Klikněte a napište nám e-mail!

Port House v Antverpách od Zahy Hadid byl otevřen

Port House v Antverpách od Zahy Hadid

V druhém největším belgickém městě Antverpách byl slavnostně otevřen Port House, který v roce 2009 navrhla Zaha Hadid a Patrik Schumacher. Původní požární zbrojnice byla zrekonstruována a obohacena o impozantní futuristický objekt z betonu, skla a oceli, která tvarem připomíná loď.

Historie projektu sahá do roku 2007, kdy se přístavní správě zdálo původní sídlo z roku 1990 příliš malé. Vyhlášena byla architektonická soutěž na zcela nové sídlo a vybrána budova opuštěné požární stanice v přístavu, která je typickým příkladem hanzovních domů a je památkově chráněna. V roce 2009 bylo jako vítěz soutěže oznámeno studio Zaha Hadid Architects, jenž plánovalo otevření v roce 2013.

Port House v Antverpách od Zahy Hadid Port House v Antverpách od Zahy Hadid Port House v Antverpách od Zahy Hadid Port House v Antverpách od Zahy Hadid

Plán na rekonstrukci požární stanice a futuristickou přístavbu vyvolal rozporuplné ohlasy. Monolitická stavba s celkovou výškou 46 metrů se měla jakoby vznášet nad budovou a zasahovat jen do prostranství před ní mohutnou betonovou podnoží, jenž by nesla příď pomyslné skleněné lodi. Vizualizace se zhmotnily do posledního detailu a na konci září byl Port Haus Antwerp slavnostně otevřen.

Port House v Antverpách od Zahy Hadid Port House v Antverpách od Zahy Hadid Port House v Antverpách od Zahy Hadid Port House v Antverpách od Zahy Hadid

V obou propojených objektech tvořících jeden celek nyní pracuje na 500 zaměstnanců, kteří řídí více než 60 000 zaměstnanců a 8 000 přístavních dělníků. Původní historická památka byla citlivě rekonstruována do původní podoby díky rozsáhlým analýzám. Jediným zásahem je prosklení átria, kterým zaměstnanci při vstupu mohou vyhlížet nad moderní objekt nad nimi.

Port House v Antverpách od Zahy Hadid Port House v Antverpách od Zahy Hadid Port House v Antverpách od Zahy Hadid Port House v Antverpách od Zahy Hadid

Samotné rozšíření v podobě nového 11 metrů dlouhého a 21 metrů širokého objektu připomíná v základu tvar lodi, ale vidět v něm díky ostrým hranám také drahý kámen či vesmírnou loď. Evokují to i jednotlivé trojúhelníkovité plošky tvořící jednotnou fasádu, v níž se odráží přilehlé moře i nebe. Díky tomu je budova zdánlivě odlehčena. Interiér nabízí 12 800 metrů užitné plochy, z čehož přístavba samotná necelou polovinu. Krom pracovišť zde najdeme sál pro 90 lidí, parkovací místa pro 190 kol a 25 elektrických vozů, restauraci a další zázemí.

Čtěte článek Přístavní správu Antverpy postaví jako sochu lodi

Čtěte další články na téma Zaha Hadid

Foto: Helene Binet, Tim Fisher, Hufton+Crow
Zdroj: Zaha Hadid Architects

Článek ze dne: 23.9.2016
Téma: , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5946
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588