Děkujeme za přízeň nám i designu!

Opel navrhl puristicky tvarovaný sporťák GT Concept

Opel GT Concept

Automobilka Opel připravila pro letošní, v pořadí již 86. ročník automobilové výstavy v Ženevě pozoruhodný koncepční vůz s názvem GT Concept. Tvarově puristický automobil, poháněný motorem umístěným za přední nápravou a opatřený sekvenční převodovkou, zaujme atypickým pojetím prosklení interiéru a nápaditou kombinací tří exteriérových barev.

Vůz je ztělesněním tvarových hodnot purismu, z čehož plyne, že postrádá vše, co by narušovalo hladkost a minimalistický ráz vnějších karosářských panelů, jakož i karosářské formy. Koncepční studie zaujme absencí vnějších zpětných zrcátek, klik a konvenčních bočních oken, jež byla nahrazena průsvitnou plochou začleněnou do formy dveří.

Opel GT Concept Opel GT Concept Opel GT Concept Opel GT Concept

Design dává vzpomenout na vozidlo Experimental GT z roku 1965, přičemž exteriérovým oživením červenou barvou odkazuje na motocykl Motoclub 500 (1928), jenž se vyznačoval červenými pneumatikami. Inspiraci historií průmyslového designu prozrazují rovněž absence víka zavazadlového prostoru, dlouhá kapota či například dvojitá koncovka výfukové soustavy v centrované poloze.

Opel GT Concept Opel GT Concept Opel GT Concept Opel GT Concept

Interiér je přístupný skrze dotykové pole, jež se nachází v horní části červeného ohraničení dveří. Ty se během otevření ponoří do podběhu kol, čímž jednak usnadní nástup do vozu, jednak ušetří místo, což je znát především při obsluhování vozu na městském parkovišti.

Opel GT Concept Opel GT Concept Opel Experimental GT z roku 1965 Opel Experimental GT z roku 1965

Pohonná jednotka spočívá v hliníkovém tříválcovém motoru o objemu 1 litru, který produkuje výkon 107 kW (145 k) a nejvyšší točivý moment 205 Nm. Akcelerace z 0 na 100 kilometrů v hodině probíhá do osmi vteřin. Vozidlo dosahuje nejvyšší rychlosti 215 kilometrů v hodině, čemuž přispívá nízká hmotnost pohybující se pod 1 000 kilogramů.

Čtěte další články na téma auto a Opel

Foto a zdroj: Opel

Článek ze dne: 2.2.2016
Téma: , , , , , ,

AUTOR ČLÁNKU

Fotografie autora

Jakub Sochor je redaktor, teoretik designu, básník a esejista. Mezi předměty jeho zájmu patří architektura, automobilové karosářství, historie a trendy oděvního návrhářství, výtvarné umění a design ve všech jeho rovinách, včetně futurologie.
Všechny články od Jakub Sochor | Kontakt na redakci

Okomentujte tento design

UPOZORNĚNÍ: Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly pro komentování. Váš komentář bude podroben procesu schvalování redakcí co nejříve to bude možné.

Statistika

Spuštěno: 1. února 2008
Počet článků: 6000
Počet komentářů: 1152
Návštěvnost: 100 tisíc/měs.
Čtenost: 250 tisíc/měs.
Rekord/den: 18 588