Přihlaste se!
Děkujeme za přízeň nám i designu!

Francie postaví centrum jeskyním malbám Lascaux

Nové návštěvnické centrum jeskyních maleb Lascaux 4

Na západě Francie u vesničky Montignac vyroste nové návštěvnické centrum jeskyně Lascaux, která je známá svými malbami a rytinami z období asi 15 700 let před našim letopočtem. Moderní budovu, zapuštěnou z části do země, navrhli architekti ze Snøhetta spolu s Casson Mann a Duncan Lewis. Futuristickými technologiemi nabitá expozice očekává 400 000 návštěvníků ročně.

Novodobá historie jeskyně Lascaux se začala psát v roce 1940, kdy byla náhodou objevena. Archeologický průzkum odhalil 150 metrů stěn chodeb se zhruba 150 malbami a více než 15 000 skalními rytinami. Realistická vyobrazení především zvířat začalo být návštěvnicky atraktivní, proto byla jeskyně upravena a v roce 1948 zpřístupněna veřejnosti. Okolo 1 200 návštěvníků denně se však začalo na malbách neblaze podepisovat. Jeskyně tak byla v roce 1963 uzavřena, zrestaurována a v roce 1983 otevřena její nedaleká věrná kopie Lascaux 2. Vzniklo i Lascaux 3 jako putovní výstava.

Nové návštěvnické centrum jeskyních maleb Lascaux 4 Nové návštěvnické centrum jeskyních maleb Lascaux 4 Nové návštěvnické centrum jeskyních maleb Lascaux 4 Nové návštěvnické centrum jeskyních maleb Lascaux 4

V roce 2009 bylo rozhodnuto o zbudování nového moderního návštěvnického centra nedaleko jeskyně s názvem Lascaux 4. Nyní byli jako vítězové mezinárodní architektonické soutěže vybráni norští architekti ze studia Snøhetta, kteří navrhli nízkou klikatou budovu zapuštěnou z velké části pod zemský povrch. Studio na projektu spolupracovalo se studii Duncan Lewis a na expozici především s Casson Mann. Výstavní část by měla být rozdělena na několik zón, chybět by neměly napodobeniny, přednáškové sály a reálné ztvárněné některých částí jeskyní. Zvláštní pozornost byla věnována realistickému vzezření expozice.

Nové návštěvnické centrum jeskyních maleb Lascaux 4 Nové návštěvnické centrum jeskyních maleb Lascaux 4 Nové návštěvnické centrum jeskyních maleb Lascaux 4 Nové návštěvnické centrum jeskyních maleb Lascaux 4

Plánováno je i použití moderních technologií jako dotykových průvodců s baterkami, fungující i jako interaktivní ovladače multimediálně řešených exponátů. Celková užitná plocha je plánována na 8 605 metrů čtverečních, z toho 1 600 metrů čtverečních bude věnováno napodobeninám. Realizace byla odhadnuta na 50 milionů eur, tedy asi 1,3 miliardy českých korun. V rozpočtu státu bylo zatím nalezeno jen 15 milionů eur, zbylé investice jsou očekávány z fondů. Po dokončení v roce 2015 nebo 2016 je plánován vyšší zájem o expozici ze současných 250 000 lidí ročně až na 400 000 návštěvníků ročně.

DesignVid.cz nabízí video Nahlédněte do plánovaného centra jeskyně Lascaux 4

Čtěte všechny články na téma muzeum

Foto a zdroj: Snøhetta, Casson Mann a Duncan Lewis

Článek ze dne: 1.3.2013 | Zařazeno do rubriky: architektura
Téma: , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly serveru pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.


VYBRANÉ AKCE Z KALENDÁŘE

DESIGNMAG NA FACEBOOKU

Spojte se s námi

Facebook.com Twitter.com Google+ Pinterest.com RSS kanál Přidat do oblíbených / záložek Kontaktujte nás

Prague Design Week 2015

Přihlaste se!

Partneři

přejděte na Font.cz           přejděte na DesignPortal.cz         přejděte na Archii.cz
přejděte na CzechDesign.cz           přejděte na YoungPrimitive.cz          přejděte na Fler.cz
přejděte na Auto-Design.cz            přejděte na GJF.cz          přejděte na DesignBy.sk
přejděte na DesignEast.eu            přejděte na UPM.cz           přejděte na Material Times

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 4180
Počet komentářů: 1090
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588