Děkujeme za přízeň nám i designu!

Joris Laarman vystavuje high-tech design nábytku

Joris Laarman a ukázka jeho tvorby

Estetika, fantazie, high-tech a věda – to jsou spojující elementy charakterizující design Jorise Laarmana a jeho první větší samostatnou výstavu, která zahrnuje jeho minulé i současné práce především z oblasti nábytku a bytových doplňků. Až do 10. dubna 2016 je k vidění v holandském Groningenu. Poté se přestěhuje do Paříže a New Yorku.

Nábytek vytvořený s pomocí chytrých algoritmů, stínítko lampy, která obsahuje geneticky modifikované buňky světlušek, první židle na světě vyrobená technikou 3D tisku nebo robot, který vytiskne most přes kanál v Amsterodamu…muzeum v holandském městě Groningen představuje retrospektivní přehlídku díla talentovaného holandského designéra, experimentátora a vynálezce Jorise Laarmana (1979). Výstava s názvem Joris Laarman Lab ukazuje přehled jeho prací za celou jeho kariéru. Výstava  je putovní a po Groningenu bude k vidění i v Paříži nebo New Yorku.

Joris Laarman a ukázka jeho tvorby Joris Laarman a ukázka jeho tvorby Joris Laarman a ukázka jeho tvorby Joris Laarman a ukázka jeho tvorby

Laarman pracuje na rozhraní designu, umění a vědy. Neustále objevuje nové materiály a nové technologie. Jeho pozoruhodné práce jsou často založeny na experimentech. Účastnil se řady výstav a mnoho z jeho prací je ve sbírkách světových galerií a muzeí, jako je MoMa v New Yorku,  Centre Pompidou v Paříži nebo Victoria & Albert v Londýně.

Joris Laarman je absolventem prestižní Design Academy v Eindhovenu, kde ukončil studium v roce 2003 s vyznamenáním. Jeho absolventským projektem byl tepelný radiátor ve stylu baroka, který byl naprostým protikladem funkcionalistického minimalismu dnešní doby, kde ale designér ukázal, jak je mu vlastní praktické myšlení a smysl pro funkčnost. Tento historizující tvar s množstvím vln a zakroucení může působit jako radiátor trochu bizarně, ale poskytuje obrovskou plochu, a tím lepší rozptýlení tepla, takže je mnohem  účinější.

Joris Laarman a ukázka jeho tvorby Joris Laarman a ukázka jeho tvorby Joris Laarman a ukázka jeho tvorby Joris Laarman a ukázka jeho tvorby

Laarman vždy hledal spojení techniky a estetiky, nových materiálů a nových nápadů. Krása je u něj vysokou prioritou stejně jako fascinace logikou přírodních procesů. To ukázal již ve své slavné židli Bone Chair, která využívá biomimikrů - organicky tvarovaná židle vychází z počítačových algoritmů, které simulují optimální růst kostí: silnější v případě potřeby a tenčí, kde tělo (rám) nese  menší zatížení bez ztráty pevnosti. Nové židle ze série Microstructures  jsou inspirovány buněčnými strukturami, ze kterých jsou složeny všechny organismy.

V roce 2004 založil Laarman spolu se svojí partnerkou Anitou Star studio s názvem Joris Laarman Lab. Multidisciplinární tým zde zkoumá možnosti designu při použití výzkumu, experimentů a moderních technologií. Jedním z výstupů tohoto snažení je například tzv. nábytek Puzzle - projekt, který umožňuje, aby si lidé sami doma mohli sestavit nábytek s pomocí 3D tisku. Dalším je pokročilá robotická 3D technologie  MX3D, která je v současné době použita na konstrukci prvního mostu přes jeden z amsterodamských kanálů tištěného ve 3D (použitý materiál je kov).

Joris Laarman a ukázka jeho tvorby Joris Laarman a ukázka jeho tvorby Joris Laarman a ukázka jeho tvorby Joris Laarman a ukázka jeho tvorby

Samotné Groninger Museum má ve své sbírce několik děl Jorise Laarmana. Při příležitosti výstavy vytvořil Laarman nový objekt při využití technologie tisku použité na můstek v Amsterodamu. Výstava ukazuje návštěvníkům nejen hotové produkty, ale dává také nahlédnout do procesu tvorby  a technického pozadí.  Po Groningenu bude tato putovní výstava k vidění v Musée des Arts Décoratifs v Paříži, Cooper Hewitt Smithsonian Design Museum v New Yorku, High Museum of Art v Atlantě a v Museum of Fine Arts v Houstonu.

Joris Laarman a ukázka jeho tvorby Joris Laarman a ukázka jeho tvorby Joris Laarman a ukázka jeho tvorby Joris Laarman a ukázka jeho tvorby

V Groninger Museu je výstava k vidění do 10. dubna. Stejně jako jiný současný výstavní hit muzea – a sice výstava David Bowie is, která měla podle plánu končit v polovině března, ale vzhledem k nedávným smutným okolnostem spojených s úmrtím Davida Bowie a také pro obrovský zájem byla prodloužena do 10. dubna.

Čtěte další články na téma nábytek a výstava

Foto a zdroj: Joris Laarman a Jitka Prokopičová

Článek ze dne: 5.3.2016
Téma: , , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Jitka Prokopičová je PR konzultantka a nezávislá publicistka. Žije v Holandsku a píše hlavně o projektech a událostech z této skvělým designem nabité země. Za designem a architekturou ráda cestuje i do jiných zemí a svoje objevy, dojmy a nadšení chce sdílet s čtenáři.
Všechny články od Jitka Prokopičová | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 6002
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588