Děkujeme za přízeň nám i designu!

Terasovitý měděný dům v pražských Košířích

Fotografie terasovitého domu v pražských Košířích

V malebné části hlavního města, pražských Košířích, vyrostl ve strmém kopci se skvělým výhledem místo bývalé vilky nový terasovitý dům se čtyřmi byty a zahradou, který je obalen do elegantního měděného pláště.

Původní zástavba se nijak nevymykala okolnímu standardu. Běžnou vilku, tyčící se do výšky deseti metrů si nechal majitel opatřit malou osobní lanovkou, která neodpovídala jeho představám jako samotný domek a tak si nechal na stejném místě postavit dům nový a ne jen tak ledajaký.

Fotografie terasovitého domu v pražských Košířích Terasovitý dům v pohledu ze stráně Přední pohled na dům obalený v mědi Vstup na zahradu a pohled na boční stranu domu

Autorem návrhu na extravagantní terasovitý dům se čtyřmi byty je česká architektonická kancelář HCA - Hnilička Císler Architekti. Ta navrhla ve strmém kopci čtyři byty, z toho je jeden mezonetový, garáž pro 8 automobilů, vstupní halu a sklípky pro každou z jednotek. Ke každému bytu se navíc díky terasovitému principu domu podařilo přiřadit velmi žádanou venkovní terasu, ze které je umožněn překrásný výhled. Vzhledem k použití venkovního schodiště je jediným společným prostorem vstupní hala, což umožňuje maximum soukromí.

Prvotně příliš nezabydlený interiér Schody do patra a světlík Fotografie domu z protějšího kopce a podhled Přístupové vnější schody a jedna z teras

Stavba je pomyslně členěna na dvě části, z nichž ta spodní se jakoby zakusuje do terénu tak aby co nejméně vyčnívala a ta vrchní vytváří jakousi korunu. Kopírování terénu a snahu o co nejmenší narušní rázu krajiny umocní časem i popínavé rostliny a menší stromy vsazené do květníků.

Nejimpozantnější na celé stavbě je bezesporu měděný plášť, do kterého byla část domu zabalena. Ve spodní částí stavby je více výrazný černě podbarvený beton vybraný podle barvy podloží a měděný ráz stavby je dodán pouze pomocí okenic. Vrchní číst stavby je celá oblečena principem Semperova obtékání domu do měděných kazet, která umocňuje kýžený pocit koruny.

Zabydlený interiér jídelního koutu Vybavený interiér s kuchyňským ostrůvkem Travnatá zahrada s posezením u grilu pod střechou Pohled na zdánlivě jednopatrový dům ze zahrady

Hlavní architekt domu Pavel Hnilička, který už má na svém kontě neméně povedené přestavby i novostavby rodinných domů a vil, vytvořil impozantní a velmi luxusní bydlení, které díky užitné ploše všech čtyř bytů okolo 670 metrů čtverečních tvořící velice slušný nadstandard, jen ukazuje nadanost některých českých architektonických kanceláří.

Foto: Filip Šlapal (6x) a časopis Architekt (6x)
Zdroj: Hnilička Císler Architekti

Článek ze dne: 2.3.2008
Téma: , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Komentáře k tomuto designu

Celkem komentářů: 1 komentář
  1. Filip - ze dne: 4.3.2008 - 22:29

    Tak hlavně aby ten dům neskončil ve sběrně :)

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5946
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588