Děkujeme za přízeň nám i designu!

Londýn vystavuje 100 luxusních šatů od Balenciaga

Ukázka z výstavy Balenciaga: Shaping Fashion

Londýnské Victoria & Albert Museum pořádá až do 18. února 2018 výstavu Balenciaga s podtitulem Shaping Fashion. Rozsáhlá expozice nabízí doposud největší pohled na dílo slavného módního návrháře Cristóbala Balenciagy a jeho španělského módního domu Balenciaga. Výstava nabízí přes 100 modelů i rentgenové fotografie.

Módní návrhář a výtvarník Cristóbal Balenciaga se narodil v roce 1895 ve Španělsku a zemřel v roce 1972 ve Francii ve věku 77 let. Je právem považován za posledního z představitelů elitářské vysoké krejčoviny Haute Couture. Svůj první vlastní módní salón si založil Balenciaga v roce 1918 v San Sebastian a šil zde velmi luxusní šaty pro aristokraty i španělskou královnu. Netrvalo dlouho a otevřel své pobočky v Barceloně a Madridu.

Ukázka z výstavy Balenciaga: Shaping Fashion Ukázka z výstavy Balenciaga: Shaping Fashion Ukázka z výstavy Balenciaga: Shaping Fashion Ukázka z výstavy Balenciaga: Shaping Fashion

Jeho modely byly velmi luxusní, šité ručně jen z tech nejlepších látek. Jeho šaty měly speciální systém konstrukcí, díky kterým držely požadovaný tvar i při nošení. Balenciaga byl znám použitím černé krajky a celkově černé barvy. Dalším poznávacím znakem byly kratší tříčtvrteční rukávy, které měly dát možnost vyniknout náramkům. Za svůj život navrhl či přímo ušil Balenciaga stovky modelů a výstava v Londýně ukazuje stovku nejlepších z nich.

Ukázka z výstavy Balenciaga: Shaping Fashion Ukázka z výstavy Balenciaga: Shaping Fashion Ukázka z výstavy Balenciaga: Shaping Fashion Ukázka z výstavy Balenciaga: Shaping Fashion

Expozice však nenabízí pouze přehlídku šatů, kabátků i módních doplňků, jako například velkou sbírku klobouků, ale snaží se proniknout pod povrch ukázkou nákresů, postupů výroby i finálního zdobení šatů například výšivkami. Na výstavě tak můžete zhlédnout videa, která ukazují konstrukční modely nebo rentgenové snímky, které konstrukce šatů a klobouků přímo odhalují. Nechybí ani několik modelů módních návrhářů, kteří se jeho tvorbou inspirovali.

Čtěte další články na téma výstava a Balenciaga

Foto a zdroj: Victoria & Albert Museum

Článek ze dne: 6.8.2017
Téma: , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Ondřej Krynek je obdivovatel nápaditého designu, kreativních konceptů, moderní architektury, příjemných interiérů, inovativních technologií, nových médií, použitelného webdesignu, extravagantní módy, výrazového umění, dobré hudby a dalších odvětví kultury.
Všechny články od Ondřej Krynek | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 6002
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588