Děkujeme za přízeň nám i designu!

Tančící dům v Praze slaví dvacáté výročí od otevření

Tančící dům v Praze od Franka O. Gehryho a Vlado Miluniče

Jedna z turisticky nejvyhledávanějších staveb moderní architektury v Praze, světově uznávaný Tančící dům na Rašínově nábřeží, slaví dvacet let od oficiálního otevření. V letech 1994 až 1996 byl postaven podle návrhu Franka O. Gehryho a Vlado Miluniće. Aktuálně slouží budova jako galerie, kanceláře, restaurace, bar a turistická vyhlídka.

V místě, kde aktuálně stojí Tančící dům stál ještě do roku 1945 obyčejný činžovní dům. Při mylném americkém leteckém bombardování Prahy za druhé světové války byl však tento dům zničen. Vzniklá proluka na dnes rušné křižovatce měla být podle rozhodnutí z roku 1963 zastavěna, což se až do 90. let minulého století nekonalo.

Tančící dům v Praze od Franka O. Gehryho a Vlado Miluniče Tančící dům v Praze od Franka O. Gehryho a Vlado Miluniče Tančící dům v Praze od Franka O. Gehryho a Vlado Miluniče Tančící dům v Praze od Franka O. Gehryho a Vlado Miluniče

V roce 1992 koupila pozemek nizozemská pojišťovna Nationale Nederlanden, která se stala zároveň investorem budovy podle návrhu Vlado Miluniće a Franka Gehryho. Základní kámen byl položen 3. září 1994 a do provozu byla budova uvedena 20. června 1996 pod oficiálním názvem Nationale Nederlanden Building. Dnes je budova známa jako Tančící dům či také Ginger and Fred podle designu dvou propojených hmot věže Fred s ocelovou medúzou jako koruna a skleněná vlnící se Ginger.

Tančící dům v Praze od Franka O. Gehryho a Vlado Miluniče Tančící dům v Praze od Franka O. Gehryho a Vlado Miluniče Tančící dům v Praze od Franka O. Gehryho a Vlado Miluniče Tančící dům v Praze od Franka O. Gehryho a Vlado Miluniče

Velká část budovy je veřejnosti přístupná. Ve třech patrech najdeme uměleckou Galerii Tančící dům, na několika patrech najdeme kanceláře navržené z části slavnou Evou Jiřičnou a v nejvyšším patře restauraci Ginger & Fred s francouzskou kuchyní. Přístupný je také Glass Bar s přilehlou terasou. Od srpna se v objektu nově otevře čtyřhvězdičkový hotel, který nabídne luxusní apartmány v obou věžích.

Čtěte další články na téma výročí a Praha

Foto a zdroj: Tančící dům

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5995
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588