Děkujeme za přízeň nám i designu!

Też Architekci postavili v polském lese černý dům

Rodinný dům nedaleko obce Wojnówko

V polském lese nedaleko obce Wojnowo byl postaven černý dům. Stavba nacházející se na odlehlé mýtince mezi stromy je celá obložená dřevem, jenž bylo upraveno speciální tepelnou metodou pocházející ze Skandinávie, díky které získalo svou tmavou barvu i mnohem silnější odolnost.

Polské studio Też Architekci postavilo nedaleko obce ležící na severu Polska dům, který je kompletně obložený černým dřevem zvaným thermowood, což je tepelně upravené dřevo jehličnanu, nejčastěji finské borovice. Dům stojí na unikátním místě, na plošině v lese mezi borovicemi, a je situován tak, aby dovnitř proniklo co nejvíce slunečního světla. S podobným cílem byly řešeny i vnitřní dispozice, vznikl tak jasný a prosvětlený interiér.

Rodinný dům nedaleko obce Wojnówko Rodinný dům nedaleko obce Wojnówko Rodinný dům nedaleko obce Wojnówko Rodinný dům nedaleko obce Wojnówko

Stavba je rozdělena do dvou částí, jednopatrové a dvoupatrové. V té první, ležící blíže k lesu, najdeme ložnici, koupelnu, kuchyň, šatnu a spíž. Hlavní vchod, obývák, další koupelna a komora se nachází v té druhé, skrz kterou vede schodiště do patra na lodžii s širokým výhledem do okolí. Oba prostory jsou spojeny špičatou střechou a velkou přední terasou orientovanou na jih. Obložení celého domu černým dřevem vytváří jednotný vizuální dojem.

Rodinný dům nedaleko obce Wojnówko Rodinný dům nedaleko obce Wojnówko Rodinný dům nedaleko obce Wojnówko Rodinný dům nedaleko obce Wojnówko

Jedná se o thermowood, dřevo kombinující výhody měkkého a tvrdého dřeva, zpracované speciální troj-fázovou tepelnou metodou, vyvinutou a patentovanou ve Finsku. Tento proces odstraní z materiálu veškerou pryskyřici a učiní jej mnohem odolnějším a trvanlivějším. K jeho ochraně před vnějšími vlivy pak již stačí olejové prostředky, není nutné použití žádných silných chemikálií, jako tomu u dřeva bývá běžné, a také jeho izolační vlastnosti jsou vylepšené.

Čtěte další články na téma bydlení

Foto a zdroj: Też Architekci

Článek ze dne: 28.1.2016
Téma: , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Nora Behová studuje architekturu v Londýně. Anglii miluje, architekturu taky, hlavně urbanismus. Vedle toho ale ráda věnuje svou pozornost i výtvarnému umění, designu, fotografii, literatuře či baletu, prostě čemukoli kreativnímu, co jí dokáže zaujmout.
Všechny články od Nora Behová | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5954
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588