Klikněte a napište nám e-mail!

Brněnská vila Stiassni od Wiesnera slaví 90. výročí

Vila Stiassni v Brně od Ernsta Wiesnera

V letošním srpnu uplynulo devadesát let od vydání stavebního povolení brněnskému textilnímu továrníkovi Alfredu Stiassni a jeho ženě Hermine. Šlo o prvotní impuls, jenž po  následujících dvou letech vyústil v puristický vilový dům, který je jedním z nejpozoruhodnějších meziválečných objektů zbudovaných v moravské metropoli.

Vila Stiassni je jednou z nejslavnějších brněnských vil, a jako taková spolu s vilami Dušana Jurkoviče, Morize Fuhrmanna (v roce 1913 byla prodána textilnímu továrníkovi Alfredu Löw-Beerovi) a manželů Tugendhatových spoluutváří příslovečné brněnské vilové kvarteto. Byla navržena architektem Ernstem Wiesnerem, který ji pojal jako elegantní syntézu několika objemů s provozním rozdělením na dvě části – reprezentační (přízemí) a obytnou (první patro).

Vila Stiassni v Brně od Ernsta Wiesnera Vila Stiassni v Brně od Ernsta Wiesnera Vila Stiassni v Brně od Ernsta Wiesnera Vila Stiassni v Brně od Ernsta Wiesnera

Ačkoli bývá objekt slohově řazen pod funkcionalismus – jenž je sám o sobě velmi širokým a vrstevnatým pojmem –, Wiesnerova vila Stiassni odpovídá spíše puristickým tvůrčím tendencím, které sice užívaly dobové konstrukční prvky (například železobetonový skelet), ale vystříhaly se exaktnímu tvarosloví takzvaného bílého funkcionalismu.

Vila Stiassni v Brně od Ernsta Wiesnera Vila Stiassni v Brně od Ernsta Wiesnera Vila Stiassni v Brně od Ernsta Wiesnera Vila Stiassni v Brně od Ernsta Wiesnera

Výše nastíněný sled jednoduchých objemů však dotvářejí rysy, jež byly avantgardou nezřídka vnímány jako archaické – jde především o šambrány, zhotovené z pískovce, či korunní kazetovou římsu, kterou Wiesner použil již v roce 1921 na návrhu České banky Union. Tyto prvky, jakož i četné užívání kamenů a variace s barvami, představují paralely s tvorbou architekta Adolfa Loose, ke které měl Wiesner blíže, než k racionálnímu přístupu desavského Bauhausu či vědeckému funkcionalismu z okruhu Karla Teigeho.

Vila Stiassni v Brně od Ernsta Wiesnera Vila Stiassni v Brně od Ernsta Wiesnera Vila Stiassni v Brně od Ernsta Wiesnera Vila Stiassni v Brně od Ernsta Wiesnera

Vila Stiassni evokuje dojem malebného letoviska, v čemž lze vysledovat Wiesnerův zájem o středomořskou architekturu. Ten je zde vyjádřen rozměrnou terasou, lodžií či obklopením domu rozlehlou zahradou, stran krajinného rámce je pak doplněn zhusta zalesněným kopcovitým panoramatem a iluzí moře, kterou umožňuje nedaleká Brněnská přehrada.

Čtěte další články na téma Brno a Ernst Wiesner

Foto: Muzeum města Brna, Vila Stiassni a Rako Lasselsberger

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Jakub Sochor je redaktor, teoretik designu, básník a esejista. Mezi předměty jeho zájmu patří architektura, automobilové karosářství, historie a trendy oděvního návrhářství, výtvarné umění a design ve všech jeho rovinách, včetně futurologie.
Všechny články od Jakub Sochor | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 6000
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588