Děkujeme za přízeň nám i designu!

Sawaya & Moroni uvádí židli Fei Fei i stolky od Šípka

Sawaya & Moroni 2012: Fei Fei a Joy

Italský výrobce nábytku Sawaya & Moroni představil na uplynulém týdnu designu v Miláně novinky na rok 2012. Pro české čtenáře je nejzajímavější dvojice stolků, které navrhl český architekt a designér Bořek Šípek. Designem mezi novinkami ohromí i židle Fei Fei z jednoho elegantně ohnutého kusu plastu. Nejmasivnějším přírůstkem je světlo El od Daniela Libeskinda.

U nás nepříliš známá značka Sawaya & Moroni byla založena v Miláně už v roce 1984 dvojicí William Sawaya a Paolo Moroni. Jejich luxusní nábytek navrhují významní světoví architekti a designéři jako Jean Nouvel, Michael Young, Zaha Hadid, Daniel Libeskind, Dominique Perrault nebo Jean Maeda. Významnou novinkou je pro letošek dvojice skleněných stolků, které svým tvarem jasně prozrazují rukopis autora Bořka Šípka. Stolek Mistral je transparentní, spojený z jakýchsi trojrozměrných objektů. Stolek Joy má pak barevné nohy a jednolitou skleněnou desku.

Sawaya & Moroni 2012: Bořek Šípek - Mistral a Joy Sawaya & Moroni 2012: William Sawaya - Fei Fei Sawaya & Moroni 2012: Daniel Libeskind - Torq Sawaya & Moroni 2012: Daniel Libeskind - El

Nejvíce přírůstků samozřejmě navrhl sám William Sawaya. Nejpozoruhodnější design má židle Fei Fei, která je vyrobena z jediného plátu a složena jako moderní origami podobně jako známá židle Panton Chair. Po čtyřech letech od prvního návrhu přichází do prodeje také jeho Olwood, která má sedací a opěrnou část z jednoho kusu ohýbaného dřeva. Konstrukčně zajímavá je i jeho židle Soft Diva, která má kovovou konstrukci obalenou měkkou pěnou. Sawayovým vrcholem je letos požitkářské křeslo Shanghai vyrobené z amerického ořechu.

Sawaya & Moroni 2012: Matt Sindall - Neill Sawaya & Moroni 2012: William Sawaya - Olwood Sawaya & Moroni 2012: William Sawaya - Soft Diva Sawaya & Moroni 2012: William Sawaya - Shanghai

Největší celebritou mezi tvůrci letošní kolekce je architekt Daniel Libeskind, který pro značku navrhl monstrózní stropní světlo El, které vypadá jako mimozemský úlomek kosmické lodi. Vytvořeno je z kovu a je vybaveno LED světly. Od Libeskinda pochází i stolek Torq, který doplňuje jeho vloni představené křeslo. Už v roce 2001 navrhl Matt Sindall letos do prodeje uváděnou židličku Neill, která se hezky skládá jako tetris z mnoha barev a geometrických tvarů.

Čtěte všechny články na téma nábytek, Miláno a Sawaya & Moroni

Foto a zdroj: Sawaya & Moroni

Článek ze dne: 6.5.2012
Téma: , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5946
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588