Klikněte a napište nám e-mail!

V Londýně se otevírá nové a větší Design Museum

Nové Design Museum v Londýně

Ve čtvrtek 24. listopadu se oficiálně otevře nové londýnské Design Museum. Z malých již nedostatečných prostor v budově na břehu Temže se přestěhuje do bývalého Commonwealth Institutu ve čtvrti Kensington. Nové a větší muzeum přestavěla studia OMA, Allies and Morrison, John Pawson, West 8 a postavil Arup.

Historie nové budovy se píše od roku 2007, kdy byla OMA spolu s dalšími architektonickými studii přizvána, aby zhodnotila možnosti Commonwealth Institutu. Modernistický objekt, který navrhl Robert Matthews z Johnson-Marshal & Partners v roce 1962, získala po dvaceti letech status památkové ochrany. V roce 2002 byl však objekt uzavřen.

Nové Design Museum v Londýně Nové Design Museum v Londýně Nové Design Museum v Londýně Nové Design Museum v Londýně

Architekti zhodnotili budovu jako vyhovující pro přestavbu na nové muzeum a instituce v roce 2008 požádala o přidělení budovy. Tehdejší funkcionalistické sídlo v bývalém skladu banánů v Shad Thames již bylo nevyhovující a v roce 2014 jej koupila architektka Zaha Hadid. Od roku 2008 začaly práce na přestavbě s rozpočtem 80 milionů liber, tedy asi 2,5 miliardy českých korun.

Nové Design Museum v Londýně Nové Design Museum v Londýně Nové Design Museum v Londýně Nové Design Museum v Londýně

Studia si rozdělila jednotlivé části rekonstrukce budovy, která musela být kompletně zachována, směla být pouze modernizována pro použití v 21. století. Studio Allies and Morrison spolu s OMA se postarali o rekonstrukci konstrukčního pláště a o řešení fasády a střechy, díky čemuž se změnila energetická náročnost budovy, přestože si ponechala původní ráz.

Nové Design Museum v Londýně Nové Design Museum v Londýně Nové Design Museum v Londýně Nové Design Museum v Londýně

Interiér muzea, který nově nabízí něco přes 10 000 metrů čtverečních, rekonstruovali bytoví architekti ze studia John Pawson. Vznikla nová vstupní hala s příjemným dřevěným obložení, s možností posezení a ponechaným velkým otevřeným prostorem. Velmi zdařilé je osvětlení a napojení na jednotlivé výstavní prostory. Prostor okolo muzea navrhlo studio West 8.

Čtěte další články na téma muzeum

Foto a zdroj: Design Museum

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5946
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588