Klikněte a napište nám e-mail!

Zaha Hadid postaví v Rijádu luxusní stanici metra

Zaha Hadid a její stanice metra King Abdullah Financial District Metro Station v Rijádu

Slavná britská architektka a designérka Zaha Hadid představila novou stanici metra pro finanční čtvrť v Rijádu v Saúdské Arábii. Kompletně nadzemní stanice krále Abdalláha bude mít typické tekuté tvary a fasádu s velkými okny v podobě očí zdobených tradičními ornamenty. Šestipodlažní luxusní budova nabídne spoje třemi linkami.

Ve středu Saúdské Arábie ležící hlavní město Rijád se může těšit již na druhou stavbu od světoznámé Zahy Hadid. V brzké době by totiž mělo být dokončeno výzkumné centrum King Abdullah Petroleum Studies and Research Center, které Hadid navrhla v roce 2009 na základě inspirace propojení buněčných forem. Novinkou je však stanice metra King Abdullah Financial District Metro Station, která bude postavena u osmiproudé dopravní tepny. Jméno jí tradičně dá král Abdalláh ibn Abd al-Azíz.

Zaha Hadid a její stanice metra King Abdullah Financial District Metro Station v Rijádu Zaha Hadid a její stanice metra King Abdullah Financial District Metro Station v Rijádu Zaha Hadid a její stanice metra King Abdullah Financial District Metro Station v Rijádu Zaha Hadid a její stanice metra King Abdullah Financial District Metro Station v Rijádu

Stanice o čtyřech nadzemních a dvou podzemních podlažích, nabízející nezvykle parkoviště, bude vstupní branou pro tři linky metra pohybující se na jedné koleji po vysutých mostech, takzvaných skybridge. Budova byla navržena pro co nejlepší začlenění do již rostoucí finanční čtvrti, proto je maximálně dynamická a otevřená do veřejného prostoru. Organicky tvarovaná fasáda byla koncipována tak, aby systém perforací usměrňoval enormní solární zisky objektu, nabízel přirozenou cirkulaci vzduchu a díky ornamentům zapadal do svého okolí. Velké oči na fasádě mají pak připomínat naváté duny.

Zaha Hadid a její stanice metra King Abdullah Financial District Metro Station v Rijádu Zaha Hadid a její stanice metra King Abdullah Financial District Metro Station v Rijádu Zaha Hadid a její King Abdullah Petroleum Studies and Research Center v Rijádu Zaha Hadid a její King Abdullah Petroleum Studies and Research Center v Rijádu

Interiér stanice, o celkové rozloze 20 434 metrů čtverečních, je kompletně otevřený a nabízí dostatečné a přesto tlumené přirozené osvětlení díky systému ornamentálních perforací v oknech. Patra jsou propojena sérií mostů a jezdících schodů. Celkově je interiér laděn do bílé s tradiční zlatou. Nechybí sklo a tradiční detaily jako zaoblená zábradlí, vlnité přístřešky pro vagóny a zdobné mřížkování. Navozen je tak dojem luxusnosti, ne zbytečné kýčové přeplácanosti.

DesignVid.cz nabízí video Staví se výzkumné centrum z buněk od Zahy Hadid

Čtěte všechny články na téma Zaha Hadid

Vybrané produkty od Zahy Hadid zakoupíte na DesignBuy.cz

Foto a zdroj: Zaha Hadid

Článek ze dne: 19.5.2013
Téma: , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5995
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588