Děkujeme za přízeň nám i designu!

Zaha Hadid představila fotbalový stadion pro Katar

Stadion v Kataru na Mistrovství světa ve fotbale od Zahy Hadid a AECOM

Po úspěšné realizaci plaveckého bazénu v Londýně a nedávné výhře na megalomanský stadion pro japonské Tokio navrhla slavná britská architektka Zaha Hadid další stadion. Tentokrát ve spolupráci se společností AECOM vytvořili designový koncept stadionu s rozvlněnou střechou pro Mistrovství světa ve fotbale v roce 2022 v Kataru.

Nový stadion by měl nést název Al Wakrah Stadium podle oblasti Al Wakrah ležící na jihovýchodě Katarského poloostrova. Oblast je známá jako obchodní brána do Kataru pro své rybářské a námořní dědictví, i proto design stadionu odráží tuto historii. Významná mezinárodní společnost AECOM, zaměřující se na mnoho druhů služeb od architektury až po technické či manažerské služby, oslovila totiž první dámu architektury Zahu Hadid, aby stadionu dala moderní design.

Stadion v Kataru na Mistrovství světa ve fotbale od Zahy Hadid a AECOM Stadion v Kataru na Mistrovství světa ve fotbale od Zahy Hadid a AECOM Stadion v Kataru na Mistrovství světa ve fotbale od Zahy Hadid a AECOM Stadion v Kataru na Mistrovství světa ve fotbale od Zahy Hadid a AECOM

Stadion pro Mistrovství světa ve fotbale v Kataru 2022 by měl mít tvar tradiční arabské plachetnice sloužící jako perlová rybářská loď. Proto architektura připomíná z části větrem napnuté plachty, z části pak třpytící se perlu. Stadion by měl mít užitnou plochu přibližně 585 000 metrů čtverečních a modulární kapacitu 40 000 diváků, která by po turnaji měla být snížena na 20 000.

Stadion v Kataru na Mistrovství světa ve fotbale od Zahy Hadid a AECOM Stadion v Kataru na Mistrovství světa ve fotbale od Zahy Hadid a AECOM Stadion v Kataru na Mistrovství světa ve fotbale od Zahy Hadid a AECOM zaha-hadid-qatar-2022-stadion-8.jpg

“Jsme nadšeni, že můžeme spolupracovat na Al Wakrah stadionu. Konstrukce vyjadřuje kontext, základ vztahu s městem a jeho okolní krajinou,” popsala Zaha Hadid svůj čerstvě představený projekt, který bude zahrnovat i urbanistické řešení okolí stadionu, jenž se má stát centrem setkávání. Na začátku příštího roku budou vybráni dodavatelé staveb a přípravy na výstavbu by měly začít do konce roku. Celkově by mělo kvůli fotbalovému mistrovství v kataru vyrůst až šest stadionů.

DesignVid.cz nabízí video Zaha Hadid a AECOM ukazují stadion Al Wakrah

Čtěte další články na téma stadion, Katar a Zaha Hadid

Foto a zdroj: Zaha Hadid a AECOM

Článek ze dne: 25.11.2013
Téma: , , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5672
Počet komentářů: 1144
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588