Klikněte a napište nám e-mail!

Citroën omladil vůz DS 3 a dal mu masku DS Wings

Nový model vozu DS 3

Francouzský subkompaktní hatchback s označením DS 3 podstoupil tvarovou modifikaci, jež byla provedena za účelem emancipace nejmenšího vozu modelové řady DS od značky Citroën. Vozidlo bylo opatřeno maskou chladiče s označením DS Wings, kterou jako první užila koncepční studie Numéro 9 v roce 2012.

Hatchback DS 3 byl dosud posledním automobilem z modelové palety DS, jehož čelní partie tvarově spočívaly v původním kompozičním schématu, kterému odpovídala maska chladiče s integrovaným logem značky Citroën. Zbylé vozy předmětné řady, čítající kompaktního křížence DS 4, jeho terénně vyhlížející alternativu s přídomkem Crossback a středně velký crossover DS 5, již působí jako svébytné automobily bez viditelné vazby na Citroën, z čehož plyne, že osamostatnění projektu DS od svého domovského výrobce bylo definitivně završeno.

Nový model vozu DS 3 Nový model vozu DS 3 Nový model vozu DS 3 Nový model vozu DS 3

Klíčovým rysem emancipačního procesu je totiž maska chladiče s označením DS Wings, o níž je řeč výše. Tento skulpturální útvar spočívá v horizontálním rámu s šestiúhelníkovým výřezem, jehož subtilní výběžky dosedají pod kryty předních reflektorů. Dochází tak k vizuálnímu propojení dvou specifických útvarů – světlometů, jejichž hrubý obrys pramení v roce 2009, a zcela nové masky.

Nový model vozu DS 3 Nový model vozu DS 3 Nový model vozu DS 3 Nový model vozu DS 3

Je-li řeč o vnějším osvětlení přídě, nutno poukázat na užití technologie svícení DS LED Vision, sestávající z LED (3 moduly po 3 W), xenonové technologie (modul 25 W) a směrovek s LED a dynamickým posunem světla. Takto pojatými světlomety, které jsou k dispozici od července roku 2014, disponují rovněž modernizované modelové řady DS 4 a DS 5.

Nový model vozu DS 3 Nový model vozu DS 3 new-ds-3-11.jpg new-ds-3-12.jpg

Hatchback DS 3 je k dispozici v jedné ze 78 možných kombinací barevného odstínu střechy a zbytku karoserie. Mezi nimi nově figuruje červená barva Aden pro karoserii a hnědá Topaze, určená pro střechu. K dispozici je také 10 samolepicích fólií na střechu hatchbacku, 4 odstíny plátna u kabrioletu DS 3, 10 barev zpětných zrcátek a 15 rozličných provedení litých kol o velikosti 16 a 17 palců, nabízených pro hatchback i kabriolet.

Nový model vozu DS 3 Nový model vozu DS 3 Nový model vozu DS 3 Nový model vozu DS 3

Kromě exteriéru byly přepracovány také tvary a provedení dílčích prvků kabiny. Jde například o rozšíření palety dekorativních motivů, mezi něž patří černá látka Dinamica Basalte či hnědé ozdobné doplňky Topaze. Zmínku zasluhuje rovněž sítotiskový vzor uplatněný na zadních bočních oknech a laserem vyrytý motiv, nacházející se na liště palubní desky nebo krytech vnějších zpětných zrcátek.

Čtěte další články na téma Citroën a auto

Foto a zdroj: DS

Článek ze dne: 31.1.2016
Téma: , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Jakub Sochor je redaktor, teoretik designu, básník a esejista. Mezi předměty jeho zájmu patří architektura, automobilové karosářství, historie a trendy oděvního návrhářství, výtvarné umění a design ve všech jeho rovinách, včetně futurologie.
Všechny články od Jakub Sochor | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 5954
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588