Děkujeme za přízeň nám i designu!

Rinspeed Etos je autonomní sportovní vůz s dronem

Studie vozu Rinspeed Etos

Výrobce Rinspeed představil svou novou studii s označením Σtos, která byla postavena na tvarovém a technologickém základu mnichovského supersportovního vozidla BMW i8. Koncepční kreace, jejíž pohon spočívá v kombinaci spalovacího a elektrického motoru, byla uvedena při příležitosti akce CES 2016.

Dvoubarevný automobil Σtos, jenž umně maskuje tvarový základ spočívající v hybridním voze BMW i8, měří 4 761 milimetrů na délku, 1 969 milimetrů na šířku a 1 297 milimetrů na výšku. Exteriérové díly byly zhotoveny z kompozitních materiálů a zatímco zejména boční partie užívají podobné tvarové schéma jako BMW i8 (jde zejména o modelaci pontonu, negativní sklon zadního bočního okna či celkovou siluetu), záď je opatřena přistávací plochou pro dron. Tvoří ji 12 000 diod, jež zobrazují rozličné informace a grafické obrazy.

Studie vozu Rinspeed Etos Studie vozu Rinspeed Etos rinspeed-etos-3.jpg Studie vozu Rinspeed Etos

Tvary interiéru představují unikátní syntézu středové konzole, která svou spirálovitou formou nezapře mnichovský původ, a přístrojové desky, jejíž obě poloviny jsou zcela symetrické. Vzhledem k tomu, že součástí provozní výbavy vozu je systém samočinného řízení, vyznačuje se kabina konceptu volantem, jejž lze vměstnat do přístrojové desky. Samotný volant spočívá v atypickém pojetí sestávajícího z tvarově flexibilního věnce a osmiúhelníkového středu, opatřeného tlačítky.

Studie vozu Rinspeed Etos Studie vozu Rinspeed Etos Studie vozu Rinspeed Etos Studie vozu Rinspeed Etos

Nosná konstrukce desky byla zhotovena firmou Rehau. V souvislosti s interiérem nutno poukázat rovněž na užití dvou displejů s úhlopříčkou 21,5 palce, jež svým umístěním zastřešují přístrojovou desku. Nadto je automobil vybaven osmi venkovními HD kamerami, které zajišťují panoramatický výhled okolo vozidla o rozsahu 180 stupňů.

Studie vozu Rinspeed Etos Studie vozu Rinspeed Etos Studie vozu Rinspeed Etos Studie vozu Rinspeed Etos

Studie Σtos byla postavena na podvozku s rozvorem o délce 2 800 milimetrů. Pohonné ústrojí se skládá z tříválcového agregátu o objemu 1,5 litru, jejž doplňuje elektromotor o výkonu 96 kW. Souhrnný výkon automobilu činí 266 kW, díky čemuž vůz akceleruje z 0 na 100 kilometrů v hodině za 4,4 vteřiny a dosahuje nejvyšší rychlosti 250 kilometrů v hodině. Koncept stojí na 20palcových kolech (245/45-20 vpředu a 275/40 R 20 vzadu).

Studie vozu Rinspeed Etos Studie vozu Rinspeed Etos Studie vozu Rinspeed Etos Studie vozu Rinspeed Etos

Nejnovější počin firmy Rinspeed není prvním automobilem postaveným na bázi elektrického modelu bavorské provenience. V expozici loňského ročníku automobilové výstavy v Ženevě byl totiž uveden městský vůz Budii, autonomní malý hatchback se zvýšenou stavbou karoserie, jenž byl zkomponován na základě elektrického vozu BMW i3. Švýcarský automobilový výrobce a úpravce však v minulosti zhotovil nemalé množství unikátních vozidel, mezi nimiž figurují jednak úpravy konvenčních vozidel, jednak svébytné kreace se značným karosářským přesahem.

Studie vozu Rinspeed Etos Studie vozu Rinspeed Etos Studie vozu Rinspeed Etos Studie vozu Rinspeed Etos

V roce 1996 byl na autosalonu v Ženevě představen model Yello Talbo, kombinující retrospektivní a futuristické prvky, přičemž jeho celkový design byl založen na voze Talbot-Lago 150 SS z roku 1938. O tři roky později proběhla na tomtéž místě prezentace X-Trem M.U.V. (Multi Utility Vehicle), vyznačující se univerzální dvoumístnou karoserií s bizarním tvaroslovím. Pozoruhodným projektem byl rovněž obojživelný model sQuba, umožňující cestování pod vodní hladinou.

Čtěte další články na téma auto a Rinspeed

Foto a zdroj: Rinspeed

Článek ze dne: 29.1.2016
Téma: , , , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Jakub Sochor je redaktor, teoretik designu, básník a esejista. Mezi předměty jeho zájmu patří architektura, automobilové karosářství, historie a trendy oděvního návrhářství, výtvarné umění a design ve všech jeho rovinách, včetně futurologie.
Všechny články od Jakub Sochor | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 6002
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588