Děkujeme za přízeň nám i designu!

Knihovna v Indonésii má fasádu ze 2 000 kbelíků

Microlibrary v Taman Bima od ateliéru SHAU

V indonéském městě Bandung, které se nachází ve vnitrozemí ostrovu Jáva, postavilo nizozemské architektonické studio SHAU malou knihovnu nazvanou Microlibrary. Zajímavá není jen svou velikostí, ale také fasádou. Použito na ni bylo 2 000 vysloužilých kbelíků na zmrzlinu. Fasáda skrývá tajnou zprávu v binárním kódu.

Ukázkový příklad upcyklace průmyslového odpadu je knihovna od nizozemských SHAU, kteří mají svou pobočku i v Indonésii. Desetičlenný tým zde u malého sportovního hřiště postavil miniaturní knihovnu, jenž má být pilotním projektem pro komunitní použití. Právě díky tomu, že knihovna tu je místem setkávání, byla Microlibrary navržena jako multifunkční budova.

Microlibrary v Taman Bima od ateliéru SHAU Microlibrary v Taman Bima od ateliéru SHAU Microlibrary v Taman Bima od ateliéru SHAU Microlibrary v Taman Bima od ateliéru SHAU

Dvoupodlažní objekt s užitnou plochou celkem 160 metrů čtverečních nabízí v přízemí zastřešený víceúčelový prostor pro setkávání, sledování kulturních pořadů na velkém plátně i výuku. První patro přístupné po rovném schodišti vás dostane do samotné knihovny s regály s knihami i posezením po okrajích. Je možné zde rychle vykouzlit měkkou podlahu a umožnit malým návštěvníkům hravější způsob konzumace vědomostí.

Microlibrary v Taman Bima od ateliéru SHAU Microlibrary v Taman Bima od ateliéru SHAU Microlibrary v Taman Bima od ateliéru SHAU Microlibrary v Taman Bima od ateliéru SHAU

Právě první patro nabízí fasádu, která se často nevidí. Sestavena je ze 2 000 vysloužilých bílých kbelíků na zmrzlinu. Ty jsou vyskládány dnem dovnitř nebo ven a vytváří tak rozmanitou strukturu. Tato skladba kbelíků je navíc binární kód ukrývající zprávu Buku Adalah Jendela Dunia neboli Kniha je okno do světa.

Čtěte další články na téma Indonésie a knihovna

Foto a zdroj: SHAU

Článek ze dne: 2.8.2017
Téma: , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 6001
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588