Děkujeme za přízeň nám i designu!

Tadao Ando postavil kopec okolo velké sochy Buddhy

Tadao Ando a jeho The Hill of the Buddha

Nedaleko největšího japonského města Sapporo postavil architekt Tadao Ando část parku pro hřbitov Makomanai Takino Cemetery. Jeho velký urbanistický zásah je dlouhou stezkou k vysokému Buddhovi, který sedí uprostřed kopce pokrytého levandulemi.

Makomanai Takino Cemetery byl založen v roce 1982 a jeho rozloha čítá 1,8 milionu metrů čtverečních. V areálu najdeme řadu soch uprostřed udržované zeleně. Jednou z dominant je 13,5 metru vysoká a 1500 tun těžká socha Buddhy, které zde stojí od roku 2002. Umístění sochy na volném prostoru však nepůsobila důstojně.

Tadao Ando a jeho The Hill of the Buddha Tadao Ando a jeho The Hill of the Buddha Tadao Ando a jeho The Hill of the Buddha Tadao Ando a jeho The Hill of the Buddha

Japonský architekt a urbanista Tadao Ando se svým studiem navrhli obklopit sochu kopcem a udělat z okolí důstojné, moderní a poklidné místo. Stezka k soše tak začíná o více jak sto metrů dál, kde je z Buddhy viditelná jen špička hlavy. Návštěvníci prochází kolem obdélníkové vodní plochy a dostávají se před uměle vytvořený kopec, který po vrstevnicích lemuje 150 000 levandulí.

Tadao Ando a jeho The Hill of the Buddha Tadao Ando a jeho The Hill of the Buddha Tadao Ando a jeho The Hill of the Buddha Tadao Ando a jeho The Hill of the Buddha

Vstup na kopec není povolen a tak jedinou cestou k Buddhovi je 40 metrů dlouhý neosvětlený tunel, na jehož konci je světlo a dřímá zde socha sedícího Buddhy. Celkové řešení je díky použití jednoduchých materiálů jako beton, velmi svěží, moderní a nadčasové.

Čtěte další články na téma Tadao Ando

Foto a zdroj: Tadao Ando

Článek ze dne: 4.8.2017
Téma: , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 6001
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588