Děkujeme za přízeň nám i designu!

Janja Prokić představila šperky jako ženské zbraně

Janja Prokić a její kolekce Le Grand Jeu

Šperkařka Janja Prokić žije v Praze od roku 1993, kdy sem přijela se svými rodiči z Bělehradu sužovaného válkou. K umění začala inklinovat již v dětství. Tehdy to prý začalo to modelínou, ze které někdy ve čtyřech letech vymodelovala koníka. Nyní představila novou kolekci šperků jménem Le Grand Jeu na téma ženské zbraně.

Janja je absolventkou Akademie výtvarných umění v Praze. Její raná tvorba šperků z moduritu vznikla prý náhodou, když zavítala do výtvarných potřeb a narazila na hmotu, která svítí ve tmě. Janja totiž miluje vše třpytivé a blýskavé. Aktuální tvorba šperků pak vzniká při studiu sochařství Janji na pražské VŠUP.

Janja Prokić a její kolekce Le Grand Jeu Janja Prokić a její kolekce Le Grand Jeu Janja Prokić a její kolekce Le Grand Jeu Janja Prokić a její kolekce Le Grand Jeu

Současná kolekce Le Grand Jeu se podobá pohádce z mechu a kapradí. Šperky jsou melancholické a romantické a někdy mohou připomínat až kýč. Vždycky mají ale nějaký rituální podtext, jedná se totiž o jakési skryté ženské zbraně. Jejich křehká krása vychází i ze způsobu jejich výroby. Vznikají totiž technikou takzvaného ztraceného vosku, kdy se kov lije do voskové formy. Jde o prastarou techniku, která se používá při lití zlata, stříbra, bronzu a mosazi.

Janja Prokić a její kolekce Le Grand Jeu Janja Prokić a její kolekce Le Grand Jeu Janja Prokić a její kolekce Le Grand Jeu Janja Prokić a její kolekce Le Grand Jeu

Ve výčtu představených objektů a šperků najdeme například elegantní hůlku ze dřeva skrývající nůž, sponu k pásku patřící k toulci s oštěpy či dokonce prak. Samozřejmě nechybí ani klasické šperky jako prsteny v několika velikostech, brože či náhrdelníky. Janja Prokić si letos odnesla cenu za svoji kolekci šperků Flowers a Super Powers z jarního Prague Fashion Weeku.

Čtěte další články na téma šperky a Designblok

Foto: Radek Brousil
Zdroj: Janja Prokić

Článek ze dne: 1.11.2013
Téma: , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Petra Kursová je vášnivou milovnicí designu a všeho, co je s ním spjato. Obdivuje každého, kdo něco tvoří. Sama ráda fotografuje. Ze světa designu ji nejvíce uchvacuje sklo, šperky, extravagantní móda, fotografie a grafický design.
Všechny články od Petra Kursová | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5946
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588