Děkujeme za přízeň nám i designu!

Nový supersport Ford GT používá skla Gorilla Glass

Nový Ford GT se skly Corning Gorilla Glass

Pozoruhodným propojením nových technologií a vesměs tradičního karosářského pojetí je aktuální provedení supersportovního automobilu Ford GT. Vůz, vyznačující se nízkou siluetou a širokou stavbou karoserie, je vybaven hybridním čelním sklem Gorilla Glass, na jehož vývoji spolupracovaly společnosti Ford a Corning. Inovace nahrazuje tradiční laminované sklo.

Hybridní sklo sestává z pevné vnitřní vrstvy, tvořené tvrzeným sklem Gorilla Glass, a vnější vrstvy, jež byla zhotovena z temperovaného skla. Mezi nimi se nachází vrstva z termoplastu, která má akusticky izolační vlastnosti. Takto pojaté sklo, jež bylo užito na čelním okně a krytu motorového prostoru, nahradilo dosavadní laminovaná skla, skládající se ze dvou vrstev temperovaného skla, proložených pojicí mezivrstvou z čirého termoplastu.

Sklo Corning Gorilla Glass Sklo Corning Gorilla Glass Nový Ford GT se skly Corning Gorilla Glass Nový Ford GT se skly Corning Gorilla Glass

Tato inovace přinesla hmotnostní redukci příslušných dílů o zhruba 32 procent, jakož i jejich rozměrové zeštíhlení. Nová skla jsou o 25 až 50 procent tenčí, neboť svou tloušťkou 3 až 4 milimetrů nahrazují laminované díly o tloušťce 4 až 6 milimetrů, to vše při plném zachování pevnosti. Odolnost takto pojatých oken byla otestována zkouškami v rozličném prostředí a za rozdílných situací – na kamenitých cestách, při obrácení vozidla, v aerodynamickém tunelu či během speciální projektilové zkoušky.

Nový Ford GT se skly Corning Gorilla Glass Nový Ford GT se skly Corning Gorilla Glass Nový Ford GT se skly Corning Gorilla Glass Nový Ford GT se skly Corning Gorilla Glass

Nižší hmotnost čelního okna, krytu motoru a přepážky se pozitivně odráží rovněž v akceleraci, hospodárnosti i brzdném výkonu Fordu GT. Snad nejvýznamnější je ale dopad na ovladatelnost – skla jsou na automobilu umístěna vysoko, z čehož vyplývá, že jejich nižší hmotnost ovlivňuje snížení těžiště vozu.

Čtěte další články na téma Ford a sklo

Foto a zdroj: Ford

Článek ze dne: 11.1.2016
Téma: , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Jakub Sochor je redaktor, teoretik designu, básník a esejista. Mezi předměty jeho zájmu patří architektura, automobilové karosářství, historie a trendy oděvního návrhářství, výtvarné umění a design ve všech jeho rovinách, včetně futurologie.
Všechny články od Jakub Sochor | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 6002
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588