Děkujeme za přízeň nám i designu!

Architekt Frank Lloyd Wright by letos oslavil 150 let

Fallingwater

Jeden z nejvýznamnější amerických architektů Frank Lloyd Wright by v červnu oslavil 150. narozeniny. Za svůj život vytvořil více jak 1 000 návrhů a více jak polovina byla podle dochovaných zdrojů realizována. Nejslavnější je jeho rezidence Fallingwater a Solomon R. Guggenheim Museum.

V mnoha směrech nadaný Frank Lloyd Wright se narodil 8. června 1867 v americkém Wisconsinu. Pravě na University of Wisconsin začal studovat inženýrská studia, ale až však při práci na výstavě Unity Chapel pod vedením architekta Josepha Silsbee se rozhodl stát se architektem. Později začal pracovat pro architektonickou firmu Adler & Sullivan a to až do roku 1893, kdy si otevírá vlastní ateliér.

Frank Lloyd Wright: Fallingwater Frank Lloyd Wright: Fallingwater Frank Lloyd Wright: Solomon R. Guggenheim Museum Frank Lloyd Wright: Solomon R. Guggenheim Museum

Wright byl známým zastáncem takzvané organické architektury, což znamená filozofický směr, kdy je propagována harmonie bydlení se světem přírody. Výsledkem takové architektury je integrace architektury, vybavení budovy a jeho nezbytného okolí do svého okolí tak, že se vzájemně propojují do jedné kompozice. Nejznámějším příkladem z jeho tvorby je Fallingwater neboli Dům nad vodopádem.

Frank Lloyd Wright: The Millard House Frank Lloyd Wright: Laurent House Frank Lloyd Wright: Rosenbaum House Frank Lloyd Wright: Seth Peterson Cottage

Ikonická stavba byla postavena v roce 1939 v Mill Run ve státě Pennsylvania jako rezidence rodiny Kaufmannových. Víkendové sídlo se ladně vznáší nad řekou Bear Run a tvořeno je několikapatrovým obytným jádrem, odkud elegantně vystupují terasy směrem nad řeku i do okolní stran. Právě propojení použitých materiálů jako je kámen, kaskádovitě tekoucí voda a okolní zeleň, tvoří z domu jednu z nejslavnějších staveb v moderních dějinách architektury.

Frank Lloyd Wright: The J. Kibben Ingalls House Frank Lloyd Wright: Bachman-Wilson House Frank Lloyd Wright: Experience Price Tower Frank Lloyd Wright: Marin County Civic Center

Wright však realizoval mnoho dalších rezidencí pro movité klienty. Z mnoha z nich jsou aktuálně stejně jako z Fallingwater muzea či jinak prospěšná centra. Jeho styl, použití moderních materiálů, a moderní přístupy přinesly v roce 1934 Wrightovi zakázku na jeho druhou nejslavnější stavbu a to Solomon R. Guggenheim Museum v New Yorku. Bělostná budova s geometrickými tvary a inovativní stoupající rampou, byla v té době přelomová.

Frank Lloyd Wright: SC Johnson Frank Lloyd Wright: SC Johnson Frank Lloyd Wright: SC Johnson Frank Lloyd Wright: SC Johnson

Mezi další jeho významnými realizace rozhodně patří sídlo firmy SC Johnson, kde Wright použil unikátní řešení sloupů, nebo Imperial Hotel v Tokiu. Nejvíce realizovaných staveb měl samozřejmě v USA, ale jeho stavby najdeme i v Japonsku, Kanadě nebo Irsku. Odkazu tohoto velikána architektury se aktuálně věnuje samostatná výstava v MoMA v New Yorku. Ke 150. výročí pak většina jeho veřejně přístupných staveb pořádá speciální akce.

Čtěte další články na téma výročí

Foto a zdroj: Frank Lloyd Wright Foundation

Článek ze dne: 17.6.2017
Téma: , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 6003
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588