Děkujeme za přízeň nám i designu!

Finská kaple Suvela je kompletně celá obložena mědí

Kaple Suvela ve Finsku od studia OOPEAA

Jedním z moderních případů sakrální architektury je kaple Suvela, která leží v jihofinském městě Espoo jen pár kilometrů Helsinek. Nedávno dokončená novostavba zaujme zvenčí především fasádou, která je kompletně obložena mědí. V interiéru kontrastuje použití dřeva.

Historie projektu kostela sahá do roku 2010, kdy byl vyhlášena architektonická soutěž. Vyhrálo ji helsinské studio OOPEAA a v roce 2012 se pustilo do plánování výstavby nového kostela a přilehlého parku. Espoo je jedno z nejvíce multikulturních čtvrtí ve Finsku, zhruba třetina obyvatel je cizího původu. Proto musel být kostel určen pro každého a nebýt pouhou sakrální stavbou.

Kaple Suvela ve Finsku od studia OOPEAA Kaple Suvela ve Finsku od studia OOPEAA Kaple Suvela ve Finsku od studia OOPEAA Kaple Suvela ve Finsku od studia OOPEAA

Prvním cílem bylo vytvořit multifunkční objekt. Vše nezbytné bylo tedy navrženo na jediném podlaží a tvarováno do písmene U. Vrchol a nejdůležitější část budovy je umístěna na rohu pěší zóny a běžné silnice. Právě zde je nejvyšší část budovy se zvonicí, která má ostré geometrické tvary. Monumentální obložení mědí narušují po celém obvodu jen vstupní dveře a bezrámová okna. Důležité je vnitřní nádvoří, které je více účelové.

Kaple Suvela ve Finsku od studia OOPEAA Kaple Suvela ve Finsku od studia OOPEAA Kaple Suvela ve Finsku od studia OOPEAA Kaple Suvela ve Finsku od studia OOPEAA

Kaple nabízí několik užitných a propojených celků. Jedno z ramen slouží kancelářím a pracovním prostorům, kdežto druhé posezení a možnost setkávání. Majestátní je pak samotná kaple, která je obložena dřevem a do svého interiéru propouští denní světlo dvěma způsoby. Jeden je z vnitřní strany mléčný pás oken v přízemí s motivem Krista a druhý zvonicí. Otevírající se prostor pak zjemňují lustry a vybavení židlemi. Celková užitná plocha je 2 150 metrů čtverečních.

Čtěte další články na téma kostel a Finsko

Foto a zdroj: OOPEAA

Článek ze dne: 10.1.2017
Téma: , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5954
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588