Děkujeme za přízeň nám i designu!

Legendární vůz Citroën 2CV alias Kachna slaví 65 let

Legendární francouzský automobil Citroën 2CV

Existují automobily, které se pro své charakteristické rysy staly světoznámými pojmy. Kamkoliv přijedou, jsou středem pozornosti – polarizují společnost na tábory příznivců i odpůrců a vnášejí kreativitu do všedního provozu. Jedním z nich je Citroën 2CV, ikonický vůz originálního zevnějšku, který slaví 65 let existence.

Předobraz Citroënu 2CV se začal rýsovat již v roce 1936. Tehdy šlo o strohý návrh lidového automobilu, který vyústil v sérii prototypů, jež se vyznačovaly jedním předním světlometem, výraznými blatníky a zakulacenými bočními dveřmi. I přes to, že šlo o prototypy, testovací vozidla nesla rysy budoucího sériového vozu, který byl vyráběn až do roku 1990 – za tu dobu se mnohokrát objevil na filmovém plátně, stal se inspirací pro řadu umělců a posloužil jako vzor při experimentování s retro designem.

Prototyp automobilu Citroën 2CV Popprvé představený automobil Citroën 2CV Legendární francouzský automobil Citroën 2CV Legendární francouzský automobil Citroën 2CV

Na designu modelu 2CV pracoval Flaminio Bertoni – italský designér, autor průkopnických Citroënů Traction Avant a DS. Malý automobil, pro nějž se vžilo označení kachna, upoutá pozornost mohutnými blatníky, samostatně posazenými světlomety, zakulacenou linií střechy a štíhlou kapotou, jejíž součástí je maska chladiče a logo automobilky. Vozidlo bylo představeno v roce 1948 při příležitosti autosalonu v Paříži, kde okouzlilo jednoduchostí, v níž se slučovala robustnost a zajímavě rozvržené proporce.

Reklamy na automobil Citroën 2CV Reklamy na automobil Citroën 2CV Reklamy na automobil Citroën 2CV Reklamy na automobil Citroën 2CV

Po dobu výroby se Citroën 2CV dočkal řady speciálních sérií, které nezřídka oživily již dostatečně výrazný vzhled automobilu. Patří mezi ně například edice Charleston, Dolly či Club. Jednoduchá technika posloužila také jako základ pro terénní model s otevřenou karoserií – šlo o populární typ Méhari z roku 1968.

Citroën 2CV v edici Hermès k 60. výročí Citroën 2CV v edici Hermès k 60. výročí Koncept vozu Citroën REVOLTe z roku 2009 Koncept vozu Citroën REVOLTe z roku 2009

Postupem času bylo zřejmé, že Citroën 2CV má neobyčejný estetický potenciál. Svědčí o tom nejen usilovná snaha amatérských i profesionálních designérů o jeho moderní reinkarnaci v podobě retro modelu, ale i limitovaná edice vozu C3 Pluriel s názvem Charleston. Univerzální vůz s karoserií, kterou lze během několika úprav přeměnit na jiné karosářské verze, ideově navazuje na slavný Citroën, který si za uplynulých 65 let získal srdce milionů motoristů a obdivovatelů designu. O možném návratu „Kachny“ se však stále hovoří – zatím posledním konceptem na toto téma byl projekt REVOLTe z roku 2009, jenž pracuje s charakteristickými znaky vozidla 2CV.

Čtěte článek Kvalitní retro přichází s vozem Citroën REVOLTe

Čtěte další články na téma Citroën

Foto a zdroj: Citroën

Článek ze dne: 8.11.2013
Téma: , , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Jakub Sochor je redaktor, teoretik designu, básník a esejista. Mezi předměty jeho zájmu patří architektura, automobilové karosářství, historie a trendy oděvního návrhářství, výtvarné umění a design ve všech jeho rovinách, včetně futurologie.
Všechny články od Jakub Sochor | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5946
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588