Děkujeme za přízeň nám i designu!

Ostrava má superpočítačové centrum IT4 Innovation

Národního superpočítačové centrum IT4 Innovation od OSA Projekt

Na půdě VŠB TUO v Ostravě Porubě vzniká významný projekt Národního superpočítačového centra IT4 Innovation. Unikátní projekt si žádá unikátní budovu. O tu se postarala architektonická společnost OSA Projekt. Ústřední budova centra, stavěná od ledna loňského roku, se nyní dostává do své finální fáze. Na té se také podílela společnost Arch.Design.

Architekti budovy si pravděpodobně položili otázku, jaké tvary a vlastnosti jsou pro výpočetní techniku charakteristické. Jako odpověď navrhli základní tvarosloví, které sází na masivní kvadratickou hmotu stavby a její dynamické členění titanzinkové fasády. Symbolika je zřejmá. Kvadratický tvar má skříň domácího počítače a fasáda odkazuje na jeho vnitřní orgány plné elektronických obvodů. Výstižné, lehce pochopitelné a působivé.

Národního superpočítačové centrum IT4 Innovation od OSA Projekt Národního superpočítačové centrum IT4 Innovation od OSA Projekt Národního superpočítačové centrum IT4 Innovation od OSA Projekt Národního superpočítačové centrum IT4 Innovation od OSA Projekt

Budova disponuje několika atypickými řešeními. Například „aktivní“ část fasády, která díky diodovému osvětlení navozuje v noci futuristický efekt, nebo ryze technické řešení vnitřního vytápění prostor, jehož zdrojem by měl být samotný superpočítač. Tepelný výdej, který generuje běžná spotřební elektronika, nebývá často nikterak malá. Výkon superpočítače, který se řadí mezi světovou stovku, by měl proto teoreticky stačit pro většinu prostor v budově.

Národního superpočítačové centrum IT4 Innovation od OSA Projekt Národního superpočítačové centrum IT4 Innovation od OSA Projekt IT4 Innovation od OSA Projekt na vizualizacích IT4 Innovation od OSA Projekt na vizualizacích

Ve čtyřech patrech se kromě výpočetní infrastruktury nachází také množství kanceláří a laboratoří. Interiér budovy je stylizovaný v obdobné barevné kombinaci jako její exteriér. Dominantní tmavošedý tón doplňují kontrastní prvky až křiklavě žlutozeleného odstínu. Stěhování zaměstnanců a plná provozuschopnost je naplánována na počátek roku 2015.

IT4 Innovation od OSA Projekt na vizualizacích IT4 Innovation od OSA Projekt na vizualizacích IT4 Innovation od OSA Projekt na vizualizacích IT4 Innovation od OSA Projekt na vizualizacích

Jeden z hlavních úkolů této více než miliardové investice spočívá v posilování evropské konkurenceschopnosti českého vědeckého a podnikatelského sektoru. A je to právě úkol architektury, která má adekvátně prezentovat tento významný společenský přínos. V případě IT4 Innovation se tento požadavek naplnil.

Čtěte další články na téma architektura a Ostrava

Foto a zdroj: OSA Projekt

Článek ze dne: 16.7.2014
Téma: , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Tomáš Kravčík vystudoval Dějiny výtvarných umění na Univerzitě Palackého v Olomouci. O umění píše, mluví a snaží se ho pro veřejnost organizovat. Dříve se zajímal o umění starých mistrů, nyní se zajímá o současné umění, architekturu a průmyslový design.
Všechny články od Tomáš Kravčík | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5946
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588