Děkujeme za přízeň nám i designu!

Začala výstavba Ferrari Museum od Jana Kaplického

Enzo Ferrari Museum v italské Modeně od Jana Kaplického

V severoitalském městě Modena, byla položením základního kamene zahájena výstavba budovy Enzo Ferrari Museum, kterou navrhl zesnulý architekt Jan Kaplický se svým studiem Future Systems. Nové žluté muzeum se střechou připomínající chladič sportovního vozu vyroste těsně u historické budovy rodiště Enza Ferrariho.

Po pěti letech od vyhlášení mezinárodní architektonické soutěže na výstavbu budovy Enzo Ferrari Museum, byl v italském městě Modena položen základní kámen, který odstartoval výstavbu často nevídané architektonické atrakce. Vítězným autorem muzea se stal dnes zesnulý architekt a designér Jan Kaplický se svým londýnským studiem Future Systems.

Enzo Ferrari Museum v italské Modeně od Jana Kaplického Enzo Ferrari Museum v italské Modeně od Jana Kaplického Enzo Ferrari Museum v italské Modeně od Jana Kaplického Enzo Ferrari Museum v italské Modeně od Jana Kaplického

Nové muzeum, které se bude nacházet jen několik set metrů od historického centra města, se má skládat ze dvou budov nabízejících dohromady 5000 metrů čtverečných. Základním bodem bude zrekonstruovaná dvoupatrová historická budova ve tvaru písmene L, ve které se v únoru roku 1898 narodil Enzo Ferrari, zakladatel dnes již legendární automobilky sportovních vozů Ferrari. Interiér má být po rekonstrukci z velké části objemu budovy sjednocen skrze obě patra. Výstavní prostor bude vybaven mimo několika exemplářů i dvojicí fluidních linek provázející životem Enza Ferrariho.

Fotografie modelu muzea Enzo Ferrari od Jana Kaplického Fotografie modelu muzea Enzo Ferrari od Jana Kaplického Fotografie modelu muzea Enzo Ferrari od Jana Kaplického Fotografie modelu muzea Enzo Ferrari od Jana Kaplického

Druhá budova, označovaná jako Nová galerie, vyroste v těsné blízkosti historické budovy a Jan Kaplický jí dal tvar do země postupně zapuštěné kapoty sportovního automobilu, který v ladné křivce obepíná přiléhající budovu. Dominantní na budově se žlutou ocelovou střechou je nejen deset světlíků rozptylujících do interiéru denní světlo skrze stropní membránu, ale také mohutné skleněné horizontálně členěné vstupní průčelí, které připomíná masku nejednoho vozu Ferrari.

Interiér nové budovy muzea Enzo Ferrari od Jana Kaplického Interiér nové budovy muzea Enzo Ferrari od Jana Kaplického Pohled z interiéru nového muzea Enzo Ferrari na vstup a přilehlou historickou budovu Pohled do expozice muzea Enzo Ferrari umístěné v historické budově

Interiér nové galerie byl navržen pro Future Systems v typicky zaoblených organických tvarech a kombinaci svítivě žluté použité na střeše, bílé a čirého skla tak, aby pozornost maximálně přitahovaly speciálně vyvýšené exponáty položené na bílé terakotové podlaze. Okolo hlavní výstavní plochy, která bude sešikmená a umístěna ve dvou patrech směrem do podzemí, bude umístěna restaurace, konferenční hala pro 200 posluchačů, projekční a studijní místnost, kde bude také umístěna největší kolekce vozů Swaters.

Zakreslení nové budovy muzea Enzo Ferrari a řešení přiléhajících prostor Skica Jana Kaplického k návrhu Enzo Ferrari Museum v Modeně Řez budovami muzea v prvotní modré variantě Původní modrá varianta nové budovy Enzo Ferrari Museum

Studio Future Systems s Janem Kaplickým se postaralo nejen o návrh nové budovy, ale i o návrh rekonstrukce historické zděné budovy. Součástí návrhu bylo i urbanistické řešení okolí muzea jako návrh parkovacích ploch, příjezdových cest a podobně. Původní návrh nové budovy počítal s modrou střechou-fasádou a až po vítězství byla změněna na žlutou.

Po dokončení se muzeum stane součástí motorového údolí Motor Valley připomínající motoristickou slávu mezi městy Modena a Imola. Další muzea tu mají postavit například i Lamborghini, Maserati, Ducati a Minardi.

Stavba muzea Enzo Ferrari zahájená 20. dubna 2009 by měla být dle oficiálních informací dokončena v roce 2011. Nadace Enza Ferrariho, která je investorem stavby, se bude nejspíše snažit muzeum otevřít k výročí narození Enza Ferrariho čili nejspíše 20. února 2011. Poslední odhad nákladů této impozantní stavby byl 15 milionů eur čili asi 400 milionů korun.

Foto: Future Systems
Zdroj: Fondazione Casa Natale Enzo Ferrari

Článek ze dne: 14.5.2009
Téma: , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Komentáře k tomuto designu

Celkem komentářů: 2 komentářů
 1. Tomáš - ze dne: 14.5.2009 - 16:14

  [16:04:11] Tomáš píše: a tady nim pomalu opovrhujou
  [16:04:12] Tomáš píše: …
  [16:04:19] Tomáš píše: no jo no češi
  [16:10:09] dave píše: ee, meli bysme knihovnu na urovni salonu ferrari, to by pro nas bylo moc dobry, byla to prumyslova sabotaz… :D

 2. Frantisek Kada - ze dne: 13.3.2012 - 21:30

  Architekt Kaplicky v dobe kdy pracovali ve Future Systems na muzeu uvedl pro BBC:
  “Vymysleli jsme nový systém, jak vystavovat automobil jako kus umění. Auto je zvednuto v určité vzdálenosti od podlahy a může se to naklánět a publikum vidí více do toho automobilu. Automobil není zaparkován v garáži muzea, ale je vystavován jak objekt, jako socha.”
  Bohuzel ve zpravach z otevreni muzea se o tom jak jsou vystaveny exponaty nic neuvadi….

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5946
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588