekingu zaha-hadid-galaxy-soho-10.jpg Zaha Hadid a její futuristický komplex Galaxy Soho v Pekingu Zaha Hadid a její futuristický komplex Galaxy Soho v Pekingu

Zaha Hadid se snažila mezi budovy bez jediného rohu vměstnat i typické čínské nádvoří určené pro setkávání. Zde je sice minimum možností k posezení, ale zato tu najdeme vnitřní vodní plochy, informační centra a intimnější zákoutí. Zajímavostí je, že v Číně se ještě před dokončením této budovy začala stavět kopie této stavby, i když v menším měřítku.

DesignVid.cz nabízí video Galaxy Soho od Hadid připomíná vesmírnou základnu

Čtěte všechny články na téma Zaha Hadid

Foto: Hufton + Crow a Iwan Baan
Zdroj: Zaha Hadid

Článek ze dne: 27.1.2013
Téma: , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5946
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588