Děkujeme za přízeň nám i designu!

Slovenská národní galerie projde velkou rekonstrukcí

Slovenská národní galerie po rekonstrukci na vizualizaci

Slovenská národní galerie (SNG), jejíž součástí jsou monumentální výstavní prostory přemostění od architekta Vladimíra Dedečka, podstoupí rozsáhlou rekonstrukci. Děje se tak patnáct let po uzavření zmíněného přemostění, k němuž vedl havarijní stav objektu způsobený původní nedůslednou stavební realizací či použitím méně kvalitních materiálů.

Havarijní stav, který byl nastíněn úvodem (a k němuž přispěla také problematická oprava zasklené střechy), vedl k uzavření výstavních prostor přemostění, které započalo 1. březnem roku 2001. Tím bylo odstaveno z provozu zhruba 1 800 metrů čtverečních výstavní plochy určené zejména na dočasné výstavy. Přemostění – monumentální objekt s horizontálně členěnými hmotami přesahujícími sousední objekty – tak bylo po 24 letech shledáno nepoužitelným pro výstavní účely.

Slovenská národní galerie po rekonstrukci na vizualizaci Slovenská národní galerie po rekonstrukci na vizualizaci slovenska-narodni-galerie-rekonstrukce-3.jpg Slovenská národní galerie po rekonstrukci na vizualizaci

Uzavření prostor vyvolalo kritickou vlnu z řad obyvatelstva, hlavního architekta města a části odborné veřejnosti. Ještě v roce 2001 však došlo k realizovaní investičního záměru rekonstrukce a modernizace, respektive dostavby stávajícího areálu SNG, jenž byl iniciován vedením SNG a Ministerstvem kultury SR.

Slovenská národní galerie po rekonstrukci na vizualizaci Slovenská národní galerie po rekonstrukci na vizualizaci Slovenská národní galerie po rekonstrukci na vizualizaci Slovenská národní galerie po rekonstrukci na vizualizaci

V letech 2004 až 2005 byla uskutečněna rekonstrukce a modernizace Esterháziho paláce, provedená podle projektu architektky Rosice Borščové. Ačkoli stavební záměr z roku 2001 navrhoval pouze nevyhnutelné opravy výstavních prostor, došlo nakonec k zásadnímu přehodnocení celku, provedenému za účelem takzvaného rozvojového modelu SNG, dle nějž se měla instituce proměnit v multifunkční galerijní pracoviště odpovídající evropským standardům tohoto století.

Dlužno podotknout, že k přehodnocení prostorového konceptu areálu přispěly rovněž hrozba povodní na Dunaji a havárie městského vodovodu v říjnu roku 2004, jež měla za následek poškození předmětů galerijní sbírky uložených v suterénu depozitáře.

Slovenská národní galerie po rekonstrukci na vizualizaci Slovenská národní galerie po rekonstrukci na vizualizaci slovenska-narodni-galerie-rekonstrukce-11.jpg Slovenská národní galerie po rekonstrukci na vizualizaci

Konkrétnější představy o budoucnosti komplexu SNG přinesla až druhá architektonická soutěž (2005), která byla vypsána na rekonstrukci a modernizaci areálu galerie. Soutěž, jejíž porotě předsedal architekt Gustav Peichl, měla zpřísněné podmínky na nové funkční nároky výstavního komplexu. Prvenství tehdy obsadil ateliér Architekti BKPŠ Kusý – Paňák, jejichž projekt byl zhotoven v roce 2008. Návrh zahrnul expoziční a společenské prostory, knihovnu, depozitáře a správu.

Dlouho očekávaný počin, tedy rekonstrukce Slovenské národní galerie včetně opětovného zprovoznění přemostění, nyní dostává hmatatelné kontury, neboť návrh ateliéru Architekti BKPŠ Kusý – Paňák je v současnosti realizačním projektem. Rekonstrukce by měla být hotova do tří let.

Čtěte další články na téma galerie, rekonstrukce a Vladimír Dedeček

Foto: Architekti BKPŠ Kusý – Paňák
Zdroj: Slovenská národní galerie

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Jakub Sochor je redaktor, teoretik designu, básník a esejista. Mezi předměty jeho zájmu patří architektura, automobilové karosářství, historie a trendy oděvního návrhářství, výtvarné umění a design ve všech jeho rovinách, včetně futurologie.
Všechny články od Jakub Sochor | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 6002
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588