Prague Design Week 2017
Klikněte a napište nám e-mail!

Magazín Okolo putuje časem nejen okolo designu

Nový česko-anglický magazín Okolo

Okolo, skupina osob se zájmy v širokém spektru kultury, ať už jde o design, módu, architekturu či současné umění, sdružených kolem grafika Matěje Činčery a redaktora Adama Štěcha, prezentovala na letošním Designbloku tři zajímavé projekty v čele s magazínem Okolo.

Jednalo se v první řadě o představení projektu Toolbox Redesigned, ve kterém se snoubí vášeň pro kola s vášní pro design; jde vlastně o propojení zdánlivě odlišných světů – cyklistiky a designu. Na projektu spolupracovalo několik známých českých designérů, kteří každý po svém zpracovali tematiku toolboxu, resp. schránky na cyklistovo nářadí. Dále byla součástí prezentace Okolo na letošním Designbloku výstava BMX Visionarists, vyzdvihující kulturu kol BMX jakožto svébytný inspirativní směr průmyslového designu  a představení autorské kolekce triček Hedonist společně s magazínem Okolo.

Nový česko-anglický magazín Okolo Nový česko-anglický magazín Okolo Nový česko-anglický magazín Okolo Nový česko-anglický magazín Okolo

Nový magazín, zabývající se zejména designem a architekturou, byl představen již na začátku října na Let’s Groove Okolo party. Náplní  prvního čísla, jehož editorem a vůbec autorem celého konceptu je Adam Štěch, jsou inspirativní a stylová díla let minulých, od 50. do cca 70. let 20. století. Setkáme se zde kupříkladu s tematikou francouzského designu 50. let, počátky fenoménu „do it yourself“ ve světovém designu či s pracemi jednoho z nejvýznamnějších představitelů interiérového designu, Zbyňka Hřivnáče.

Nový česko-anglický magazín Okolo Nový česko-anglický magazín Okolo Nový česko-anglický magazín Okolo Nový česko-anglický magazín Okolo

Je zřejmé, že jednou z hlavním devíz magazínu je subtilní až minimalistické grafické pojetí v retro stylu s pozoruhodně řešeným obalem a výrazným logem. Editor uvádí, že hlavní inspirací však pro něj byl design Wallpaperu. Samotný obsah magazínu je jeho osobním vhledem do oblasti architektury, designu, módy a stylu, přičemž nejde o aktuální trendy, ale o nadčasový design se zasazením do širšího kontextu. Hledání „spojitosti, trvalé tendence a pravdy napříč historií a současností“ v designu – taková je vlastně základní koncepce Okolo.

Trička Hedonist Trička Hedonist Trička Hedonist Trička Hedonist

S magazínem úzce souvisí autorská kolekce triček Hedonist s třemi různými motivy  světových designérů, které jsou oslavou entuziasmu a hedonistického užívání si života. Jde prakticky o znovuobjevení už polozapomenutého ze světa designu. Ke každému tričku je k dispozici krabička s popisem příběhu, jenž se váže k motivu trička. Adam Štěch k tomu dodává: „Snažil jsem se tričko pojmout jako výstavní médium, takže jsem vybral tři věci z designu 50. let: Villa Planchard od Gio Pontiho, Gino Sarfatti a osmiramenná lampička a John Risley – což byl americký sochař a designér, který tvořil na přelomu 50. a 60. let – zahradní lavička z drátů. Je to subjektivní výběr, ale ty tři věci dávají najevo svobodu v tvoření, na úkor funkce, ve prospěch víc umělečtějšího vyjádření.“

Toolbox Redesigned, trička Hedonist a magazín Okolo na Designbloku Trička Hedonist a magazín Okolo na Designbloku Trička Hedonist a magazín Okolo na Designbloku Magazín Okolo na Let’s Groove Okolo party

Další číslo magazínu Okolo, jehož periodicita bude zhruba roční, by mělo být jakési „project issue“, koncipované ve spolupráci s dalšími designéry, umělci a kurátory, kteří zpracují vlastní témata. Již na listopad tohoto roku je ovšem plánováno spuštění blogu, který by měl mít stejnou koncepci jako časopis – jeho těžiště bude v prezentaci osobitých věcí ze světového designu především z poloviny minulého století. Je tedy zřejmé, že všichni obdivovatelé toho nejinspirativnějšího z retro designu se mají na co těšit.

Foto: Okolo a Ondřej Lazar Krynek
Zdroj: Okolo

Článek ze dne: 14.10.2009
Téma: , , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Monika Hanková je doktorandka na FF UK (sociální dějiny) a pracuje v jednom z pražských muzeí. Se svou sestrou tvoří duo MO.T.IV. Baví ji design, retro móda, lomografie, dokumentární film a alternativní divadelní formy. Zbožňuje kavárny, A. Grunberga a chilli čokoládu.
Všechny články od Monika Hanková | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5620
Počet komentářů: 1141
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588