Děkujeme za přízeň nám i designu!

Mikulovský Štajnhaus se proměnil na útulný penzion

Mikulovský Štajnhaus po rekonstrukci od ORA

Znojemské architektonické studio ORA dokončilo rekonstrukci domu s renesančním jádrem v bývalé židovské čtvrti v Mikulově. Tříletá rekonstrukce vyvrcholila ve velmi zdařilý penzion Štajnhaus, který v sobě zachovává původního ducha a přidává moderní prvky. I díky historickému rázu domu je každý pokoj unikátní.

“Štajnhaus nebyl projekt, Štajnhaus byl proces. Dům s renesančním jádrem stojí přímo na úpatí zámeckého kopce v bývalé židovské čtvrti Mikulova. Za svoji existenci utržil obrovské množství šrámů, prodělal desítky přestaveb a operací. Ty ho změnily k nepoznání, ale přesto si dokázal udržet středověkou pitoresknost. Přišli jsme ke slepenci. S postupným odkrýváním jednotlivých vrstev, prostorů a překvapivých souvislostí projekt procházel neustálým procesem revizí a úprav, v podstatě až do konce realizace. Na začátku jsme netušili, kam na konci dojdeme,” uvádí architekti.

Mikulovský Štajnhaus po rekonstrukci od ORA Mikulovský Štajnhaus po rekonstrukci od ORA Mikulovský Štajnhaus po rekonstrukci od ORA Mikulovský Štajnhaus po rekonstrukci od ORA

“Hledali jsme hranici, do jaké doby se můžeme vrátit a kdy se už vydat po nové cestě. Ale stále jsme chtěli zachovat dům jako organický celek. V domě nenajdete rovnou zeď nebo pravoúhlý otvor, všechny prvky bylo tedy třeba znova vynalézt a vyrobit na míru, čemuž byl investor nakloněn.  Původně byl naším zadáním pouze projekt interiéru. Postupně nám ale došlo, že se nedá řešit interiér a exteriér odděleně, že prostor a tvary se přelévají a vytváří nedělitelný celek,” dodávají.

Mikulovský Štajnhaus po rekonstrukci od ORA Mikulovský Štajnhaus po rekonstrukci od ORA Mikulovský Štajnhaus po rekonstrukci od ORA Mikulovský Štajnhaus po rekonstrukci od ORA

Po rekonstrukci vznikl v domě z 16. století oddělený byt majitele a dalších pět pokojů sloužících jako penzion. Díky unikátnosti každého prostoru pojali architekti každý pokoj unikátně a nazvány byly podle barvy podlahy tedy žlutý, modrý, zelený, šedý a bílý. Interiér nabízí historický nádech s moderními prvky a vybavením. Každý má tak vlastní specifickou atmosféru. V domě byl navíc obnoven původní vinný sklep.

Čtěte další články na téma bydlení a rekonstrukce

Foto: BoysPlayNice
Zdroj: ORA

Článek ze dne: 15.6.2017
Téma: , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 6003
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588