Klikněte a napište nám e-mail!

Werichova vila se poprvé celá otevřela pro veřejnost

Werichova vila po rekonstrukci dokončené v roce 2017

Klasicistní Werichova vila se po 15 letech od posledního využití otevírá pro veřejnost. Po rozsáhlé rekonstrukci od ateliéru TAK jsou nově přístupná všechna čtyři podlaží včetně sklepa a podkroví. Vilu dostala do pronájmu Museum Kampa, které zde bude pořádat doprovodné a vzdělávací programy pro různé cílové skupiny.

Historie objektu Werichovy vily na pražské Kampě má více jak 450letou historii. Nazývána byla Dobrovského domek nebo také Engelova kuželna. První zmínka o této stavbě pochází z roku 1580. Využívána byla různými řemeslníky, kteří ke své činnosti potřebovali vodu, jako mlynáři, koželuhové, zahradníci či hrnčíři. V 17. století zde měl kuželnu Servác Engel. V roce 1797 nechal Bedřich Nostitz objekt přestavět na zahradní domek architektem Ignácem Palliadrim.

Werichova vila po klasicistní přestavbě Werichova vila po rekonstrukci dokončené v roce 2017 Werichova vila po rekonstrukci dokončené v roce 2017 Werichova vila po rekonstrukci dokončené v roce 2017

Do nové vily v klasicistní podobě se nastěhoval rodinný vychovatel Josef Dobrovský. Ve 20. století byl dům využíván k obecnímu bydlení. V roce 1945 až 1980 ve vile žil herec Jan Werich a začalo se jí proto říkat Werichova vila. K obecnímu bydlení byl objekt využíván až do roku 2002, kdy Kampu zasáhla povodeň. Majitel objektu, kterým je Městská část Praha 1, provedla po povodních základní rekonstrukci a hledala nové využití. Vyhlásila veřejnou otevřenou soutěž. V roce 2015 získalo do pronájmu zrekonstruovanou vilu Museum Kampa a Meda Mládková. Werichova vila se pro veřejnost otevřela 1. července 2017.

Werichova vila po rekonstrukci dokončené v roce 2017 Werichova vila po rekonstrukci dokončené v roce 2017 Werichova vila po rekonstrukci dokončené v roce 2017 Werichova vila po rekonstrukci dokončené v roce 2017

“Jestliže je Kampa místem s magickou a výjimečnou atmosférou, pak Werichova vila je zhmotněním kulturní a intelektuální tradice české společnosti. Dům, který nikdo nepřehlédne. My jsme kolem vily chodili od roku 2008, od doby, kdy jsme začali pracovat na rekonstrukci celého parku Kampa. Už tehdy se nám zdálo, že by mělo dojít k jejímu zapojení do dialogu rekonstruovaného parku,” uvádí architekti z ateliéru TAK, kteří citlivou rekonstrukci vily provedli.

Werichova vila po rekonstrukci dokončené v roce 2017 Werichova vila po rekonstrukci dokončené v roce 2017 Werichova vila po rekonstrukci dokončené v roce 2017 Werichova vila po rekonstrukci dokončené v roce 2017

“Trvalo další čtyři roky, než jsme byli Městskou částí osloveni, abychom se začali věnovat obnově a oživení genia loci tohoto domu. Současně jsme byli představeni lidem z organizace Post Bellum. Společně jsme vytvořili projekt obnovy domu pro veřejné aktivity související s prací Paměti národa. Od sklepních vlhkých a temných prostorů po podkroví otevřené k nebi jsme společně nacházeli odrazy české historie, temná i světlá místa naší národní povahy, a cestu domem pojali jako odkaz kultury ducha věnovaný budoucím generacím,” dodávají.

Čtěte další články na téma rekonstrukce

Foto a zdroj: Werichova vila a TAK

Článek ze dne: 5.7.2017
Téma: , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5946
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588