Děkujeme za přízeň nám i designu!

Solar Egg je veřejná sauna s tvarem zlatého vejce

Venkovní sauna Solar Egg od studia Bigert & Bergström

Švédské designérské a umělecké studio Bigert & Bergström postavilo u města Kiruna unikátní saunu jménem Solar Egg. Jak už její název napovídá, dostala tvar vejce a zlatavou barvu slunce. V krajině je usazena jako mimozemský objekt, čemuž přidávají i efektní schůdky. Nemalý interiér vytápí kamna ve tvaru srdce.

Saunování je ve skandinávských zemích hluboce zakořeněné a proto není divu, že právě zde vyrůstají jedny z nejzajímavějších saun na světě. Unikátní saunu Solar Egg navrhlo na popud finanční společnosti Riksbyggen designérské studio Bigert & Bergström ze Stockholmu a nechalo ji umístit na vrcholcích strání v Luossabacken u nejsevernějšího švédského města Kiruna.

Venkovní sauna Solar Egg od studia Bigert & Bergström Venkovní sauna Solar Egg od studia Bigert & Bergström Venkovní sauna Solar Egg od studia Bigert & Bergström Venkovní sauna Solar Egg od studia Bigert & Bergström

Solar Egg má být místo setkávání místních obyvatel i turistů, volně přístupná sauna pro všechny. Tvar vejce byl vybrán jako symbol zrození nebo inkubátor, který podněcuje rozhovory a výměnu názorů. Vejce má výšku necelých šest metrů a šířku čtyři a půl metru. Postaveno je z nerezových plátů s titanově zlatým povrchem. Kostra je vyrobena z oceli a dřeva, ale použit byl i kámen, sklo, měď, LED pásky na osvětlení a nechybí ani solární panel pro soběstačnost.

Venkovní sauna Solar Egg od studia Bigert & Bergström Venkovní sauna Solar Egg od studia Bigert & Bergström Venkovní sauna Solar Egg od studia Bigert & Bergström Venkovní sauna Solar Egg od studia Bigert & Bergström

Příjemný prvek v krajině, který odráží slunce do všech směrů, je samozřejmě plně funkční. Interiér je celý obložen z borovicového dřeva, lavičky jsou pak vyrobeny z osiky. Srdcem sauny jsou ručně vyráběná kamna ze železa a kamene, která mají tvar srdce. Uvnitř dokáží vytvořit příjemnou teplotu 75 až 85 stupňů Celsia.

Čtěte další články na téma sauna

Foto a zdroj: Bigert & Bergström

Článek ze dne: 10.5.2017
Téma: , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 6001
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588