Děkujeme za přízeň nám i designu!

Neapol postavila stanici rychlovlaku od Zahy Hadid

První fáze stanice rychlovlaku Neapol Afragola od Zaha Hadid Architects

V italské Neapoli byla oficiálně otevřena nová stanice rychlovlaku Neapol Afragola, kterou navrhla Zaha Hadid a Patrik Schumacher z britského ateliéru Zaha Hadid Architects. Megalomanský projekt nezahrnuje pouze dvě velká nástupiště a napojení na okolní infrastrukturu, ale především několikapodlažní víceúčelovou budovu ve futuristickém designu.

Projekt rychlodráhy vznikl už v roce 2003, kdy britští Zaha Hadid Architects vyhráli mezinárodní soutěž na návrh první stanice, která má být v roce 2022 významným dopravním uzlem. Neapol Afragola má být klíčovou stanicí, která aktuálně zpřístupní jižní část Itálie pomocí 28 vysokorychlostních vlaků. Díky rychlosti dopravy se odhaduje, že ji bude využívat 32 700 pasažérů každý den.

První fáze stanice rychlovlaku Neapol Afragola od Zaha Hadid Architects První fáze stanice rychlovlaku Neapol Afragola od Zaha Hadid Architects První fáze stanice rychlovlaku Neapol Afragola od Zaha Hadid Architects První fáze stanice rychlovlaku Neapol Afragola od Zaha Hadid Architects

Právě kvůli předpokladům využití Zaha Hadid a Patrik Schumacher navrhli megalomanský projekt, který nemá v lakové dopravě obdoby. Po čtrnácti letech je dokončena teprve první fáze, která po dokončení bude sloužit jako velký most nad nástupišti. Už nyní je však místem, kam budou pasažéři přijíždět, odjíždět, čekat, občerstvovat se a nakupovat.

Stanice rychlovlaku Neapol Afragola na vizualizacích Stanice rychlovlaku Neapol Afragola na vizualizacích Stanice rychlovlaku Neapol Afragola na vizualizacích Stanice rychlovlaku Neapol Afragola na vizualizacích

Design budovy odpovídá období, kdy byla navržena a nepřekvapuje tak, že připomíná na zem čerstvě dosedlou vesmírnou loď. I přes velké množství betonu působí celá struktura ladně a to především díky dynamickým prvkům, úkosům, prosklení a celému urbanistickému řešení. Interiér je světlý a plný futuristických prvků, které Hadid ráda používala ve svých návrzích od muzeí až po honosné vily. Celková užitná plocha třípodlažního komplexu je 30 000 metrů čtverečních.

Čtěte další články na téma Zaha Hadid

Foto a zdroj: Zaha Hadid Architects

Článek ze dne: 18.6.2017
Téma: , , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 6000
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588