Klikněte a napište nám e-mail!

Vila Rozárka má podobu klasické tmavé roubenky

Vila Rozárka v Kopřivnici od KLAR

Dvojice mladých architektů z nově založeného studia KLAR představilo svou první realizaci, kterým je Vila Rozárka v Kopřivnici. Malý dvoupodlažní domek ze dřeva se snažil maximálně zapadnout do okolní výstavby a to jak tvarem tak barvou připomínající tmavé roubenky.

“Dům jsme se rozhodli orientovat podélně k severovýchodní straně pozemku. Šlo nám o zastavění co nejmenší plochy, pochytání co nejvíce slunečního svitu a zároveň jsme nechtěli kácet žádné stromy. Od začátku jsme věděli, že nepotřebujeme veliký dům, nejen z finančních důvodů, ale také z důvodu urychlení výstavby a celkové udržitelnosti do budoucna. A navíc, k čemu by nám byl dům, ve kterém bychom se hledali,” uvádí architekt a majitel domu Václav Kocián, který se Zdeňkem Liškou tvoří studio KLAR.

Vila Rozárka v Kopřivnici od KLAR Vila Rozárka v Kopřivnici od KLAR Vila Rozárka v Kopřivnici od KLAR Vila Rozárka v Kopřivnici od KLAR

Na pozemku o velikosti 700 metrů čtverečních byl tak postaven dům dlouhý 14 metrů a široký 5,2 metru, koncipovaný jako jednopodlažní s obytným podkrovím. Hmota domu je kompaktní a připomíná klasický tvar se sedlovou střechou, kde však na jedné straně převis střechy chybí, na druhé tvoří příjemné zastřešení terasy podél celého domu. Zajímavostí je, že dřevostavba se jakoby vznáší nad pozemkem a nezabírá téměř žádnou půdu.

Vila Rozárka v Kopřivnici od KLAR Vila Rozárka v Kopřivnici od KLAR Vila Rozárka v Kopřivnici od KLAR Vila Rozárka v Kopřivnici od KLAR

Dřevo se promítá nejen na fasádě, ale i v interiéru. Dle nastavených priorit je obývací pokoj s kuchyní a jídelním koutem velký. Zdobí jej obnažené zdivo, tabulová barva a černá kamna, která sem perfektně zapadnou. Ostatní pokoje jsou spíše malé a určené v podstatě na přespání. Sympatické je i použití materiálů. Architekti kombinovali nátěry a obklady, tu a tam použili jen natřené OSB desky.

Čtěte další články na téma bydlení

Foto a zdroj: KLAR

Článek ze dne: 8.5.2017
Téma: , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 6001
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588