Děkujeme za přízeň nám i designu!

Francie postaví centrum jeskyním malbám Lascaux

Nové návštěvnické centrum jeskyních maleb Lascaux 4

Na západě Francie u vesničky Montignac vyroste nové návštěvnické centrum jeskyně Lascaux, která je známá svými malbami a rytinami z období asi 15 700 let před našim letopočtem. Moderní budovu, zapuštěnou z části do země, navrhli architekti ze Snøhetta spolu s Casson Mann a Duncan Lewis. Futuristickými technologiemi nabitá expozice očekává 400 000 návštěvníků ročně.

Novodobá historie jeskyně Lascaux se začala psát v roce 1940, kdy byla náhodou objevena. Archeologický průzkum odhalil 150 metrů stěn chodeb se zhruba 150 malbami a více než 15 000 skalními rytinami. Realistická vyobrazení především zvířat začalo být návštěvnicky atraktivní, proto byla jeskyně upravena a v roce 1948 zpřístupněna veřejnosti. Okolo 1 200 návštěvníků denně se však začalo na malbách neblaze podepisovat. Jeskyně tak byla v roce 1963 uzavřena, zrestaurována a v roce 1983 otevřena její nedaleká věrná kopie Lascaux 2. Vzniklo i Lascaux 3 jako putovní výstava.

Nové návštěvnické centrum jeskyních maleb Lascaux 4 Nové návštěvnické centrum jeskyních maleb Lascaux 4 Nové návštěvnické centrum jeskyních maleb Lascaux 4 Nové návštěvnické centrum jeskyních maleb Lascaux 4

V roce 2009 bylo rozhodnuto o zbudování nového moderního návštěvnického centra nedaleko jeskyně s názvem Lascaux 4. Nyní byli jako vítězové mezinárodní architektonické soutěže vybráni norští architekti ze studia Snøhetta, kteří navrhli nízkou klikatou budovu zapuštěnou z velké části pod zemský povrch. Studio na projektu spolupracovalo se studii Duncan Lewis a na expozici především s Casson Mann. Výstavní část by měla být rozdělena na několik zón, chybět by neměly napodobeniny, přednáškové sály a reálné ztvárněné některých částí jeskyní. Zvláštní pozornost byla věnována realistickému vzezření expozice.

Nové návštěvnické centrum jeskyních maleb Lascaux 4 Nové návštěvnické centrum jeskyních maleb Lascaux 4 Nové návštěvnické centrum jeskyních maleb Lascaux 4 Nové návštěvnické centrum jeskyních maleb Lascaux 4

Plánováno je i použití moderních technologií jako dotykových průvodců s baterkami, fungující i jako interaktivní ovladače multimediálně řešených exponátů. Celková užitná plocha je plánována na 8 605 metrů čtverečních, z toho 1 600 metrů čtverečních bude věnováno napodobeninám. Realizace byla odhadnuta na 50 milionů eur, tedy asi 1,3 miliardy českých korun. V rozpočtu státu bylo zatím nalezeno jen 15 milionů eur, zbylé investice jsou očekávány z fondů. Po dokončení v roce 2015 nebo 2016 je plánován vyšší zájem o expozici ze současných 250 000 lidí ročně až na 400 000 návštěvníků ročně.

DesignVid.cz nabízí video Nahlédněte do plánovaného centra jeskyně Lascaux 4

Čtěte všechny články na téma muzeum

Foto a zdroj: Snøhetta, Casson Mann a Duncan Lewis

Zpráva ze dne: 1.3.2013
Téma: , , , , ,
Další zprávy: « Starší zpráva Novější zpráva »

Sdílejte článek na: Facebook.com Twitter.com MySpace.com GooglePlus.com Pinterest.com   odešlete na e-mail: email   nebo vytiskněte: tisknout

Ohodnotit přes Facebook:
Fotografie autora

Autor zprávy:
Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Homepage autora | Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly serveru pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.DESIGNBUY E-SHOP

Výběrový design e-shop se stovkami kvalitních a ozkoušených produktů českých i zahraničních designérů a značek. Více na DesignBuy.cz »

Nepřehlédněte

Kia Sportage ve zmodernizované verzi na rok 2014

Kia uvádí novou Sportage v modernějším designu

Ženevský autosalon byl dějištěm premiéry modernizovaného SUV Kia Sportage, nejprodávanějšího modelu jihokorejské značky v Evropě. Omlazovací kůra, jíž tento populární automobil podstoupil, zahrnuje designové úpravy, posílení celkové kultivovanosti a přináší prémiový audiosystém Infinity by Harman.
Residence Freundorf blízko Vídně od Project A01

Residence Freundorf je monolitický solitér u Vídně

Rakouskému architektonickému studiu Project A01 se podařilo v pozoruhodném projektu Residence Freundorf nenásilně začlenit minimalistické pojetí domu do okolní přírody. Přísné linky bělostné vily i přes svoji dravost pobouří asi jen málo koho.

Partneři

přejděte na Font.cz         přejděte na DesignPortal.cz         přejděte na Archii.cz        přejděte na CzechDesign.cz
přejděte na YoungPrimitive.cz       přejděte na Fler.cz       přejděte na Auto-Design.cz      přejděte na GJF.cz
přejděte na DesignBy.sk      přejděte na DesignEast.eu      přejděte na UPM.cz      přejděte na Material Times

Spojte se s námi

Facebook.com Twitter.com MySpace.com Google+ Pinterest.com YouTube.com RSS kanál Přidat do oblíbených / záložek Kontaktujte nás

Fanoušci na Facebook.com

Statistika

Založeno: 1. února 2008
Počet článků: 3668
Počet komentářů: 1066
Návštěvnost: přes 100 tisíc/měs.
Čtenost článků: až 250 tisíc/měs.
Rekord za den: 18 588