Prague Design Week 2017
Děkujeme za přízeň nám i designu!

Jan Šépka postavil v Praze pohádkový Dům v sadu

Jan Šépka a Dům v sadu v pražských Kyjích

Uznávaný český architekt Jan Šépka realizoval v pražských Kyjích další unikátní rodinný dům, který vypadá jako z pohádky. Drobná stavba ve svahu uprostřed zahrady dostala název Dům v sadu a přístupná je pouze po krátké rampě. Až v interiéru objevíte, že jde o dřevostavbu s železobetonovým základem.

“Na severním svažitém pozemku v Praze – Kyjích, odkud je pěkný výhled do údolí, se v současné době nachází šest vzrostlých stromů. Navržená stavba rodinného domu se snaží svým malým objemem i charakterem mezi tyto stromy začlenit. Ve zkratce by se tedy dal koncept označit jako Dům v sadu. Kromě vlivu zahrady měla výrazný podíl na tvar a dispoziční řešení také orientace a svažitost pozemku,” uvádí k realizaci architekt Jan Šépka, který na projektu spolupracoval s Janem Kolářem a Vítězslavem Kůstkou.

Jan Šépka a Dům v sadu v pražských Kyjích Jan Šépka a Dům v sadu v pražských Kyjích Jan Šépka a Dům v sadu v pražských Kyjích Jan Šépka a Dům v sadu v pražských Kyjích

“Pohled z obývacího pokoje je směrován do údolí k Rokytce, další pokoje jsou orientovány na východ a jih. Obývací pokoj situovaný na sever, získává díky vrchnímu světlíku i jižní osvětlení. Půdorys stavby vychází z kruhu, jenž na jižní straně přechází do podoby dvou čtverců. V nich jsou situovány pokoje, kuchyň a sociální zázemí stavby. Dům je navržen jako dřevostavba s železobetonovým založením, které je v prudkém svahu minimalizováno pouze na betonovou nohu,” dodává s tím, že celkový stavební pozemek je pouhých 342 metrů čtverečních.

Jan Šépka a Dům v sadu v pražských Kyjích Jan Šépka a Dům v sadu v pražských Kyjích Jan Šépka a Dům v sadu v pražských Kyjích Jan Šépka a Dům v sadu v pražských Kyjích

Zajímavostí je přiznání celé dřevěné konstrukce stavby v osmdesátimetrovém interiéru, neboť z exteriéru působí objekt jako betonový monolit. Vybavení je strohé a respektující dřevo. Dominantou obývacího pokoje jsou kamna na dřevo, které slouží k vytápění. Nábytek je opět stylový. Některá křesla a desky stolů jsou dřevěné, doplněné o ikonické židle s dřevěnou podnoží DSW a DAW od značky Vitra. Dřevo se dále nese celým interiérem včetně kuchyně a koupelny.

Čtěte další články na téma bydlení

Foto a zdroj: Šépka Architekti

Článek ze dne: 22.1.2017
Téma: , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5621
Počet komentářů: 1141
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588