Prague Design Week 2017
Děkujeme za přízeň nám i designu!

Ostravské sídlo autodopravce oceněno Grand Prix

Sídlo společnosti Pospiech SD v Ostravě od ProjektStudio

Společnost Pospiech SD, která působí v oblasti nákladní přepravy, rozhodla v roce 2013 o stavbě nové firemní budovy v Ostravě. Díky shodě několika faktorů se ovšem nejednalo o další všední a laciné kanceláře. Za stavbu je zodpovědný ostravský ateliér ProjektStudio, autorem projektu je poté David Kotek.

Určitým vlivem jistě zapůsobilo prostředí, v kterém společnost sídlí. Jedná se o historický areál lihovaru v Ostravě – Svinov, který je zapsán v seznamu českých kulturních památek. V zahraničí je běžné, že historickou zástavbu v případě novostaveb doplní kvalitně navržená architektura. V českém prostředí se tento způsob chování ze strany investorů neobjevuje tak často, jak bychom určitě rádi viděli. Proto je zjev každé nové designové architektury v Moravskoslezském kraji příjemné překvapení.

Původní stav Původní stav Sídlo společnosti Pospiech SD v Ostravě od ProjektStudio Sídlo společnosti Pospiech SD v Ostravě od ProjektStudio

Kromě očividné nevšední estetiky stavba vyniká také originálním stavebním přístupem. Základ budovy je totiž sestaven z jednotlivých unimobuňek. Povrchová úprava exteriéru je řešena panely, které jsou upravené na způsob zrcadel. Četné odrazy denního a umělého nočního světla, bezesporu navozují působivých estetický zážitek. Kruhové okenní otvory jsou neuspořádaně vsazeny do plochy stěn. Velikostí nejednotné „lodní“ okénka jsou v některých případech vypouklá do prostoru.

Sídlo společnosti Pospiech SD v Ostravě od ProjektStudio Sídlo společnosti Pospiech SD v Ostravě od ProjektStudio Sídlo společnosti Pospiech SD v Ostravě od ProjektStudio Sídlo společnosti Pospiech SD v Ostravě od ProjektStudio

Vnitřní uspořádání budovy je navrženo se stejnou péčí. V interiéru je použito mnoho přiznaných surových materiálů. Dřevěný trámový strop, neomítnuté cihlové zdivo a netradiční použití opracovaných OSB desek na podlahy. Tyto materiály poté doplňují architektonické prvky z kovu a skla. Výsledkem je atraktivní a mladá architektura, která ve své kategorii nemá v ostravském regionu moc konkurence. Zaslouženě byla oceněna čestným uznáním na Grand Prix Architektů 2014.

Sídlo společnosti Pospiech SD v Ostravě od ProjektStudio Sídlo společnosti Pospiech SD v Ostravě od ProjektStudio Sídlo společnosti Pospiech SD v Ostravě od ProjektStudio Sídlo společnosti Pospiech SD v Ostravě od ProjektStudio

Ateliér ProjektStudio byl založen v roce 1992. Již více než 20 let se zaměřuje na zpracování a dodávku veškerých projekčních prací souvisejících s investiční činností. Tým ProjektStudia se skládá ze zkušených profesionálů z oblastí architektury, stavebního inženýrství, designu a grafiky. To studiu umožňuje vytvářet promyšlené, současné a fungující projekty podléhající předpisům ČKA a ČKAIT.

Čtěte další články na téma kancelář, Ostrava a ProjektStudio

Foto a zdroj: ProjektStudio

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Tomáš Kravčík vystudoval Dějiny výtvarných umění na Univerzitě Palackého v Olomouci. O umění píše, mluví a snaží se ho pro veřejnost organizovat. Dříve se zajímal o umění starých mistrů, nyní se zajímá o současné umění, architekturu a průmyslový design.
Všechny články od Tomáš Kravčík | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5620
Počet komentářů: 1141
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588