Děkujeme za přízeň nám i designu!

Soul přestavěl nepoužívaný viadukt na veřejný park

Seoullo 7017 Skygarden od MVRDV v Soulu

Jihokorejské město Soul má nový příkladný prvek konverze. Nizozemské architektonické studio MVRDV pro něj přestavělo nepoužívaný kus nadzemní silnice z roku 1970 na rozsáhlý veřejný park s posezením a zelení. Projekt nazvaný Seoullo 7017 Skygarden se inspiroval v Paříži a New Yorku.

V roce 1993 byla v Paříži přestavěn kus nepoužívané nadzemní dráhy na park. Veřejnost ani média tomu nevěnovaly tolik pozornosti, kolik by si takový projekt konverze zasloužil. Větší ohlas vyvolala přestavba nepoužívané nadzemky v New Yorku na Manhattanu. Takzvaná High Line se realizovala v několika etapách a nyní po dokončení má 2 330 metrů. Ročně ji navštíví okolo pěti milionů lidí.

Seoullo 7017 Skygarden od MVRDV v Soulu Seoullo 7017 Skygarden od MVRDV v Soulu Seoullo 7017 Skygarden od MVRDV v Soulu Seoullo 7017 Skygarden od MVRDV v Soulu

Úspěchem této konverze se inspirovalo jihokorejské město Soul, které oslovilo nizozemské architekty MVRDV, aby z nepoužívaného kusu nadzemní dálnice vytvořili veřejně přístupný park pro obyvatele i turisty. Celková délka úseku je 983 metrů, které byly citlivě rekonstruovány. Oproti ostatním projektům je zeleň zde soustředěna do 50 různě velikých skupin celkem 645 květináčů, které zajišťují větší ochranu zeleně uvnitř.

Seoullo 7017 Skygarden od MVRDV v Soulu Seoullo 7017 Skygarden od MVRDV v Soulu Seoullo 7017 Skygarden od MVRDV v Soulu Seoullo 7017 Skygarden od MVRDV v Soulu

Na betonové konstrukci mostů ve výšce 16 metrů však není jen zeleň, ale i posezení a místa se speciální prosklenou podlahou. Odsud se návštěvníkům naskytne pohled na provoz pod viaduktem. Seoullo 7017 Skygarden je přístupná i večer, proto architekti navrhli LED osvětlení celého projektu, který dále pokračuje i po sestoupení v blízkém okolí.

Čtěte další články na téma konverze a Soul

Foto a zdroj: MVRDV

Článek ze dne: 24.5.2017
Téma: , , , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 6002
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588